Metro na Woli. Cenne znalezisko na placu budowy
21 lutego 2018
Znajdowała się prawie 10 metrów pod ziemią i może mieć nawet 300 lat. To...
...drewniana studnia, na którą wykonawcy natknęli się na placu budowy stacji Księcia Janusza. Jak szacuje dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, obiekt może pochodzić z początków XVIII wieku. Oficjalnie w granicach Warszawy znajdowała się wtedy tylko dzisiejsza Starówka a odpowiedniczką współczesnej Górczewskiej była droga biegnąca przez prywatne miasto Leszno. Rejon, w którym znaleziono studnię, miał już typowo wiejski charakter.
- Nie spodziewaliśmy się tak zachowanego obiektu na tej głębokości - mówi archeolog. - Jeszcze nie słyszałem, aby gdziekolwiek coś takiego zostało odkryte podczas tego typu budowy.
W studni znaleziono pozostałości przedmiotów, które zostały do niej wrzucone lub wpadły przypadkiem, takie jak potłuczone naczynia. Według wstępnych szacunków była używana jeszcze na początku XX wieku. Dalsze badania pozwolą nie tylko lepiej określić wiek studni, ale też wzbogacą wiedzę na temat życia codziennego naszych przodków na mazowieckich wsiach.
Drążenie trwa
Badania archeologiczne nie będą mieć wpływu na harmonogram budowy metra. Prace na stacjach Płocka, Młynów i Księcia Janusza są zaawansowane a 14 lutego przy Księcia Janusza rozpoczęło się drążenie tunelu pod Górczewską. Tarcza drążąca Krystyna wyruszyła stamtąd na wschód, w kierunku stacji na Młynowie. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego odcinka w przyszłym roku.
(dg)