REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Metro czyli marzenie

  23 października 2007

Historia planów dotyczących metra po prawej stronie Wisły sięga lat przedwojennych, a konkretnie 1925 roku. W ciągu najbliższych czterech lat zostanie wreszcie oddany do użytku jego pierwszy odcinek (Rondo Daszyńskiego - Dworzec Wileński).

REKLAMA

Stacje mają być zarazem galeriami sztuki. Na szarym końcu na realizację czeka odcinek Targówek - Zacisze - Bródno. Metra na Białołęce nie mamy na razie co wy-patrywać.

W 1925 roku władze miasta podjęły uchwałę o budowie kolei podziemnej - tzw. Metropolitanu. Projektowano dwie linie na Pradze. Pierwsza miała biec z Muranowa na Dworzec Wileński, i dalej na Wschodni. Tu miała się krzyżować z linią biegnącą z Woli przez plac Saski, na prawą stronę Wisły. Nie było jeszcze wtedy mowy o Bród-nie i Targówku.

Po wojnie pojawiły się koncepcje metra na Żeraniu. A potem na Dąbrówce (od-legła Białołęka), a nawet w... Falenicy! Chociaż pomysłów nie brakowało, z ich re-alizacją było znacznie gorzej. Rozpoczęte w 1950 roku drążenie pierwszego odcin-ka przerwano po trzech latach. Cenzura nie dopuszczała do żadnych publikacji na ten temat. Budowę metra w zupełnie innym miejscu wznowiono dopiero po 30 la-tach. Trzynaście lat później (w 1995 roku) oddano pierwszy odcinek metra o dłu-gości 11 km - z Kabat do stacji Politechnika.

Dziś druga linia metra wygląda w planach znów nieco inaczej. Z Połczyńskiej na Dworzec Wileński, a potem rozwidlenie - na Bródno i na Gocław. Do Euro 2012 powstanie odcinek centralny - od ronda Daszyńskiego do stacji Stadion i dalej - do Dworca Wileńskiego. Niestety, wbrew pierwotnym projektom, zupełnie bez sensu dubluje on trasę Szybkiej Kolei Miejskiej w samym centrum stolicy. Jest już gotowy projekt koncepcyjny tego odcinka, przygotowany przez Metroprojekt i pracownię architektoniczną Andrzeja Chołdzyńskiego. Do współpracy przy projektowaniu stacji został zaproszony Wojciech Fangor - artysta op'artowy. - Chcemy, żeby na-sze stacje konkurowały z Muzeum Sztuki Współczesnej - zapowiedział Andrzej Chołdzyński. Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu wejść i wyjść mają powstać dogodne przesiadki. Będą też oczywiście windy dla osób niepełnosprawnych.

Chociaż ten odcinek budowany jest pod kontem Euro 2012, nie wiadomo jesz-cze, czy stacja Stadion zostanie otwarta dla kibiców. Na świecie odchodzi się od takich rozwiązań. Czy Warszawa zdecyduje się wpuścić kibiców do metra i zrobi dla nich specjalne, szerokie perony? Tego jeszcze nie wiadomo.

Wiadomo jednak niestety, że budowa centralnego odcinka przesłoni dalsze pra-ce nad metrem po prawej stronie Wisły. Przed wyborami samorządowymi w 2006 roku komisarz Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz obiecywał metro na Targówku już za sześć lat. Byłoby to pewnie możliwe, gdyby nie niespodzianka w postaci Euro 2012.

Dla obecnych władz stolicy priorytetem jest Praga centralna. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście angażuje się w sprawy tej dzielnicy. Praga szybko do-czeka się więc zarówno rewitalizacji, jak i metra. Tymczasem potężne dzielnice mieszkaniowe znów będą musiały poczekać... Dotyczy to zarówno Bródna, Targów-ka, Zacisza, jak i Białołęki. Coraz mniej realny staje się niestety przyszłościowy pomysł przedłużenia pierwszej linii metra na Nowodwory. Burmistrz Białołęki Jacek Kaznowski zapewnia co prawda, że budowa linii tramwajowej nie zatrzyma starań o metro, ale eksperci z Politechniki i ZTM przekonują, że wystarczą szybkie tram-waje. Może teraz wystarczą, ale za kilkanaście lat...

Jeśli chodzi o rozbudowę sieci metra jesteśmy daleko w tyle za resztą świata i niestety nie wygląda na to, żeby miało się to prędko zmienić.

mz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025