REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Małżeństwa po nowemu. Zmiana przepisów kościelnych

  30 stycznia 2020

alt='Małżeństwa po nowemu. Zmiana przepisów kościelnych'
źródło: Fot. pixabay.com

Od czerwca 2020 roku będą obowiązywały nowe przepisy kościelne dotyczące zawierania małżeństw przyjęte dekretem z dnia 26 listopada mijającego roku. Jakie zmiany czekają na narzeczonych?

REKLAMA

Nowelizacja prawa przede wszystkim wiąże się ze zmieniającą się sytuacją nie tylko społeczną, ale i cywilnoprawną oraz obyczajową. Sprawdzamy zatem, co duchowni zawarli w "Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego". Narzeczeni najpóźniej trzy miesiące przed datą ślubu powinni zgłosić się do właściwej kancelarii parafialnej, gdzie dopełnione muszą zostać wszelkie formalności. Podczas spotkania duszpasterz wskazuje jakie dokumenty należy przygotować i umawia się na sporządzenie protokołu przedślubnego.

Intymne szczegóły

Największe zmiany czekają na przyszłych małżonków podczas sporządzania protokołu. "Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno, przynajmniej w tych kwestiach, które nie są tylko zwykłym pozyskaniem danych personalnych. Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Rozmowa na osobności sprzyja szczerej wypowiedzi" - czytamy w dekrecie.

Rozpoczęcie spotkania, na którym duszpasterz będzie mógł zapytać nawet o intymne szczegóły życia narzeczonych, poprzedzi przysięga o stanie wolnym i mówieniu prawdy. Na zadawane pytania nie wystarczą jak dotychczas same odpowiedzi "tak" lub "nie". Każde z pytań będzie musiało zawierać szczegółową informację od przyszłych małżonków. Ksiądz ma stwierdzić, czy narzeczeni "mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad".

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Sprawa wysoce skomplikowana

Konferencja Episkopatu Polski zwraca także uwagę na to, co zrobić w przypadku osoby, która zmieniła płeć. "W związku z tym w takiej sytuacji nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej. Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego). W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych".

REKLAMA

Zmiana parafii

Tylko w wyjątkowych sytuacjach nowe przepisy pozwalają na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii. "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca".

Wśród dokumentów, jakie należy dostarczyć do kancelarii parafialnej są: dowód osobisty (xero lub do wglądu), świadectwo chrztu, potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku, świadectwo katechizacji szkolnej, zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach przedślubnych oraz świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej.

(MK)

 

REKLAMA

Komentarze (10)

# johnny23

30.01.2020 14:38

I bardzo dobrze. Wszyscy "wierzący - niepraktykujący" niech zawierają małżeństwa przed światowidem.

# qvertz

30.01.2020 19:23

No, ostatecznie może być swarożyc albo biedroń.

# JEFranciszek

31.01.2020 10:22

a co na to Watykan?

REKLAMA

# szypki

31.01.2020 11:09

Dzięki temu zmniejszy się ilość ślubów kościelnych a wzroście-cywilnych. Nic, tylko się cieszyć.
Najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski prowadzi przez Episkopat XD

# Pogromca durszlaków

31.01.2020 12:06

#szypki napisał(a) 31.01.2020 11:09
Dzięki temu zmniejszy się ilość ślubów kościelnych a wzroście-cywilnych. Nic, tylko się cieszyć.
Najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski prowadzi przez Episkopat XD
Taaa... Jak widać, najwięcej do powiedzenia na takie tematy mają kacerze. Robią to w stylu "nie znam się, więc się wypowiem".

# johnny123

31.01.2020 13:46

#szypki napisał(a) 31.01.2020 11:09
Dzięki temu zmniejszy się ilość ślubów kościelnych a wzroście-cywilnych. Nic, tylko się cieszyć.
Najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski prowadzi przez Episkopat XD

Zmniejszy się, ale nie dojdzie do dechrystianizacji. Po prostu z sakramentów powinni korzystać katolicy, a nie wierzący/niepraktykujący, bo tak wypada, bo prezenty na komunię itd. Tacy "katolicy" tylko psują opinię Kościołowi.

REKLAMA

# slawko

31.01.2020 22:17

czy ten kler totalnie porąbało,sami mają grzechy a żądają od nas życia w celibacie .celibat jest dla nich nie dla nas,jeśli chcą już do końca zrazić młodych do kościoła to są na najlepszej drodze do celu.

# Mietek

31.01.2020 23:08

A ja znam się - brałem ślub kościelny. I to nie mając bieżmowania, w ciągu trzech tygodni od podjęcia decyzji. Wystarczyło sypnąć złotem a panu księdzu przestało przeszkadzać nawet to, że mieszkaliśmy razem kilka lat.
Ślub w kościele, kompletnie bez sensu.
A skoro teraz będą takie dodatkowe warunki, intymne rozmowy - krótka droga do ograniczenia liczby kościelnych ślubów o 90%.
I dobrze!

# Lusie

01.02.2020 04:31

Zamiast ułatwiać to utrudniają a potem zdziwieni, że żyją bez ślubu...

REKLAMA

# Romulus

02.02.2020 23:02

"Ksiądz ma stwierdzić, czy narzeczeni "mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z bożym zamysłem i ustanowieniem..."
Tak się zastanawiam czy poprzez studia (teologiczne) można posiąść wiedzę o Bożym zamyśle na tyle pewną, aby decydować o losie młodych...???
więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni