Oleica krówka. Leśnicy ostrzegają: nie dotykajcie tego chrząszcza
Oleica krówka to występujący w Polsce chrząszcz, który zachwyca swoim metalicznym połyskiem. Choć może wydawać się nieszkodliwy, leśnicy przestrzegają przed dotykaniem tego owada. Wszystko przez silnie trującą substancję, którą wydziela w obronie - czytamy w Onecie.
Owad zamieszkuje Europę, północną Afrykę i Azję. Dorasta do długości od 11 do 35 mm, a jego czarny, niebieskoczarny lub fioletowoczarny pancerz mieni się metalicznym blaskiem. Preferuje suche, ciepłe i otwarte tereny, takie jak łąki, ugory, trawiaste zbocza, skraje lasów czy przydroża.
Dorosłe oleice krówki można spotkać od kwietnia do czerwca. W tym czasie leśnicy co roku przypominają, by nie dotykać tych owadów ani ich nie niepokoić. Pod wpływem stresu oleica wydziela bowiem oleistą, żółtą ciecz zawierającą kantarydynę - jedną z najsilniejszych toksyn w przyrodzie.
Lasy Państwowe podkreślają, że śmiertelna dawka kantarydyny dla człowieka wynosi około 0,03 g. Choć pojedyncza oleica nie produkuje takiej ilości tej substancji, jej wydzielina może poważnie podrażnić skórę, zwłaszcza gdy dostanie się do oczu lub nosa.
W Polsce oleica krówka występuje na całym obszarze kraju, jednak jest dość rzadko spotykana. Samice składają kilka tysięcy jaj, z których wykluwają się larwy. Te gromadzą się na kwiatach i przyczepiają się do pszczół odwiedzających rośliny, pasożytując na nich - tłumaczy Onet.
Źródło: onet.pl