Lewandów Park II: wytną dziurę w płocie i zrobią wyjazd przez łąkę?
29 kwietnia 2014
Na wschód od ulicy Głębockiej powstają kolejne wielkie osiedla. Bardzo ważną sprawą jest powstanie ulic w relacji wschód-zachód, które połączą południowe części tych osiedli z ulicą Głębocką. Poruszanie się samochodami w tej okolicy sprawia coraz więcej kłopotów.
- My, jako wspólnota, chcieliśmy wyjazdu, choć głosowanie nad tą sprawą trwało naprawdę długo. Wyjazd jest potrzebny, szczególnie teraz, gdy zamknięta jest ul. Głębocka. Niestety, jestem w stu procentach przekonany, że nie powstanie. Miasto na pewno nie dołoży złotówki, bo to grunty prywatne. A nikt z własnej kieszeni nie zasponsoruje dostosowania drogi do parametrów, które zna tylko miejski inżynier ruchu i to jego trzeba pytać, dlaczego decyzja jest odmowna i jakie warunki trzeba spełnić, aby ta droga mogła być wykorzystana do stworzenia drugiego wyjazdu. I tak koło się zamyka. Najwięcej szumu robią mieszkańcy: płaczą, że zmusza się ich do płacenia niecałych 8 zł do czynszu za użytkowanie drogi pod wyjazd (uchwała zakładała taką właśnie dopłatę do czynszu od lokalu za użytkowanie prywatnej drogi, jeśli wyjazd ten powstanie). Na zebraniach krzyczą i wyzywają dewelopera od złodziei - opowiada jeden z mieszkańców.
Jak informuje inżynier ruchu Janusz Galas, ul. Geodezyjna jest drogą prywatną i będzie drogą wewnętrzną, a on zarządza ruchem na drogach publicznych i nie jest uprawniony do opiniowania projektów dróg położonych terenami publicznymi. Poza tym do urzędu miasta nie wpłynęło pismo w sprawie podłączenia osiedla Lewandów Park II do ul. Geodezyjnej.
Roszak: rezerwa pod Geodezyjną jest
Jak wyjaśnia jeden z białołęckich radnych ulica Geodezyjna, to położona najbardziej na południe ulica przed Trasą Toruńską, a rezerwa pod nią znajduje się w obowiązującym od lat planie miejscowym.
- W tym wypadku mamy jednak sporo komplikacji. Najważniejszym problemem jest brak własności gruntów. Praktycznie całość terenu pod drogę jest w rękach prywatnych. Według planów ulica Geodezyjna zaczynałaby się przy osiedlu Lewandów. Następnie przekroczyłaby tzw. Rów z Lewandowa i dalej dotarła do ul. Przy Trasie, w pobliżu supermarketu Lidl. Jedynym fragmentem terenu w zarządzaniu dzielnicy jest Rów z Lewandowa. Według planów ulica Geodezyjna zaczynałaby się przy osiedlu Lewandów Park II. Następnie przekroczyłaby tzw. Rów z Lewandowa i dalej dotarła do ul. Przy Trasie, w pobliżu supermarketu Lidl. Wykonanie przepustu nad nim nie byłoby zbyt kosztowne, ale tzw. przyczółki tej przeprawy leżą już na terenie prywatnym, co uniemożliwia zrealizowanie tej inwestycji - mówi Waldemar Roszak, przewodniczący dzielnicowej komisji inwestycyjnej.
Od kilku lat dzielnica stara się o pozyskanie terenu pod budowę ulicy Geodezyjnej. Trwają też rozmowy z deweloperami, którzy planują realizację nowych inwestycji w tej okolicy.
- Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem byłoby nie tylko zbudowanie ślepo zakończonej ul. Geodezyjnej, ale powstanie całego lokalnego układu drogowego, to jest połączenie ul. Geodezyjnej z biegnącą do niej równolegle, trochę dalej na północ, ul. Kartograficzną, poprzez ul. Geometryczną, która jest prostopadła do nich - podkreśla Waldemar Roszak. - Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Ulica Geometryczna przechodzi przez zamknięte osiedle. Zrobienie z niej drogi publicznej wymagałoby oczywiście zgody wspólnoty mieszkańców tego osiedla. Taka propozycja wzbudzi na pewno sporo kontrowersji. Nie będziemy więc tego robić na siłę i wbrew ich woli. Jeżeli się jednak zgodzą, to powstanie świetne połączenie z ul. Głębocką.
ak