REKLAMA

Wawer

różne »

 

Łąki kwietne rozsiane po Wawrze, potrzebne?

  18 marca 2015

alt='Łąki kwietne rozsiane po Wawrze, potrzebne?'
źródło: Fundacja Łąka

Prace nad budżetem partycypacyjnym weszły na etap dyskusji nad zweryfikowanymi projektami. Dyskutujmy więc. Czy w Wawrze powinny zostać urządzone łąki kwietne?

REKLAMA

Fundacja Łąka zajmuje się promowaniem sadzenia w miastach dzikich roślin, dzięki którym zachowana zostaje różnorodność biologiczna a nudne trawniki zmieniają się w łąki pełne ciekawych roślin. Obecnie Łąka stara się m.in. o urządzenie w Forcie Bema na Bemowie ogrodu społecznościowego, który pełniłby funkcję miejsca do edukacji ekologicznej i wspólnego spędzania wolnego czasu. Fundacja próbuje realizować swoje koncepcje także w ramach budżetu partycypacyjnego. W samej dzielnicy Wawer złożyła aż trzynaście projektów, po jednym dla każdego osiedla.

- Łąki kwietne dają przyjemność obcowania z dziką naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad dzikimi roślinami i owadami zapylającymi - pisze projektodawca Maciej Podyma. - Świetnie zabezpieczają ziemię przed rozmywaniem, nie pozwalając na powstawanie mało estetycznych kałuż, błota czy rozpadania skarp. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej, która dzięki zacienieniu nie odparowuje z powierzchni gruntu. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników. Oszczędności pojawiają się przy pielęgnacji terenu, ograniczając koszenie do jednego lub dwóch zabiegów koszenia w sezonie.

Jeśli projekty trafią pod głosowanie, w czerwcu mieszkańcy Wawra będą mogli zdecydować o wydaniu 3960 zł z budżetu każdego osiedla na urządzenie łąki o powierzchni 100 m2. Dokładne lokalizacje zostałyby wybrane na początku przyszłego roku w konkursie.

- Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem - zapowiada projektodawca. - Można ją wykonać praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. W pobliżu powinna znaleźć się tablica informacyjna, prezentująca najważniejsze gatunki roślin na niej obecne i wyjaśniająca jej przeznaczenie. Łąki kwietne są dość trudne do wykonania, dlatego warto ich wykonanie konsultować ze specjalistami. Mieszanka powinna zawierać większość roślin pozyskanych z rejonu Mazowsza, aby zachować lokalny charakter.

W pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego tanie ekologiczne projekty, takie jak ule dla owadów zapylających, nie miały większego problemu z uzyskaniem odpowiedniej liczby głosów i zostaną zrealizowane w tym roku. Czy historia się powtórzy i w 2016 roku trawniki w Wawrze zaczną być przekształcane w specjalne łąki?

DG

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# kundelek

20.03.2015 12:28

Zdecydowanie bardziej potrzebne niż nowe bloki i siłownie plenerowe.

# mk001

31.03.2015 16:57

zdecydowanie jestem za. Starczy już betonu w Wawrze.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024