Ekologicznie poproszę!
15 września 2004
Aktorka Dorota Kamińska i Michał Wiśniewski z zespołu "Ich Troje" reklamują w tym roku organizowaną od jedenastu lat przez Fundację Nasza Ziemia kampanię "Sprzątanie świata", którą zaszczepiła na gruncie polskim Mira Stanisławska-Meysztowicz.
Więcej informacji na stronie www.naszaziemia.pl |
- Od dawna obserwuję działania Fundacji, bardzo mi się podobają, wiem, jaka to walka z wiatrakami, bo sam takich sytuacji doświadczałem i dlatego postanowiłem wesprzeć to, co robi Mira - mówi Michał Wiśniewski. - W innych krajach świadomość ekologiczna jest większa, u nas wciąż potrzebna jest edukacja. Cieszę się, że mogłem posadzić drzewo, bo lasów mamy coraz mniej, a chcę, by i nasze wnuki mogły je oglądać.
Z kolei Dorota Kamińska zdecydowała się pomóc kampanii, bo - jak podkreśla - gdziekolwiek wyjechać, spotyka się stosy śmieci. - Wystarczy opuścić miasto i zaraz natykam się na odpadki - w lesie, na plaży, nad jeziorami - mówi aktorka. - Wielu z nas uważa za stosowne płacić za wywóz śmieci i wyrzuca odpady, gdzie popadnie. Zatem jak widać, ludzi trzeba edukować; i to świetnie robi Fundacja Miry.
Na jedenaste urodziny
- W tegorocznej akcji, która potrwa od 17 do 19 września, ludzie w Polsce i na całym świecie, w przeszło 140 krajach, dadzą świadectwo troski o Ziemię - mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz. - Przygotowaliśmy w tym roku największą z dotychczasowych kampanię medialną. Przez ponad miesiąc promować będziemy dobre, ekologiczne zachowania w telewizji, radiu, na billbordach i w Internecie. Hasło kampanii brzmi "Ekologicznie poproszę". Drobnym gestem posprzątania po sobie i po innych, dajmy dobry przykład.Tegoroczna kampania rozpoczyna w Polsce kolejną dekadę "Sprzątania świata". Do obchodów 11. urodzin Fundacja zaprosiła 2500 gmin, tysiące szkół, organizacje społeczne, media i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą udowodnić, iż dbających o środowisko jest więcej niż tych, którzy je niszczą. Działania odbędą się także na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji.
Jak co roku, ogromna akcja jest możliwa dzięki milionom wolontariuszy, a także pomocy rzeczowej i finansowej wielu instytucji, m.in. Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Owens Illinois Polska - głównym sponsorom oraz zrzeszającej wiele podmiotów Koalicji Organizacji Odzysku na rzecz Edukacji Ekologicznej.
Aktywni mieszkańcy
Kampanie "Sprzątanie świata" przynoszą efekty, ponieważ aktywnie uczestniczą w nich mieszkańcy miast, wsi, osiedli. Nie wystarczy bowiem jedynie sprzątać śmieci, trzeba głównie zapobiegać pojawianiu się nowych oraz segregować je. Sukces selektywnej zbiórki zależy od osobistego zaangażowania mieszkańców. Tymczasem władzom lokalnym często brakuje pieniędzy na prowadzenie edukacji ekologicznej, zachęcającej do dzielenia śmieci na puszki, szkło, papier.Fundacja Nasza Ziemia opracowała dla samorządów program wsparcia w edukacji odpadowej i organizacji systemowej zbiórki odpadów o nazwie "Czysta Gmina". Prowadzi go od 1999 roku, a z doświadczeń programu skorzystało już ponad siedemdziesiąt samorządów w Polsce. W 2000 roku program zdobył wyróżnienie "Złotego Liścia" Ministerstwa Środowiska.
W tym roku szkolnym program będzie wdrażany m.in. w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie pod hasłem "Czyste środowisko - komfort na co dzień" pod patronatem starosty powiatu piaseczyńskiego oraz burmistrza miasta i gminy Konstancin-Jeziorna.
W Konstancinie-Jeziornie podczas warsztatów i dzięki uczestnictwu w licznych konkursach uczniowie szkół podstawowych poznają zasady zrównoważonego rozwoju, dowiedzą się, jak dbać o otoczenie oraz jaki to wszystko ma wpływ na zdrowie i samopoczucie. Program tak opracowano, aby każdy - dorosły i dziecko - może znaleźć w nim coś dla siebie i wziąć udział w proponowanych działaniach. W projekcie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Konstancina-Jeziorny. Przygotowano dla nich Ogólnomiejski Konkurs Fotograficzny oraz uprzątnięcie "swojego kawałka Ziemi" podczas tegorocznej edycji "Sprzątania świata - Polska" (17, 18, 19 września).
Katarzyna Motylińska
Najważniejsze imprezy
- 17 września (piątek) - godz. 17.00 - Pomiechówek, tereny nad Wkrą przy jednostce wojskowej. Rozpo-częcie akcji. Każda rodzina z gminy otrzymała zestaw worków do selektywnej zbiórki: na papier, szkło bezbarwne i kolorowe, tworzywa sztuczne i metal. Posegregowane odpady będą biletem wstępu na koncert - Recykling Festiwal, na którym zaśpie-wa Justyna Steczkowska.
- 18 września (sobota) - Centrum Handlowe Targó-wek. Pierwszy tysiąc uczestników akcji otrzyma w zamian za przyniesione surowce bawełniane torby na zakupy.
- 19 września (niedziela) - Gdynia, skwer Kościuszki, od godz. 10.00. Wszyscy, którzy przyniosą pose-gregowane odpady, otrzymają m.in. energoosz-czędne żarówki. Kończący akcję koncert zespołu eM!