REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski

 

Mniej betonu, więcej zieleni. Wsparcie dla "bielańskich rewolucji podwórkowych"

  5 września 2022

Mniej betonu, więcej zieleni. Wsparcie dla "bielańskich rewolucji podwórkowych"
źródło: bo.um.warszawa.pl

"Mniej betonu - więcej zieleni" - to projekt radnego Piotra Walasa, który przed rokiem nie zyskał uznania mieszkańców. Tym razem jest jednak inaczej. Gdzie jest szansa na metamorfozę osiedlowego podwórka?

REKLAMA

Projekt radnego Piotra Walasa w ubiegłym roku oszacowany został na 950 tys. zł i zakładał usunięcie asfaltu lub płyt betonowych oraz rekultywację terenów połączoną z nasadzeniami drzew w różnych częściach dzielnicy. Wówczas nie uzyskał on wystarczającego poparcia mieszkańców. Strefa "dzikiej" przyrody w sąsiedztwie blokowiska i trasy szybkiego ruchu Strefa "dzikiej" przyrody w sąsiedztwie blokowiska i trasy szybkiego ruchu
Jak przystało na prawdziwą strefę "dzikiej" przyrody, nie powstała ona samoistnie w wyniku naturalnych zmian, lecz z poważnym udziałem gospodarza zajmującego się tym nieco zapomnianym terenem, znajdującym się tuż obok hałaśliwej trasy S8. Przy strefie znajduje się tablica i znajdziemy na niej dość ciekawy napis.
Tym razem, tańszy o 200 tys. złotych, spodobał się głosującym.

Gdzie może być mniej betonu?

Zaproponowane w zwycięskim projekcie lokalizacje są zbliżone do ubiegłorocznych. Szansę na odmianę mają przyblokowe podwórka przy: al. Zjednoczenia 13-17, ul. Broniewskiego 91-99, ul. Doryckiej 4-7, ul. Gajcego 7, ul. Kasprowicza 58-90, ul. Kochanowskiego 34-52, ul. Lindego 26, ul. Nocznickiego 9-15, ul. Przy Agorze 26A, al. Reymonta 8, ul. Szegedyńskiej 12, ul. Wrzeciono 1-46. Ze wskazanych adresów przejdą metamorfozę jedynie te, które zmieszczą się w zaproponowanej kwocie 750 tys. zł. Przy obecnych, bardzo wysokich cenach robót, najprawdopodobniej będą to dwie lokalizacje.

Wstąp do księgarni

Wsparcie dla "Bielańskich rewolucji podwórkowych"

- Od kilku lat realizowany jest program "Bielańskich rewolucji podwórkowych", którego autorem i pomysłodawcą jest wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski. Zgłoszony projekt będzie wsparciem dla tego programu, dzięki czemu możliwa będzie metamorfoza większej liczby podwórek. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej na terenie naszej dzielnicy. Stworzymy więcej miejsc przyjaznym mieszkańcom - przekonuje radny Piotr Walas. Jego argumentacja przekonała ponad 1,5 tysiąca głosujących, co oznacza, że realizacja tego projektu nastąpi już w przyszłym roku.

(jr)

.
 

Komentarze (6)

# Marian

05.09.2022 11:11

Zaraz Trzask wybuduje tam nowy blok.

# safdgdhjhj

05.09.2022 12:57

Szkoda, że na terenach WSM Bielany jest tak nieludzko zaniedbana zieleń. Przy Staffa/Perzyńskiego spółdzielnia posadziła dwa klony srebrzyste w miejsce trzech wyciętych - oba uschły i już dwa lata stoją kikuty. Stare drzewa są porażone jemiołą, za to trawniki wygrabiane z korzeniami. Dotyczy zwłaszcza osiedli administrowanych przez przybytek na Daniłowskiego.

# debe

06.09.2022 18:21

To prawda, że o nowe nasadzenia powinni dbać gospodarze domów. Ale nie mają tego w obowiązkach. Dbanie o zieleń też w obliczu suszy trzeba by przeformułować, bo tym wycinaniem trawników w czasie suszy więcej szkody przynoszą niż pożytku.

REKLAMA

# Kolo

07.09.2022 08:32

Pomysł i inicjatywa jak najbardziej słuszna ale... trzeba przy projektowaniu uwzględnić jakieś niskie ogrodzenia lub inne elementy uniemożliwiające wykorzystywania zrewitalizowanego terenu jako szaletu dla psów. Robienie czegokolwiek bez tych zabezpieczeń nie ma kompletnie sensu bo plaga psów powoduje ze momentalnie zmienia się to w kiepsko wydeptane przez kundarzy i zanieczyszczone przez psy. I jeszcze jedna uwaga, na wszystkich trawnikach i skwerach powinny się pojawić tablicę "zakaz wyprowadzania psów" A nie jak to ma miejsce obecnie "sprzątaj po psie". A to nie to samo. Pierwsze oznacza że trawnik to nie szalet i nie służy do fajdania przez psy i wydeptywania przez kundarzy, a drugi że wolno fajdac psom i wydeptywac. Już sam psi mocz jest wyjątkowo toksyczny i powoduje wypalanie trawy oraz obumieranie drzew i krzewów. Powinien być bezwzględny zakaz wyprowadzania psów na trawnikach i skwerach. Powinny być też podatki zawodowe żeby ograniczać poglowie psów.

# Bretonka

07.09.2022 13:43

Jak najbardziej jestem za komentarzem""Kolo",wystarczy popatrzec na trawniki i tyty garazy przy Kasprowicza 56 widoczne dla przechpdniow od frontu, do tego dochodzi
nadgorliwa starsza pani co regularnie dorarmia golebie. Pod drzewami wysypisko suchego chleba,szkoda ze straz miejska tego nie widzi,choc spaceruja po okolicy.Plotki na tyle wysokie ,aby psy nie skakaly,bo jak do tej pory to byla prowizorka i walajaca sie siatka,ktora kazdy mogl kopnac.Nalezy tez pomyslec o kosztach ciecia trawy i okresach przycinania,gdyz dochodzi do sytuacji ze trawnik wyglada jak zaniedbane pole.

# Ona

19.09.2022 22:42

Ja nie mam psa ale gdzie te psy mają się załatwiać?już wolę żeby właściciel sprzątnął po psie niż wszędzie walające się butelki po piwsku i śmiecie.Zobaczcie jak wygląda lasek przy Zajezdni Żoliborz toż to siedlisko meneli,którzy tam piją i cały syf zostawiają.Ja zwierzęta kocham i trzeba zrozumieć,że one też mają potrzeby a człowiek ma prawo zwierzę posiadać tylko niech po nim sprzątnie.Albo zrobić wybiegi dla psów. Wkurzają mnie wszędzie poustawiane tabliczki.Toz to ma być osiedle przyjazne dla wszystkich.Tych co mają zwierzęta i tych co nie mają.Zakaz gry w piłkę,zakaz chodzenia z psem.No bez przesady.Dzieci też w klatkach pozamykać?Zamiast rzucanego chleba można ustawić karmnik i sypać do niego karmę dla ptaków.Nie tabliczki,nie same zakazy.Bo niedługo to już nikomu nic nie będzie wolno.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA