REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

inwestycje

 

Metro zmieni Zacisze. "Lokalizacja stacji jest bez sensu"

  7 października 2019

Metro zmieni Zacisze. "Lokalizacja stacji jest bez sensu"
źródło: MW

Powstająca pod ulicą Figara stacja metra będzie bez wątpienia najdziwniejsza w Warszawie.

REKLAMA

Jedyną w miarę porównywalną stacją, jeśli chodzi o otoczenie i prawdopodobną liczbę pasażerów, są Stare Bielany. Po wyjściu z metra na rogu Kasprowicza i al. Zjednoczenia widzimy domy jednorodzinne z lat 30., ale także wyższą zabudowę, której na Zaciszu brakuje - socrealistyczne kamienice z lat 50. Na pierwszy rzut oka okolicę bardziej zmieniła druga jezdnia Kasprowicza, niż stacja podziemnej kolei, ale pamiętajmy o konserwatorze zabytków.

Praktycznie wszystkie budynki w okolicy są wpisane do gminnej ewidencji. Prawdziwy obraz zmian, które spowodowało metro, widać dopiero w bocznych uliczkach, gdzie stare - ale nie zabytkowe - budynki zostały zastąpione kameralnymi, dwupiętrowymi apartamentowcami czy biurowcami. Okolica zdecydowanie na tym zyskała.

REKLAMA

Dziwny plan

Wróćmy jednak na Zacisze, gdzie nie ma chroniących istniejącą zabudowę wpisów do ewidencji zabytków. Jest jednak uchwalony w 2006 roku plan zagospodarowania przestrzennego, w dużej mierze wiążący ręce inwestorom i mieszkańcom. Bezpośrednio przy stacji metra, na jednych z najdroższych działek w dzielnicy, przewidziano "tereny kompleksów działek, na których znajdują się zespoły budynków jednorodzinnych w układzie szeregowym bądź bliźniaczym".

Innymi słowy: budujemy stację metra za kilkaset milionów, wielokrotnie podnosimy wartość ziemi, a potem oczekujemy, że nadal będą tam domki jednorodzinne.

REKLAMA

"Lokalizacja bez sensu"

W rzeczywistości rosnące ceny działek będą skłaniać co bardziej przedsiębiorczych mieszkańców do sprzedaży domów za ogromne pieniądze, zaś inwestorów - do budowy możliwie zyskownych budynków. Skoro nie będzie można windować cen powierzchnią, trzeba będzie to robić wysokim standardem, dokładnie tak, jak stało się na Starych Bielanach.

- A może miasto po prostu zmieni plan miejscowy i dopuści wyższą zabudowę? To zresztą byłoby zupełnie logiczne po wydaniu setek milionów na stację w tym miejscu. Metro przecież buduje się po to, by jak najwięcej osób z niego korzystało i rezygnowało z samochodu. Stacja na Zaciszu w tym kontekście nigdy się nie zwróci - mówi właściciel domu przy budowanej stacji metra, z którym rozmawialiśmy o przyszłości Zacisza. - Cieszę się, że będę mieć metro tak blisko, ale obiektywnie patrząc ta lokalizacja stacji jest bez sensu. Dużo więcej pasażerów skorzystałoby z metra na rogu Radzymińskiej z Młodzieńczą albo na dawnym polu PGR, gdzie jest teraz pełno bloków.

(dg)

 

Komentarze (11)

 Taltos2

07.10.2019 12:10

O matko, to są jeszcze normalni ludzie: " Cieszę się, że będę mieć metro tak blisko, ale obiektywnie patrząc ta lokalizacja stacji jest bez sensu." Zamiast budować tę stację, lepiej by kasa z niej poszła na tramwaj na ZB

# RJW

07.10.2019 13:32

Rychło w czas! Projektowanie sklejankowe się kłania. Stacja Zacisze-Wilno za to jest hen daleczko, na Elsnerowie... Bardzo to ponure - bez ładu i skłądu.

