Lekcja teatru
11 maja 2007
Nie ulega wątpliwości, że aktualny teatralny sezon w Białołęckim Ośrodku Kultury jest jednym z najbardziej prężnych w historii ośrodka.
Przedsięwzięcie ma charakter eksperymentalny z dwóch powodów. Pierwszy to obsada, którą stanowią studenci II i III roku Akademii Teatralnej - Kornelia Angow-ska (uczennica), Łukasz Mąka (profesor) oraz Agata Sasinowska (służąca). Nato-miast drugi to śmiały i niekonwencjonalny zabieg artystyczny, jakim posłużył się reżyser. Mianowicie na scenie prócz aktorów zasiadła publiczność. W ten sposób dystans pomiędzy aktorem a widzem został ograniczony do minimum. Wiąże się to z oczywistymi ograniczeniami przestrzennymi, jakim muszą sprostać aktorzy. Wy-maga ogromnej kontroli ruchów oraz, co ważne, precyzji w niewerbalnym przeka-zywaniu emocji. Widać każdy niuans, odcień, subtelność mimicznej wypowiedzi.
Młodzi artyści świetnie poradzili sobie z tak trudnym wyzwaniem. Uwagę przy-kuwał psychopatyczny profesor. Obserwując nauczyciela z bliska wyraźnie wyczu-wało się nerwowe napięcie. Początkowo przyczajony, nieufny powoli przeistaczał się w demonicznego szaleńca, by w finalnej scenie ukarać uczennicę śmiertelnym ciosem noża.
Sztuka Ionesco przesycona jest absurdem, groteską oraz przerysowaną eroty-ką. Wszystkie te elementy pojawiły się na scenie. Nerwowe rozedrganie potęgo-wała psychodeliczna muzyka autorstwa Kamila Trębacza i Krzysztofa Rychty.
"Lekcja" Eugene Ionesco została wystawiona przed laty przez Teatr 13. W Do-mu Kultury "Zacisze" zagrali bodaj najlepsi w historii Teatru 13 aktorzy niepro-fesjonalni: Monika Dąbrowska, Agnieszka Szydłowska (dziś znana z Trójki) i Piotr Lisiecki. Wówczas reżyserem spektaklu również był Tomasz Służewski. Z zapa-lonymi i chętnymi do pracy amatorami osiągnął wtedy wyżyny. Czy współpraca ze studentami przyniesie podobne efekty i zaowocuje kolejną premierą przekonamy się zapewne w nowym sezonie artystycznym. Sztukę będzie można zobaczyć po-nownie w weekend 19 i 20 maja.
older