Laboratorium pomysłów dla osiedla Przyjaźń
12 marca 2015
Grupa Odkrywkowa Osiedla Przyjaźń chce tchnąć nowe życie w to zabytkowe miejsce. Zachęca mieszkańców do zgłaszania pomysłów, których realizacja pozwoli odzyskać osiedlu dawny blask.
- Osiedle Przyjaźń to prawdziwy fenomen, zielona enklawa stolicy. Zespół drewnianych domków (podłużnych baraków i domków jednorodzinnych) powstał w latach 50. ubiegłego stulecia. Mieszkali w nich radzieccy budowniczy Pałacu Kultury i Nauki. Po ich wyjeździe baraki przejęły funkcję akademików. Teraz w dużej części to po prostu mieszkania. Do domków sprowadzili się ludzie warszawskiej inteligencji. Stąd nazwa "osiedle profesorskie" - tłumaczą entuzjaści klimatycznego miejsca.
Grupa podjęła się ambitnego zadania. - Głównym celem jest stworzenie Archiwum Społecznego Osiedla Przyjaźń, czyli odtworzonych dźwiękowo wspomnień mieszkańców. Chcemy nakłonić najstarszych, by opowiedzieli o wrażeniach i przeżyciach związanych z osiedlem. Są jeszcze tacy, którzy pamiętają jego początki - mówi Magda Latuch z działu projektów społecznych Bemowskiego Centrum Kultury, wspierającego to przedsięwzięcie.
Celem animatorek projektu jest stworzenie osiedla, na którym ludzie przestaliby mijać się anonimowo. Celem animatorek projektu jest stworzenie osiedla, na którym ludzie przestaliby mijać się anonimowo. Najnowszym, zakrojonym na szeroką skalę pomysłem jest Laboratorium Pomysłów Osiedla Przyjaźń. Najnowszym, zakrojonym na szeroką skalę pomysłem jest Laboratorium Pomysłów Osiedla Przyjaźń, wspomaganym także przez Narodowe Centrum Kultury. - Naszym celem jest, by mieszkańcy byli aktywni, bardziej wzięli sprawy w swoje ręce - przedstawiają pomysłodawcy.
Są już pierwsze koncepcje
Swoje propozycje mieszkańcy mogą składać do 16 marca. Na listę trafiło ich już kilkanaście.
- Chcemy, aby projekty zgłaszane do Laboratorium były jak najbardziej różnorodne. Na razie są to działania ogrodnicze, ekologiczne czy trasy spacerowe po terenie osiedla - przybliża projekt Magda Latuch.
Pomysły można zgłaszać przez kwestionariusz na blogu Laboratorium lub w Art.Bemie, w pokoju 107. Do 23 marca kandydaci zostaną poinformowani, czy zostali zakwalifikowani. Od 1 kwietnia do 31 maja wybrani mają uczestniczyć w siedmiu warsztatach szkoleniowych (każde zajęcia potrwają trzy godziny) z udziałem mentorów, którzy przygotują projektodawców merytorycznie. Do 30 czerwca trzeba złożyć wnioski do Narodowego Centrum Kultury. Realizacja projektów ma nastąpić w okresie od 31 lipca do 22 listopada.
Każda z osób, której projekt zostanie zakwalifikowany, otrzyma na jego realizację 2 tys. zł.
mac