Małżeństwa po nowemu. Zmiana przepisów kościelnych
30 stycznia 2020
Od czerwca 2020 roku będą obowiązywały nowe przepisy kościelne dotyczące zawierania małżeństw przyjęte dekretem z dnia 26 listopada mijającego roku. Jakie zmiany czekają na narzeczonych?
Nowelizacja prawa przede wszystkim wiąże się ze zmieniającą się sytuacją nie tylko społeczną, ale i cywilnoprawną oraz obyczajową. Sprawdzamy zatem, co duchowni zawarli w "Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego". Narzeczeni najpóźniej trzy miesiące przed datą ślubu powinni zgłosić się do właściwej kancelarii parafialnej, gdzie dopełnione muszą zostać wszelkie formalności. Podczas spotkania duszpasterz wskazuje jakie dokumenty należy przygotować i umawia się na sporządzenie protokołu przedślubnego.
Intymne szczegóły
Największe zmiany czekają na przyszłych małżonków podczas sporządzania protokołu. "Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno, przynajmniej w tych kwestiach, które nie są tylko zwykłym pozyskaniem danych personalnych. Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Rozmowa na osobności sprzyja szczerej wypowiedzi" - czytamy w dekrecie.
Rozpoczęcie spotkania, na którym duszpasterz będzie mógł zapytać nawet o intymne szczegóły życia narzeczonych, poprzedzi przysięga o stanie wolnym i mówieniu prawdy. Na zadawane pytania nie wystarczą jak dotychczas same odpowiedzi "tak" lub "nie". Każde z pytań będzie musiało zawierać szczegółową informację od przyszłych małżonków. Ksiądz ma stwierdzić, czy narzeczeni "mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad".
Sprawa wysoce skomplikowana
Konferencja Episkopatu Polski zwraca także uwagę na to, co zrobić w przypadku osoby, która zmieniła płeć. "W związku z tym w takiej sytuacji nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej. Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego). W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych".
Zmiana parafii
Tylko w wyjątkowych sytuacjach nowe przepisy pozwalają na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii. "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca".
Wśród dokumentów, jakie należy dostarczyć do kancelarii parafialnej są: dowód osobisty (xero lub do wglądu), świadectwo chrztu, potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku, świadectwo katechizacji szkolnej, zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach przedślubnych oraz świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej.
(MK)