REKLAMA

Misz@masz
  16 września 2024  

Zbiornik w Raciborzu wypełniony w 41 proc.

W obliczu zagrożenia powodziowego, Wody Polskie podjęły decyzję o uruchomieniu zbiornika Racibórz Dolny. Ta największa w Polsce budowla hydrotechniczna ma za zadanie ochronić przed żywiołem blisko 2,5 mln mieszkańców Dolnego Śląska, Śląska i Opolszczyzny. Zbiornik, który jest suchym polderem, może przyjąć do 185 mln m sześc. wód wezbraniowych, co pozwala na złagodzenie skutków fali powodziowej na Odrze - czytamy w Business Insider Polska.

REKLAMA

Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowy element systemu ochrony przeciwpowodziowej w południowej Polsce. Jego uruchomienie w sytuacji zagrożenia pozwala na kontrolowane gromadzenie nadmiaru wód, co ma na celu ochronę życia i mienia mieszkańców zagrożonych regionów. Inwestycja ta, zrealizowana za 2 mld zł z różnych źródeł finansowania, jest odpowiedzią na tragiczne doświadczenia z przeszłości, kiedy to powodzie wielokrotnie niszczyły obszary Polski.

Zbiornik jest aktywowany tylko w przypadku zagrożenia powodziowego. Specjalny system zasuw i spustów dennych pozwala na stopniowe wypełnianie poldera wodą. 15 września zbiornik przyjął już 15 mln m sześc. wody, co stanowi około 10 proc. jego pojemności. Prezydent Raciborza zapewnia, że wszystkie wartości są bezpieczne i zbiornik będzie przejmował również wody z Czech.

Mariusz Okuń, rzeczoznawca budowlany, podkreślił na LinkedIn znaczenie zbiornika dla ochrony przed powodzią obszaru o powierzchni około 600 km kw., od Raciborza aż po Wrocław. Dzięki inwestycji, blisko 2,5 mln mieszkańców regionu ma być chronionych przed skutkami żywiołu.

Historia zbiornika sięga XIX wieku, ale dopiero powódź tysiąclecia z 1997 roku przyspieszyła jego realizację. W przyszłości planowane jest przekształcenie Raciborza Dolnego w zbiornik mokry, który będzie miał większą pojemność i będzie mógł gromadzić wodę na czas suszy. Obecnie trwa wydobycie żwiru z czaszy zbiornika, co jednocześnie przyczynia się do jego pogłębiania.

Zbiornik Racibórz Dolny, który otrzymał nagrodę I stopnia w konkursie "Budowa roku 2020", jest przykładem skutecznej inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową. Uruchomienie poldera to ważny test jego możliwości i dowód na to, że Polska jest coraz lepiej przygotowana na walkę z powodzią.

Źródło: businessinsider.com.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni