REKLAMA

Obrazki z moich lat chłopięcych (plus audiobook)

tytuł oryg.: Bilder aus meiner Knabenzeit
autor: Ludwig Kalisch
przekład: Marcin Błaszkowski
wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
kolekcja: Żydzi. Polska. Autobiografia
wydanie: wydanie 1, Warszawa
data: 18 lutego 2019
forma: książka, okładka miękka
wymiary: 165 × 235 mm
liczba stron: 160
ISBN: 978-83-0120473-0

Seria: Żydzi. Polska. Autobiografia

Seria obejmie krytyczną edycję 27 pamiętników należących do kanonu żydowskiej literatury wspomnieniowej z ziem polskich. Będą to tłumaczenia z języków: hebrajskiego, jidysz, rosyjskiego i niemieckiego. Edycja obejmie również krytyczną edycję dwóch tomów powstałych w języku polskim, przy czym jeden z tych tekstów (Aleksandra Kraushara) nigdy nie ukazał się w zwartym wydaniu, a drugi (Sary Szenirer) w ogóle nigdy nie ukazał się drukiem. Każdy z tekstów poprzedzony będzie obszernym wprowadzeniem, a krytycznie edytowane pamiętniki starannie adnotowane. Seria obejmie wspomnienia powstałe od początku XVII do połowy XX wieku, reprezentatywne dla różnych obszarów geograficznych (Galicja, Wołyń, Wielkopolska, Polesie itp.), rozmaitych grup społeczno-kulturowych, z uwzględnieniem perspektywy kobiecej i męskiej.

Wydanie serii jest finansowane przez Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich. Głównym wykonawcą grantu jest Katedra Judaistyki im. T. Taubego (Uniwersytet Wrocławski), partnerami: Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pierwszy tom serii: Żydzi. Polska, Autobiografia

Ludwig Kalisch: Obrazki z moich lat chłopięcych

,,Współcześni nie upletli dla mnie wieńców, a potomni nie będą o mnie wiedzieć więcej, niż ja wiem o nich" - napisał w Obrazkach z moich lat chłopięcych Ludwig Kalisch. Pisarz urodził się w Lesznie w 1814 r. i pierwsze lata życia spędził w tradycyjnej gminie żydowskiej. Następnie pobierał nauki w Głogowie, losy zawiodły go do Berlina, Moguncji i Londynu. Ostatecznie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1882 r. We Francji spotykał się z wieloma twórcami kultury, takimi jak Heinrich Heine czy Jacques Offenbach. Pisał o kankanie na długo przed tym, zanim Offenbach stworzył operetkę Orfeusz w piekle. Właśnie Kalisch przełożył na niemiecki libretto tego dzieła - premiera przedstawienia w jego tłumaczeniu odbyła się we Wrocławiu w 1859 r.

Obrazki z moich lat chłopięcych są pamiętnikiem społeczności Żydów z Leszna, lecz ze względu na swój uniwersalizujący charakter wykraczają poza te granice. Narracja przypomina gawędę o kraju dzieciństwa, upamiętniającą wiele miejsc z miasta rodzinnego. Autor pisze też o kondycji Żydów w ówczesnym Lesznie, co ma aspekt ideologiczny i publicystyczny.

Obrazki... opublikowane w języku niemieckim w 1872 r. nie były nigdy wznawiane ani poddawane analizie literackiej. Polski przekład jest drugim wydaniem tej książki i być może zaprzeczy domniemaniom autora o ulotności jego dzieła.

Tłumacz: dr Marcin Błaszkowski - filolog iberysta, dermatolog, tłumacz, regionalista. Autor wielu przekładów literatury regionalistycznej (w tym tekstów pamiętnikarskich) oraz licznych publikacji regionalistycznych, przede wszystkim o tematyce ewangelickiej i żydowskiej. Wśród najważniejszych jego prac na temat społeczności żydowskiej szczególne miejsce zajmuje studium o Ludwigu Kalischu, najobszerniejsza dotąd biografia tej postaci.

Autor: Ludwig Kalisch (1814-1882) - historyk literatury, pisarz, krytyk teatralny. Urodzony i wychowany w Lesznie, gdzie odebrał tradycyjną żydowską edukację religijną. Pochodził z rodziny słynnych talmudystów, związanej z tzw. kręgiem mędrców Leszna. W mieście tym spędził też całą młodość. Po licznych przeprowadzkach zadomowił się w Moguncji (Mainz), tam pracował jako redaktor naczelny gazety ,,Narhalla" [Błazeństwo], wykorzystując zjawisko mogunckiego karnawału do demokratyzacji życia politycznego w Prusach. Brał udział w rewolucji Wiosny Ludów w 1848 roku, znalazł się w składzie tymczasowego rządu Palatynatu, za co został skazany na śmierć. Uciekając przed egzekucją, wyjechał w 1851 do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe. Nawiązał tam kontakty m.in. z Heinrichem Heinem oraz Jacques'em Offenbachem. Był autorem przekładu na niemiecki libretta operetki Orfeusz w piekle, której premiera w tym języku odbyła się w Teatrze Miejskim we Wrocławiu w 1859 roku.

Bilder aus meiner Knabenzeit [Obrazki z moich lat chłopięcych] wydane w 1872 roku to zbiór esejów autobiograficznych, w których Ludwig Kalisch ukazuje różne aspekty życia gminy żydowskiej w Lesznie - w owym czasie największej gminy żydowskiej w Wielkopolsce. Autor szczegółowo opisuje zwłaszcza żydowską edukację religijną, życie rodzinne i gospodarcze, ale również trendy emancypacyjne i akulturacyjne. Bilder... to jedno z najciekawszych świadectw tożsamościowych i politycznych przeobrażeń społeczności żydowskiej Wielkopolski w pierwszej połowie XIX wieku.

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl