Mieszkańcy mają głos. Jak go wykorzystają?
26 listopada 2013
W ostatnim czasie bardzo widoczne jest postrzeganie mieszkańców jako konsultantów społecznych. Wysłuchanie "Vox populi" jest w naszej dzielnicy praktyką coraz częstszą. Dobrze się składa, bowiem w 2015 roku Warszawa wprowadzi budżet partycypacyjny. W trakcie tego procesu to mieszkańcy zdecydują o wydawaniu części pieniędzy dzielnicy lub miasta.
Od 24 października zespół ds. budżetu partycypacyjnego działa w naszej dzielnicy. Mieszkańcy, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych i rad osiedli organizują konsultacje, przygotowują harmonogram działań, informują mieszkańców o możliwości zgłaszana projektów oraz poddają je pod głosowanie. Głosowanie, w którym to mieszkańcy zdecydują o najlepszym projekcie.
Pula pieniędzy przeznaczonych na budżet partycypacyjny w naszej dzielnicy decyzją zespołu zostanie podzielona na cztery równe części: dla Zacisza, Targówka Mieszkaniowego, Targówka Fabrycznego i Bródna. Mamy nadzieję, że ten podział zwiększy zaangażowanie mieszkańców całej dzielnicy. Kwota 300 tys. zł jest niewielka w stosunku do potrzeb, ale pozwoli na większą aktywność na naszym terenie.
Budżet obywatelski po raz pierwszy pojawił się w brazylijskim mieście Porto Alegre. To tam od 1989 roku, kiedy u nas demokracja dopiero się rodziła, wprowadzono proces sąsiedzkich dyskusji nad oceną priorytetów w budżecie miejskim. Organizowano spotkania, w czasie których mieszkańcy wymieniali się poglądami i argumentami dotyczącymi różnych kierunków rozwoju ich okolicy. Najważniejsze w tym procesie były konsultacje, które odbywały się pomiędzy grupami mieszkańców. Każdy miał prawo do wyrażenia swojego zdania i przekonania pozostałych. Mam nadzieję, że tak będzie i w naszym przypadku.
Siłownie na świeżym powietrzu.
Mieszkańcy naszej dzielnicy mieli ostatnio okazję wypowiedzieć się w konsultacjach na temat lokalizacji siłowni na świeżym powietrzu. Internetowe głosowanie pokazało, że jest duża grupa mieszkańców nowych osiedli, która chciałaby coś zmienić. Zwycięstwo osiedla Wilno, trzecie miejsce terenu przy urzędzie dzielnicy - sąsiedztwo osiedla Zielone Zacisze czy czwarte osiedli znajdujących się nieopodal ulicy Wyspowej pokazały, że na Targówku potrzebna jest możliwość komunikacji z mieszkańcami przez internet.
Rewitalizacja Targówka Fabrycznego
Targówek Fabryczny wymaga rewitalizacji. Tym razem temat powraca w formie warsztatów prowadzonych przez mieszkańców. Taka forma konsultacji być może spowoduje, że poruszą oni problemy, które znają z własnego podwórka.
Również członkowie Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego reprezentujący organizacje non-profit mają okazję zapoznawać się z dokumentami, które opracowują urzędnicy.
Powyższe sytuacje pokazują, że władze dzielnicy i miasta wychodzą do zwykłych mieszkańców. Jeżeli rzeczywiście wysłuchają ich głosu i zrealizują przynajmniej część postulatów, pojęcie społeczeństwa obywatelskiego będzie spełniało swoją funkcję.
Katarzyna Górska-Manczenko
radna dzielnicy Targówek