# mtirala

07.10.2019 15:19

Nie rozumiem dlaczego Pan Redaktor napisał ten artykuł, jeśli w przeszłości wielokrotnie twierdził, że z sensem czy bez sensu, trzeba budować metro, tak jak wymyślono, a nie naprawiać to co nie ma sensu. Bo <jakoby> nie ma czasu na naprawianie.
Dlatego nie ma i nie będzie hubu przesiadkowego Głębocka / Trasa Toruńska, gdzie natęzenie ruchu byłoby o wiele większe niż na Trockiej czy Targówku M. Dlatego też jest ta bezsensowna stacja Zacisze. I też mało sensowna stacja Rembielińska i Szwedzka.
Tylko dlaczego Pan Redaktor się teraz dziwi, że coś jest bez sensu?

REKLAMA

# Jolab

07.10.2019 15:51

Cieszmy się z tego co mamy. Wszysto i wszystkich krytykować najlepiej. A ludzom i tak nie dogodzi. Czytałam, że na Zaciszu jest zakręt na którym metro musi zwolnić. Sprawa technologiczna konstrukcji odcinka.

# Urzędnik

07.10.2019 16:08

Już jest plan dowalenia między domki wielkie bloki kwestia czasu dokumenty czakaja na podpis. Zacisze jakie znamy będzie miało układ Blok - Domek - Blok kto jeszcze może niech sprzedaje domy bo za kilka lat na jego działkę będzie wlepionych 1000 par oczu z sąsiedniego bloku który wyrośnie tuż za ogrodzeniem ;)

# Pit

07.10.2019 21:31

Jeśli poprzednia stacją jest Trocka, następną Kondratowicza to za dużego pola manewru tu nie było. Obydwie stacje leżą względem siebie mniej więcej pod katem 90%. Albo wiec prowadzimy delikatny łuk (nie wymuszający zbyt dużych ograniczeń prędkości i nie prowadzący do zbyt szybkiej degradacji nawierzchni torowej i zestawów kołowych co generuje koszt i konieczność częstych wyłączeń taboru oraz odcinka linii)i budujemy stację gdzieś właśnie na przecięciu z Rolanda / Codzienną, albo z tej stacji w ogóle rezygnujemy. Odgięcie na pole PGR albo wymusiłoby całkowicie inne umiejscowienie sąsiednich stacji albo byłoby niewykonalne technicznie. Odgięcie w stronę Radzymińskiej byłby teoretycznie możliwe, ale znów stacja wypadałoby gdzieś między Piecyka a Tużycką, czyli nie specjalnie w miejscu jakiegoś hubu. Odcinek między Trocka. Kondratowicza byłby też w tym układzie jednym wielkim łukiem w rano a potem w lewo i byłby też o jakieś 50% dłuższy niż obecny. TAk wiec bez przeprojektowania całej linii za dużo manewru nie było.

REKLAMA

 drugastrona

08.10.2019 15:50

Zgadza się, trzeba było zmienić trasę całej linii od Pragi Północ na północ. Ale po co się starać? Po co dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości i budować metro tam, gdzie jest najgęściej? Zrobiono byle jak i dzięki temu osiedle domków jednorodzinnych ma stację metra. #stolatplanowania

 jeremi

22.10.2019 21:27

Kupa niedopatrzeń, brak chęci zmian i zrobienia czegokolwiek dobrego w tym mieście...

# snowie

01.01.2021 17:22

Pasażerowie dojadą autobusami. Pytanie tylko czy można puścić linie autobusowe takimi ulicami jak Spójni, Kościeliska...

REKLAMA

# Nicco

29.03.2021 19:05

@RJW - stacja Zacisze-Wilno to prywatna inwestycja, więc powstała tam gdzie potrzebował jej inwestor a nie mieszkańcy Zacisza

# nik

11.04.2022 14:47

cała linia M2 jest chybiona jako przebieg, powinna przebiegać pod Radzyminską, skrecać pod Młodzienczą i potem dązyć na Białołękę od stacji Kondratowicza. abardzo duzy ruch pasażerski odbywa się Radzyminską. W druga strone powinno metro przebiegac pod Starym Miastem. A poa tym dwie linie to stanowczo za mało.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA