REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Warszawskie miejsca Marii Skłodowskiej-Curie

  20 lutego 2024

alt='Warszawskie miejsca Marii Skłodowskiej-Curie'
źródło: Alberto Cabello

Sto lat temu, 21 lutego 1924 roku, Maria Skłodowska-Curie została honorową obywatelką Warszawy. Z tej okazji stołeczne muzeum jej imienia zaprasza do wspólnej akcji pod hasłem "Pozdrowienia z Warszawy Marii Skłodowskiej".

REKLAMA

Z okazji stulecia nadania tytułu honorowej obywatelki Warszawy Marii Skłodowskiej-Curie, muzeum działające przy Freta zachęca do wysyłania pozdrowień z rodzinnego miasta podwójnej noblistki. 21 lutego w muzeum będą czekały na wszystkich okolicznościowe pocztówki upamiętniające miejsca związane z odkrywczynią radu i polonu.

Skłodowska-Curie i Warszawa

Na pocztówce zostały utrwalone warszawskie miejsca związane z Marią Skłodowską-Curie: kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie? Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Przyrynek 2), w którym została ochrzczona, Instytut Radowy (ul. Wawelska 15), plac Zamkowy z widokiem na Krakowskie Przedmieście; Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (ul. Freta 16) i nabrzeże wiślane na wysokości Starego Miasta, gdzie mała Maria wraz z siostrą i ciotką chodziły "na galary po jabłka, zanim ściśnie mróz" (cytat z książki "Maria Curie" Ewy Curie).

W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie dobiega właśnie końca wystawa czasowa pt. "Grażyna Hase na tropie Marii Skłodowskiej-Curie". Zanim kreacje zainspirowane stylem uczonej oraz trendami przełomu XIX i XX wieku wrócą do pracowni projektantki, muzeum zaprasza na wyprawę z historią mody w tle. Współpracująca przy tworzeniu ekspozycji historyczka sztuki Agnieszka Dąbrowska przygotowała wykład "Gorset i kitel. O modzie damskiej w czasach Marii Skłodowskiej-Curie", który odbędzie się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w piątek 23 lutego o godzinie 18.00 i będzie transmitowany online.

Zapraszamy na zakupy

Noblistka z Warszawy

Maria Skłodowska przyszła na świat w kamienicy przy ul. Freta 16, w miejscu, gdzie jej matka prowadziła żeńską szkołę. W Warszawie przyszła noblistka skończyła najpierw prywatną pensję u Jadwigi Sikorskiej, a potem III Żeńskie Gimnazjum Rządowe. Uczestniczyła w kursach nielegalnej uczelni, jaką był Uniwersytet Latający, aż wreszcie podjęła naukę w pracowniach fizycznej i chemicznej, mieszczących się na Krakowskim Przedmieściu. Po latach wspominała, że gdyby nie nauczono jej w Warszawie analizy chemicznej, nie odkryłaby radu.

To właśnie z inicjatywy dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w jej rodzinnym mieście powstał Instytut Radowy. Utworzenie nowoczesnej instytucji leczniczej i badawczej było spełnieniem marzenia Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś jego tradycje kontynuuje Narodowy Instytut Onkologii. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie dały początek chemii pierwiastków promieniotwórczych - radiochemii, fizyce i chemii jądrowej oraz nowej gałęzi medycyny: radioterapii, która stała się później postawą onkologii.

REKLAMA

Honorowa obywatelka Warszawy

21 lutego 1924 roku Rada Miejska przyznała Marii Skłodowskiej-Curie tytuł honorowej obywatelki Warszawy. Uczona została pierwszą kobietą wyróżnioną w ten sposób przez stołecznych radnych. Wcześniej tytuł otrzymywali wyłącznie politycy i żołnierze: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Maxime Weygand, Lucjan Żeligowski, Herbert Hoover i Ferdinand Foch.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA