REKLAMA

cemat box 1cemat box 2cemat box 0
Wola

inwestycje »

 

Kiedy koniec remontu na kolei? "Odkopujemy kolejne bunkry"

  19 lutego 2018

alt='Kiedy koniec remontu na kolei? "Odkopujemy kolejne bunkry"'
źródło: PKP PLK

Widać już nową stację kolejową i wiadukty, ale termin powrotu pociągów SKM na Wolę nie jest pewny.

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0

Wszystko z powodu tzw. tobruków, czyli umocnionych stanowisk strzeleckich, które Niemcy budowali pod koniec II wojny światowej w ramach przygotowań do inwazji Rosjan. Wszystkich tych betonowych łupin nie zlokalizowano do dziś. W ubiegłym roku wojewódzki konserwator prof. Jakub Lewicki wpisał do rejestru zabytków 17 z nich, ukrytych w ziemi przy Trasie Prymasa Tysiąclecia, Górczewskiej, Bema, Obozowej, Piaskowej, Tatarskiej, Tunelowej i Zawiszy. Stało się to już po rozpoczęciu przebudowy biegnącej obok linii kolejowej i oczywiście spowodowało duże utrudnienia.

SKM wraca w czerwcu?

- Planujemy, by pociągi wróciły na linię obwodową pod koniec drugiego kwartału - mówi w rozmowie z branżowym portalem transport-publiczny.pl Agnieszka Safuta-Pawlak z PKP Polskich Linii Kolejowych. - Trudno mi jednak zagwarantować ten termin, bo cały czas odkopujemy kolejne bunkry. Następny taki obiekt, kolidujący z budową odwodnienia, odkryliśmy kilka dni temu.

Gdy kolejarze przygotowywali przebudowę, zakładali, że odnalezione na Woli tobruki będą niszczone. Teraz, gdy obiekty są oficjalnie zabytkami, trzeba je omijać albo przesuwać. A to wiąże się z ogromnymi kosztami, bo jeden tobruk waży kilkadziesiąt ton.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wkrótce nowa stacja

Największe problemy kolejarze mieli z tobrukiem stojącym tuż przy Obozowej. W listopadzie został on wydobyty z ziemi, ale spowodował duże opóźnienie w odbudowie wiaduktu. Prace nad nową estakadą wciąż nie są zakończone, więc czeka nas jeszcze co najmniej jeden weekend z zamkniętą jezdnią i torowiskiem tramwajowym.

Sprawniej postępuje budowa samej stacji Koło, powstającej między Obozową a Zawiszy. Wiaty już stoją a obecnie rozpoczynają się prace przy budowie peronów, odwodnienia i dojść. Od Obozowej dojście na nowy przystanek zapewnią schody i windy, natomiast od strony Zawiszy - chodniki.

Równolegle trwa remont stacji o nowej nazwie Wola (między Kasprzaka a Wolską) oraz Młynów (przy Górczewskiej). Ta ostatnia w przyszłym roku stworzy węzeł przesiadkowy z budowaną równolegle stacją metra.

(dg)

 

REKLAMA

bck bal u pana kleksa 2bck bal u pana kleksa 0

Komentarze (3)

# Schrą

19.02.2018 15:39

Od kogo odkupujemy te bunkry? Może od Niemców?

# Mike

20.02.2018 09:09

Może odkopujemy. ... czytanie ze zrozumieniem ;)

# qvertz

07.05.2018 21:13

"Szybka" kolej miejska raz na pół godziny. Rzeczywiście, może lepiej odkopywać bunkry niż budować torowisko bez śladu pociągów.

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

bck warsztaty artystyczne 3bck warsztaty artystyczne 0
Wstąp do księgarni

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

bck smartfon 2bck smartfon 0

REKLAMA

bck lubie wracac 2bck lubie wracac 0

REKLAMA

biedronka 016 3

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

atal 002 3atal 002 0

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl