REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Mamy setki nowych sąsiadów. Pasiastych

  11 sierpnia 2015

alt='Mamy setki nowych sąsiadów. Pasiastych'

Liczba mieszkańców Białołęki nieustannie rośnie. W tym roku sprowadziły się do nas pszczoły. Mnóstwo pszczół.

REKLAMA

Kiedy w pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego projekt "Domki dla skrzydlatych pasiastych przyjaciół" wygrał głosowanie w kilkunastu dzielnicach i rejonach Warszawy, wiele osób przecierało oczy ze zdumienia. Teraz domki już wiszą na drzewach na całej Białołęce. Można się na nie natknąć przy Włodkowica, Białołęckiej, Płochocińskiej, Wartkiej i Skierdowskiej, ale najwięcej pszczół zamieszkało tam, gdzie jest najwięcej ludzi. Na Tarchominie i Nowodworach niewielkie ule można znaleźć obok parku Picassa, przy Ćmielowskiej, Ceramicznej, Mehoffera, Odkrytej i Sprawnej.

W Polsce ten temat jeszcze nie przebił się na pierwsze strony gazet, ale naukowcy w USA i Europie Zachodniej od kilkunastu lat obserwują masowe wymieranie pszczół, spowodowane prawdopodobnie przez pestycydy i zanieczyszczenie powierza. Biorąc pod uwagę to, że pszczoły zapylając większość roślin spożywanych przez ludzi i zwierzęta hodowlane, jeśli nie uda się powstrzymać wymierania tych owadów, czeka nas katastrofa na niespotykaną skalę. Zarówno ekologiczna, jak i gospodarcza.

A jak jest na Białołęce? Chyba nieźle. Osoby mieszkające niedaleko miejsc, w których zawieszono domki donoszą, że liczba pszczół wzrosła tego lata lawinowo. Są osiedla, na których pszczoły wpadają przez otwarte okna dosłownie co kilka minut. Najwyższy czas przyzwyczaić się do obecności skrzydlatych, pasiastych przyjaciół.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (2)

 matt

11.08.2015 20:48

Super!

 AnnaMaria1960

12.08.2015 08:33

Gratuluję pomysłodawcom i głosujacym na ten projekt mieszkańcom.
W swoim ogrodzie od kilku lat miałam problem z owocowaniem drzewek i krzewów. Owoce sie słabo zawiazywały, opadały przed dojrzeniem i były zniekształcone, niewyrosniete. Za porada przeczytana na forum ogrodniczym przygotowałam domki dla pszczół z kawałków trzciny i rdestowca sachalińskiego. Ku swojemu zdziawieniu domki zostały zamieszkane, a nastepnej wiosny pojawiły sie pszczoły. Drzewka zaczeły lepiej owocować. W kolejnym roku pszczół było juz dużo. Tego lata najedliśmy sie do syta czeresni, apokryty owocami krzak kiwi połamał pergolę. Domki to wspanały pomysł dla właścicieli ogrodów i działek. Trzeba tylko pamietać, że pszczoły potrzebuja odpowiednich roślin aby mogły przez cały rok zbierac nektar. Na wygolonych trawnikach i iglakach nie wyzyją!!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe