REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Moja własna emerytura

  31 sierpnia 2004

Od 1 września 2004 zaczyna obowiązywać ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE). Jej przepisy mają nas zachęcić do indywidualnego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, bo zwalniają zyski z lokowanych pieniędzy z podatków.

REKLAMA

Niebawem na rynku pojawią się nowe instytucje, oferujące produkty w ramach indywidualnych kont. Gdzie i w co najlepiej ulokować pieniądze? Wybór sposobu oszczędzania w IKE zależy od kilku czynników.

Jak długo chcesz oszczędzać?

Wybór sposobu oszczędzania zależy od wieku, w jakim jesteśmy w chwili uruchomienia IKE, bo to wpływa na długość oszczędzania. Ze zwolnienia z podatku można skorzystać pod warunkiem, że będziemy oszczędzać do osiągnięcia wieku 60 lat lub nabycia uprawnień emerytalnych i ukończenia 55 lat (osoby urodzone przed 1 stycznia 1946 roku muszą oszczędzać co najmniej trzy lata). Im dłuższy czas oszczędzania, tym wybrana forma może być narażona na większe ryzyko krótkotrwałych wahań wartości. Jeśli planujemy oszczędzanie przez kilkadziesiąt lat, to możemy wybrać IKE w formie agresywnych funduszy inwestycyjnych albo rachunek maklerski, czyli indywidualne inwestycje w papiery wartościowe (akcje, obligacje). Jeśli jednak oszczędzać będziemy tylko trzy lata, zdecydowanie lepsze będą fundusze rynku pieniężnego i papiery dłużne lub IKE w postaci rachunku bankowego.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Jakie ryzyko przyjmiesz?

Osobom nie lubiącym ryzyka można polecić w miarę bezpieczne sposoby oszczędzania. Bez względu na to, ile czasu będą oszczędzać, wygodne dla nich będą IKE w formie funduszów rynku pieniężnego i papierów dłużnych lub IKE w postaci rachunku bankowego. Co prawda w takim przypadku nie można się spodziewać wielkich zysków, ale jest niemal pewność, że oszczędności zachowają realną wartość. Gotowi do większego ryzyka i potrafiący zachować spokój, mogą wybrać instrumenty agresywne, np. fundusze hybrydowe czy IKE w formie rachunku maklerskiego. Zyski mogą tu być bardzo duże, ale straty również.

REKLAMA

Co wiemy o oszczędzaniu?

Decydując się na założenie IKE warto pomyśleć nie tylko o zyskach, lecz także wziąć pod uwagę własne wcześniejsze doświadczenia w oszczędzaniu. Przed podjęciem decyzji konieczne jest zapoznanie się ze wszystkimi rodzajami produktów (osobiście lub za pośrednictwem Internetu). To sposób na poznanie oferty IKE, ocenę jakości i profesjonalizmu obsługi.

REKLAMA

Czy tylko emerytura?

Przed założeniem IKE trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chodzi nam tylko o zabezpieczenie przyszłości na emeryturze, czy także na ubezpieczeniu życia (zabezpieczenie dostępu do pieniędzy w przypadku takich zdarzeń jak wypadek lub ciężka choroba). Jeśli bierzemy pod uwagę również to drugie, należy zastanowić się także nad IKE w formie polisy ubezpieczeniowej, co jednak oznacza dodatkowe koszty. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie bowiem pobierało z naszej składki ubezpieczeniowej opłaty. Dlatego trzeba zapoznać się z nimi dokładnie, by w przyszłości nie być zaskoczonym wysokością zgromadzonych oszczędności. W takim wypadku korzystniejsze może się okazać ubezpieczenie bez formuły IKE, ale też bez funduszu kapitałowego, którego głównym celem będzie ubezpieczenie życia i wypłata w chwili, gdy zdarzenie ubezpieczeniowe będzie miało miejsce. W takiej sytuacji nie płacimy podatku dochodowego, zaś drugą część oszczędności przeznaczamy na produkt w formule IKE, np. na fundusze inwestycyjne lub rachunek bankowy. W ten sposób osiągniemy dwa cele: ubezpieczeniowy i budowy kapitału na przyszłość.

Jaką instytucję wybrać?

  • Ma w ofercie kilka produktów w ramach IKE. Wybierzesz te, które uwzglę-dniają Twoje indywidualne potrzeby.
  • Zapewnia profesjonalne doradztwo.
  • Zapewnia możliwość zarządzania finansami, nie tylko podczas wizyty w oddziale, lecz także z domu i z pracy (za pośrednictwem Internetu i telefonu).
  • Nie pobiera dodatkowych opłat dystrybucyjnych i manipulacyjnych przy sprzedaży IKE.

    km

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni