REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Kto śmieci, ten płaci!

  27 października 2004

W angielskiej stolicy za rzucenie papierka na ulicę trzeba zapłacić 50 funtów kary i do tego 75 funtów opłaty administracyjnej. - Może przyszedł czas, by w Polsce też karać za śmiecenie, skoro perswazja nie wystarcza - zastanawiali się pracownicy Fundacji "Nasza Ziemia" podczas niedawnej konferencji, w czasie której przedstawili wstępne wyniki tegorocznej akcji "Sprzątanie Świata - Polska", która miała miejsce 17-18 września br.

REKLAMA


www.naszaziemia.pl

 
Nie można się dziwić takiemu pytaniu, skoro co rok (a tegoroczna akcja była już jedenasta) podczas dwóch dni akcji zbiera się w całej Polsce tysiące ton śmieci. I to zarówno w miastach, jak i we wsiach, w parkach, lasach, nad rzekami, po prostu wszędzie. Co ciekawe, aż 70 procent uczestników akcji prowadzi na co dzień selektywną zbiórkę odpadów, a pozostali deklarują, że chcą to robić. Zatem coraz bardziej jesteśmy wyczuleni na to, by było wokół nas czysto, ale jednocześnie wciąż są tacy, którzy śmiecenie uważają za sprawę naturalną.

Dzieci z Targówka

Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji "Nasza Ziemia", zawsze najbar-dziej cieszy się z postaw najmłodszych. Jak podkreśla, wielu obecnych dorosłych nie uda się nauczyć tego, by nie śmiecili. Zatem nadzieja w dzieciach i młodzieży. Ich wrażliwość na piękno otoczenia, chęć sprzątania, Mira Stanisławska zawsze mocno punktuje.

- W tym roku bardzo wzruszyły mnie dzieci z Targówka, które już przesłały do siedziby Fundacji ocenę tegorocznej akcji - mówi. - Pisały jednak nie tylko o tym, ile śmieci zebrały, lecz także o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Jak mówiła prezes, przede wszystkim stwierdziły, że w Warszawie i w ich dzielnicy powinno być mniej samochodów, a więcej tramwajów, bardzo też chciałyby, aby na Targówku było metro. Po drugie - w ocenie dzieci - śmiecą przede wszystkim dorośli, bo one - korzystają z koszy. Kolejna sprawa to prośba młodych mieszkańców Targówka, by w ich dzielnicy było więcej zieleni, więcej drzew i krzewów, więcej placów zabaw w ładnym otoczeniu i więcej sportowych boisk.

- Taka postawa bardzo, bardzo mnie cieszy, wzrusza, wprost dodaje skrzydeł - mówiła Mira Stanisławska. - Kiedy czytam takie słowa, to widzę, że to, co robimy, ma sens, że warto kontynuować rozpoczęte działania, bo trafiają one na dobry grunt i przynoszą świetne efekty edukacyjne.

Kup bilet

Chcą zbierać, ale do czego

Rozeznanie zrobione przez pracowników Fundacji pokazuje, że wielu z nas chce śmieci dzielić na takie, które można ponownie wykorzystać. Do tego potrzebne są jednak specjalne pojemniki. I z tym w Polsce wciąż jeszcze jest krucho. Zaledwie kilka procent polskich gmin prowadzi na swoim terenie selektywną zbiórkę odpadów. Wydaje się, że mieszkańcy muszą bardziej naciskać na swoje władze, by poważnie zajęły się gospodarką odpadami. Nawet najpiękniejszy teren, jeśli leżą na nim śmiecie, traci swój urok. Dlatego tak ważne jest, by w każdym polskich mieście, miasteczku, na wsi, mieszkańcy mogli posegregowane odpadki zanieść do odpowiednich pojemników. Te odpady to konkretna wartość, która może wzbogacić samorządy, a tym samym mieszkańców.

Do zobaczenia na przyszłorocznym Sprzątaniu Świata! Może za rok pojemni-ków do selektywnej zbiórki będzie w Polsce więcej, a tym samym uczestnicy akcji będą mieli mniej do zbierania.

km

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy