REKLAMA

Mokotów

historia »

 

Kultowe miejsca Mokotowa. "Zielona Budka to najlepsza lodziarnia w Warszawie"

  4 grudnia 2020

alt='Kultowe miejsca Mokotowa. "Zielona Budka to najlepsza lodziarnia w Warszawie"'
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gdyby w 1945 roku pewien drukarz nie znalazł w gruzach kamienicy drewnianego kiosku po kwiaciarni, lokalna historia Mokotowa potoczyłaby się całkiem inaczej.

REKLAMA

To właśnie zielona budka, odnaleziona przez Edmunda Plewickiego w zniszczonej Warszawie zapoczątkowała jedną z najbardziej niezwykłych historii w dziejach polskiej przedsiębiorczości. Pomysłowy drukarz z pomocą znajomych przeniósł stary kiosk na róg Puławskiej i Madalińskiego, postarał się o pozwolenie na handel i ruszył ze sprzedażą. Początkowo w ofercie znajdowały się głównie warzywa, owoce i pączki, ale strzałem w dziesiątkę okazało się dopiero nawiązanie współpracy z Kazimierzem Koziełłem, wytwarzającym we własnym mieszkaniu lody. W 1947 roku spółka Plewicki-Koziełł otrzymała zezwolenie na otwarcie wytwórni.

Zielona Budka na Puławskiej

- W kolejnych latach popularność lodziarni systematycznie rosła - czytamy w artykule Olgi Rytel, opisującym dzieje Zielonej Budki. - Na jej tyłach wspólnicy zorganizowali pracownię do produkcji lodów. Zainstalowali maszyny i konserwatory. Lody, wytwarzane codziennie i sprzedawane do wyczerpania, nakładane były łyżką do płaskich wafli lub termosów przynoszonych przez klientów. W tym czasie w Warszawie produkcję lodów prowadziły jedynie nieliczne prywatne zakłady cukiernicze i, w niewielkim stopniu, państwowe zakłady mleczarskie. Lodziarnia panów Plewickiego i Koziełła miała zatem pionierską i unikalną pozycję na rynku.

Punkt działał sezonowo, od wczesnej wiosny do jesieni (gdy sezon się kończył, w ofercie pojawiały się warzywa). Z czasem zielona budka przy Puławskiej zaczęła być uznawana za najlepszą lodziarnię w Warszawie, oferującą m.in. egzotyczne jak na lata 40. XX wieku smaki: ananasowy czy pistacjowy. Lata mijały, a oficjalnej nazwy wciąż brakowało. Dopiero w 1956 roku lodziarnia zyskała szyld i stała się Zieloną Budką, pisaną z wielkich liter. Nazwa zapisała się w świadomości warszawiaków do tego stopnia, że jeszcze pod koniec XX wieku można było usłyszeć zwrot "pójść do zielonej budki", oznaczający "pójść na lody".

Zapraszamy na zakupy

Grycan wchodzi do gry

W latach 50. i 60. w działalności Zielonej Budki zaszły wielkie zmiany. Lodziarnia przeniosła się najpierw do lokalu przy Puławskiej 47, a następnie pod numer 11. Pod tym adresem lokal jeszcze wzmocnił swoją pozycję. W ciepłe dni ustawiały się do niego długie kolejki warszawiaków, przyjeżdżających nawet z odległych dzielnic.

W 1967 roku na emeryturę przeszedł Kazimierz Koziełł, a 14 lat później również Edmund Plewicki. Na początku lat 80. firmę odkupił Zbigniew Grycan - przedstawiciel rodziny cukierników, syn założycieli innej słynnej wrocławskiej lodziarni, prowadzący na Mokotowie konkurencyjną cukiernię. Upadek komunizmu otworzył mu drogę do budowy prawdziwego imperium.

REKLAMA

Grycan i Zielona Budka

- W 1991 roku Zbigniew Grycan zmienił cukiernię przy Puławskiej 11 w prawdziwy salon lodowy, otworzył nowe lodziarnie w Warszawie i w Gdyni oraz podjął decyzję o rozpoczęciu produkcji lodów na większą skalę i wybudowaniu fabryki lodów pod Warszawą - pisze Olga Rytel. - Nowoczesna fabryka w Aninie ruszyła w 1993 roku. Rok później lody Zielonej Budki można już było kupić w całym kraju.

Tradycje lodów z Mokotowa kontynuują dziś dwie firmy: brytyjski koncern Froneri (Zielona Budka) oraz należące do rodziny Grycanów Lodziarnie Firmowe (Grycan. Lody od pokoleń). Druga z nich prowadzi już ponad 150 lodziarnio-kawiarni, z czego 30 działa w Warszawie i okolicach.

(dg)

Na podstawie: Olga Rytel, "Stąpając po kruchym lodzie, czyli sytuacja wybranych producentów na polskim rynku lodów" [w:] Zeszyty Naukowe Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, nr 3, 2010.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl