Metoda Małysza
27 maja 2004
Najpierw korzystali z niej amerykańscy piloci, potem sportowcy, teraz może spróbować każdy. Mowa o metodzie EEG Biofeedback, która dostępna jest w kilkunastu klinikach w Polsce.
Leczy nadpobudliwość
- Ta metoda pozwala zwiększyć możliwości mózgu z 10 procent, bo tyle przeciętnie wykorzystujemy, do 30 procent - podkreśla Michaela Pakszys, neurofizjolog kliniczny i neuropsychoterapeuta, kierownik pracowni EEG w klinice Lux-Med przy ul. Szernera. - Badania prowadzimy w stanie czuwania pacjenta lub we śnie. Dzięki tej metodzie potrafimy pomóc wielu ludziom.Co ważne, EEG Biofeedback, stosuje się u ludzi chorych i zdrowych. Z powodzeniem korzysta się z tej metody w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych i psychologicznych u dorosłych, młodzieży i dzieci. Dobre wyniki osiąga się w leczeniu zaburzeń uwagi i koncentracji, coraz częstszej u dzieci nadpobudliwości ruchowej, agresji i apatii, przy problemach szkolnych - dysleksji, dysgrafii, kłopotach z nauką; przewlekłych bólach głowy, stanach lękowych, zaburzeniach łaknienia - anoreksji, bulimii. EEG Biofeedback można także stosować w terapii chorób neurologicznych i psychicznych, m.in. dziecięcym porażeniu mózgowym, padaczce, autyzmie, chorób wieku starszego - Parkinsona i wczesnych stadiów Alzheimera. Liczba spotkań zależy od stopnia zaawansowania choroby, jest sprawą indywidualną u każdego pacjenta.
Trening dla zdrowych
Z metody EEG Biofeedback korzystają także ludzie zdrowi. Wystarczy im dziesięć treningów, by nauczyli się szybciej przygotować do ważnego egzaminu, szybciej uczyli obcego języka. Trening pozwala poprawić szybkość zapamiętywania, uczenia się i przypominania wiedzy, co świetnie się sprawdza właśnie przed egzaminami. Pomaga też w uzyskiwaniu lepszych wyników w sporcie, jest nieoceniony dla uczniów szkół muzycznych. Chętnie poddają się temu treningowi osoby, których praca wiąże się z dużym stresem, odpowiedzialnością, koniecznością podejmo-wania błyskawicznych decyzji. Są to m.in. piloci, maklerzy, kontrolerzy ruchu, policjanci, biznesmeni. Chwalą go także pracujący twórczo - artyści i dziennikarze, oraz osoby wyczynowo uprawiające sport.Co ważne, i w tym przypadku nie ma ograniczeń wiekowych. Z treningu może skorzystać i dziecko, i senior.
Zasiąść przed monitorem
Ta metoda szczególnie podoba się młodym ludziom, ponieważ polega na uczestniczeniu w swego rodzaju grze wideo. Z tym, że rolę klawiatury komputera, myszy, czy joysticka pełnią myśli pacjenta. Prezentowane na monitorze obrazy gry to efekt własnej pracy mózgu, którego możliwości psychoterapeuta uczy lepiej wykorzystywać. Uczy pacjenta hamować niepożądane fale mózgowe, a stymulować pożądane.- Na razie Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów EEG Biofeedback - mówi dr Michaela Pakszys. - Jednak znajdują się one w międzynarodowym spisie procedur medycznych i nic nie stoi na przeszkodzie, by choć częściowo w przypadku ludzi chorych były refundowane.
km