REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Metropolia z zielonym pierścieniem

  23 października 2007

Wieczne problemy z dojazdem do Warszawy, brak wspólnej komunikacji lub jej szczątkowa postać, ciągle zakorkowane i zaniedbane drogi dojazdowe, opóźnienia inwestycyjne w stosunku do stolicy.

REKLAMA

Na te i podobne problemy miejscowości podwarszawskich ma zaradzić... połączenie sił. We wrześniu na podobne rozwiązanie zdecydowały się miejscowości Górnego Śląska.

Trwają prace nad ustawą metropolitarną. Metropolia ma połączyć Warszawę z okolicznymi gminami pod względem inwestycyjnym, komunikacyjnym i co za tym idzie - społecznym. Obejmować będzie nie tylko same miasta, lecz także tereny zielone i rolnicze, które staną się przedmiotem wspólnego zainteresowania i ochro-ny. Samorządowcy chcą, aby wokół metropolii powstał zielony pierścień.

Metropolia to szansa dla całego regionu. Można będzie wreszcie stworzyć spój-ną komunikację, między innymi szybką kolej dojazdową, która z powodzeniem funkcjonuje w innych aglomeracjach europejskich (ten pomysł forsuje w sejmiku województwa radny Grzegorz Kostrzewa-Zorbas), stworzyć dogodne dla mieszkań-ców podwarszawskich miejscowości punkty przesiadkowe. Związek miast i gmin pomoże też w rozwiązaniu problemu mieszkaniowego. Lepsza komunikacja oznacza rozwój budownictwa na terenach podwarszawskich, a co za tym idzie - spadek cen mieszkań i działek w stolicy. Wspólna promocja regionu miałaby większą siłę prze-bicia. W różnorodności przecież tkwi siła.

Jak miałaby wyglądać unia miast, żeby nikt na tym nie stracił?

Były rożne propozycje. Od luźnego, związkowego charakteru, aż do stworzenia nowej jednostki administracyjnej. Obecnie mówi się o związku obligatoryjnym, jed-nak bez tworzenia osobnej jednostki administracyjnej.

Obszar metropolii warszawskiej został określony po wstępnych konsultacjach z gminami i miastami. Jego granicami są: Serock, Wyszków, Tłuszcz, Mińsk Mazo-wiecki, Góra Kalwaria, Grójec, Żyrardów, Mszczonów, Sochaczew i Nowy Dwór Ma-zowiecki. Przewiduje się możliwość wystąpienia ze związku, ale dopiero po kilku latach. Na przyłączenie będzie prawdopodobnie potrzebna zgoda MSWiA.

O metropolii decydowałoby kolegium prezydentów, wójtów i burmistrzów. Po-wołano by także jednoosobowy organ wykonawczy, o charakterze menadżerskim, nie nadzorczym i organ rozstrzygający spory między członkami metropolii.

Oprócz prac nad ustawą toczą się prace nad wspólnymi planami zagospodaro-wania. Obecnie w prawie polskim istnieje bardzo niewygodna sprzeczność. Jedna z ustaw umożliwia tworzenie wspólnych planów zagospodarowania, inna to uniemoż-liwia. Szybkie zlikwidowanie tej bariery przez nowy parlament otworzy drogę pla-nom zagospodarowania przestrzennego obszaru metropolitarnego Warszawy. Do sprawy będziemy wracać.

mz


Korki na wylotówkach to dziś standard. Ustawa ma zadbać m.in. o koordynację działań Warszawy i sąsiadów w kwestii budowy dróg.

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy