REKLAMA

Targówek

różne »

 

Kto zbuduje spalarnię?

  19 listopada 2010

Miasto rozważa dwie koncepcje rozbudowy spalarni: w partnerstwie publiczno-prywatnym oraz miejskim. Jeszcze w tym roku ma być wiadomo, kto zajmie się rozbudową przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Rozbudowa spalarni od lat budzi wiele kontrowersji. Miesz-kańcy Targówka obawiają się, że nowa inwestycja będzie szkodliwa dla zdrowia, ale z drugiej strony zdają sobie sprawę, że spalarnia jest miastu niezbędna. Dlatego więk-szość godzi się na inwestycję, ale pod pewnymi warun-kami. - Po rozbudowie spalarni nasza dzielnica na pewno nie zyska na prestiżu, a poza tym korzystać z niej będzie cała Warszawa. Jeśli miasto nie zrekompensuje nam strat, to nie dopuścimy do rozbudowy zakładu. Niech sobie budują nową spalarnię... na przykład w Wilanowie! - grożą mieszkańcy Targówka.

Czego oczekują?

- W ramach rekompensaty chcielibyśmy otrzymać pieniądze na dodatkowe inwes-tycje w dziel-nicy. Wyceniliśmy je na ok. 15% wartości rozbudowy obecnego Za-kładu Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych - zdradza Zbigniew Poczesny, szef zespołu ds. rozmów w sprawie rozbudowy spalarni. Jest to ok. 115 mln zł, bo roz-budowa zakładu ma kosztować 700 mln zł. Za te pieniądze dzielnica chciałaby m.in. wyasfaltować kilkadziesiąt dróg gruntowych, głównie na Zaciszu i Targówku Fab-rycznym, całkowicie zmodernizować kanał Bródnowski i zbudować wzdłuż niego promenadę, a także zbudować na Targówku Fabrycznym zbiornik retencyjny, który służyłby jako jeziorko wypoczynkowe.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Dochodowy interes

Wobec powyższych postulatów mieszkańców i stojących za nimi murem władz dzielnicy, miasto prawdopodobnie będzie musiało zgodzić się na te warunki. Pozos-taje tylko problem finansowania inwestycji. - Koncepcja budowy spalarni ze środ-ków unijnych upadła kilka miesięcy temu, bo okazało się, że rozbudowany zakład będzie dochodowy. Teraz pozostają nam dwie opcje: budowa w partnerstwie pub-liczno-prywatnym lub tzw. "wariant miejski" - dodaje Poczesny. Opcja pierwsza za-kłada rozbudowę spalarni przez prywatnego inwestora, natomiast druga kombinat miejskich zakładów oczyszczających stolicę (ZOM oraz MPO). - Jeszcze w tym roku zostanie podjęta ostateczna decyzja, który wariant zostanie wybrany - zapewniają urzędnicy.

REKLAMA

Wolą ZOM?

Urzędnicy z Targówka przekonują, że "wariant miejski" rozbudowy spalarni jest dla dzielnicy korzystniejszy. - Po pierwsze, zakład nie będzie w przyszłości sprywatyzo-wany. Po drugie, mieszkańcy poprzez samorząd będą mieli wpływ na całokształt działalności spalarni. I po trzecie, celem zakładu nie będzie wypracowywanie zys-ku, a służba na rzecz społeczeństwa - uważa wiceburmistrz Janusz Janik. W tej kwestii mieszkańcy Targówka zgadzają się z urzędnikami w stu procentach. - Naj-bardziej obawiamy się, że prywatny inwestor, skoncentrowany na biznesie, może nie dochować wszystkich norm dotyczących ochrony środowiska, co w konsek-wencji może także szkodzić ludziom - mówią mieszkańcy.

Marzena Zemlich

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni