Mieszkasz na Targówku i szukasz przodków? Pomogą specjaliści
26 sierpnia 2020
Któż z nas nie zastanawiał się, jak żyli jego przodkowie, co robili, gdzie mieszkali? Specjalne warsztaty pomogą mieszkańcom Targówka odnaleźć swoje korzenie.
W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszony został pomysł zorganizowania warsztatów dla mieszkańców Targówka, którzy chcieliby rozpocząć tworzenie drzewa genealogicznego i odnaleźć swoich przodków.
- Pod okiem specjalisty i przy wykorzystaniu oprogramowania komputerowego uczestnicy warsztatów dowiedzą się od czego zacząć budowę swojego drzewa genealogicznego, gdzie szukać informacji oraz jak przekazywać ją dalej rodzinie - zaznacza autorka projektu.
Coraz częściej wracamy do starych rodzinnych albumów, aby odnaleźć informacje o naszych przodkach. Z biegiem lat wiele historii rodzinnych nieuchronnie znika. Osoby zaczynające swoją przygodę z genealogią często zatrzymują się w poszukiwaniach, jak usłyszą słowa: archiwum, metryka, księgi kościelne czy zabory. A nie powinni. W obecnych czasach istnieje wiele narzędzi bądź instytucji, które chętnie pomagają lub udostępniają prace badawcze. Wiele baz, indeksów, a nawet skanów aktów urodzenia, ślubów czy zgonów sprzed lat dostępnych jest online. To dobry początek na rozpoczęcie swojej przygody i połknięcie bakcyla poszukiwacza.
Projekt "Drzewa genealogiczne. Warsztaty dla mieszkańców" zakłada zorganizowanie ośmiu czterogodzinnych spotkań, które odbyć by się mogły w Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11 oraz w Centrum Kultury i Aktywności przy ul. Siarczanej 6. Grupy liczące do dwudziestu osób dowiedzą się, jakie informacje są przydatne, gdzie je znaleźć i jak korzystać z dostępnego oprogramowania komputerowego, aby móc stworzyć własne drzewo genealogiczne. Szacowany koszt projektu to 19 tys. zł. Aby został zrealizowany, musi zostać wybrany przez mieszkańców w głosowaniu, które odbędzie się od 1 do 15 września.
Marcin Kalicki