Warszawskie miejsca Marii Skłodowskiej-Curie
20 lutego 2024
Sto lat temu, 21 lutego 1924 roku, Maria Skłodowska-Curie została honorową obywatelką Warszawy. Z tej okazji stołeczne muzeum jej imienia zaprasza do wspólnej akcji pod hasłem "Pozdrowienia z Warszawy Marii Skłodowskiej".
Z okazji stulecia nadania tytułu honorowej obywatelki Warszawy Marii Skłodowskiej-Curie, muzeum działające przy Freta zachęca do wysyłania pozdrowień z rodzinnego miasta podwójnej noblistki. 21 lutego w muzeum będą czekały na wszystkich okolicznościowe pocztówki upamiętniające miejsca związane z odkrywczynią radu i polonu.
Skłodowska-Curie i Warszawa
Na pocztówce zostały utrwalone warszawskie miejsca związane z Marią Skłodowską-Curie: kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul.
"Nie" dla biletu rocznego? Absurdalne argumenty
Kartę Miejską można zakodować na 30 dni, można też na 90. Teoretycznie możliwe byłoby wprowadzenie biletów na dowolną liczbę dni, także na 365.
Przyrynek 2), w którym została ochrzczona, Instytut Radowy (ul. Wawelska 15), plac Zamkowy z widokiem na Krakowskie Przedmieście; Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (ul. Freta 16) i nabrzeże wiślane na wysokości Starego Miasta, gdzie mała Maria wraz z siostrą i ciotką chodziły "na galary po jabłka, zanim ściśnie mróz" (cytat z książki "Maria Curie" Ewy Curie).
W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie dobiega właśnie końca wystawa czasowa pt. "Grażyna Hase na tropie Marii Skłodowskiej-Curie". Zanim kreacje zainspirowane stylem uczonej oraz trendami przełomu XIX i XX wieku wrócą do pracowni projektantki, muzeum zaprasza na wyprawę z historią mody w tle. Współpracująca przy tworzeniu ekspozycji historyczka sztuki Agnieszka Dąbrowska przygotowała wykład "Gorset i kitel. O modzie damskiej w czasach Marii Skłodowskiej-Curie", który odbędzie się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w piątek 23 lutego o godzinie 18.00 i będzie transmitowany online.
Noblistka z Warszawy
Maria Skłodowska przyszła na świat w kamienicy przy ul. Freta 16, w miejscu, gdzie jej matka prowadziła żeńską szkołę. W Warszawie przyszła noblistka skończyła najpierw prywatną pensję u Jadwigi Sikorskiej, a potem III Żeńskie Gimnazjum Rządowe. Uczestniczyła w kursach nielegalnej uczelni, jaką był Uniwersytet Latający, aż wreszcie podjęła naukę w pracowniach fizycznej i chemicznej, mieszczących się na Krakowskim Przedmieściu. Po latach wspominała, że gdyby nie nauczono jej w Warszawie analizy chemicznej, nie odkryłaby radu.
To właśnie z inicjatywy dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w jej rodzinnym mieście powstał Instytut Radowy. Utworzenie nowoczesnej instytucji leczniczej i badawczej było spełnieniem marzenia Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś jego tradycje kontynuuje Narodowy Instytut Onkologii. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie dały początek chemii pierwiastków promieniotwórczych - radiochemii, fizyce i chemii jądrowej oraz nowej gałęzi medycyny: radioterapii, która stała się później postawą onkologii.
Honorowa obywatelka Warszawy
21 lutego 1924 roku Rada Miejska przyznała Marii Skłodowskiej-Curie tytuł honorowej obywatelki Warszawy. Uczona została pierwszą kobietą wyróżnioną w ten sposób przez stołecznych radnych. Wcześniej tytuł otrzymywali wyłącznie politycy i żołnierze: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Maxime Weygand, Lucjan Żeligowski, Herbert Hoover i Ferdinand Foch.
(jok)
.





































