REKLAMA

Targówek

zabytki »

 

Mały Petersburg na Targówku. Teatr Rampa został zabytkiem

  25 stycznia 2022

alt='Mały Petersburg na Targówku. Teatr Rampa został zabytkiem'
źródło: MWKZ

Dawny Dzielnicowy Dom Kultury Targówek wzniesiony w latach 1951-1959 według projektu Zenona Buczkowskiego został wpisany do rejestru zabytków.

REKLAMA

Budynek teatru Rampa przy Kołowej został zaprojektowany w epoce stalinowskiej, gdy oficjalna ideologia nakazywała wznosić publiczne gmachy w stylu socrealistycznym, mocno nawiązującym do klasycyzmu. Jak przypomina mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki, cechą wyróżniającą tego typu obiektów były monumentalne kolumnady i frontony zdobione dekoracją rzeźbiarską.

Socrealizm na Targówku

- Sformułowanie powyższych wytycznych zbiegło się z powstaniem projektu dzielnicowego domu kultury na warszawskim Targówku - pisze konserwator. - Pełne rozmachu założenie powstawało w okolicy zacofanej urbanistycznie, którą cechowały złe warunki bytowe i duża przestępczość. Z uwagi na ograniczenia finansowe budowa obiektu przeciągała się w czasie, a jego projekt uproszczono.

Dom Kultury Targówek działał przy Kołowej przez zaledwie szesnaście lat. W 1975 roku aktor i reżyser Marian Jonkajtys zorganizował w jego miejscu scenę muzyczną i rozpoczęło się przystosowywanie socrealistycznego budynku do potrzeb teatru. Dwanaście lat później placówka zmieniła nazwę na dzisiejszą, a w latach 90. została rozbudowana.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Petersburskie inspiracje

Projekt kompleksu opracował Zenon Buczkowski, który inspirował się klasycyzmem petersburskim (np. Teatrem Aleksandryjskim) i polskim (np. Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu). W chwili powstania budynek pełnił funkcję nowoczesnego centrum kultury. Jednocześnie miał stanowić punkt wyjścia dla osiowo rozplanowanej kompozycji założenia zieleni ówczesnego placu Horodelskiego.

- Podobnie jak w przypadku innych obiektów z tego okresu (np. Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Morski Dom Kultury w Gdańsku), wyeksponowany urbanistycznie gmach wyróżnia się pod względem kubatury i bogatej formy architektonicznej - pisze prof. Lewicki. - Charakter gmachu w pełni realizuje postulat monumentalizmu widoczny w ukształtowaniu imponującej bryły, opartej na masywnych, ciężkich formach, uzupełnionych w warstwie dekoracyjnej emblematami teatru, muzyki i sztuki.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# drettin

25.01.2022 18:55

Drogi teatrze "Rampa", czy mógłbyś przestać być taki żółty?

# Parzystoniekopytne

26.01.2022 10:58

Biorąc pod uwagę czasy w których budynek powstał, powinien być to raczej "Mały Leningrad"...
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni