Ksiądz nie poświęcił nowych szkół. "Podobno jest zakaz"
7 października 2019
- Czy władze Białołęki otrzymały wytyczne od władz miasta, żeby nie zapraszać księży na uroczystości związane z otwarciem nowo powstałych placówek oświatowych? - dopytuje część mieszkańców.
- Nowe szkoły nie zostały poświęcone przez księdza. Takie są ponoć teraz wytyczne dużego ratusza, a u nas podobno dopilnowała tego osobiście pani wiceburmistrz z Nowoczesnej, bo teraz szkoły mają być nowoczesne. Czy jeśli rada rodziców zadecyduje, że życzy sobie poświęcenia szkoły, to też będzie zakaz? Nie wszyscy są katolikami, to fakt, ale co ateistom przeszkadza, że ksiądz z kropidłem przyjdzie? Przecież dla osoby niewierzącej to tylko gest. Czy protestują też przeciwko topieniu marzanny? - pisze do nas jedna z mieszkanek Białołęki, zbulwersowana niepoświęceniem szkoły podczas otwarcia, prosząc o wyjaśnienie - czy faktycznie tak jest, że są wytyczne zabraniające święcenia nowo powstałych placówek oświatowych w Warszawie?
"Szkolne wspólnoty decydują"
Na temat zasadności święcenia szkół, ale też innych nowo powstałych obiektów, w tym mostów, stacji metra, ulic, chodników a nawet restauracji, czy też marketów budowlanych, zdania są bardzo podzielone. Jednym to obojętne, inni - ci bardziej zagorzali katolicy - nie wyobrażają sobie uroczystości otwarcia bez udziału osoby duchownej wyposażonej w kropidło i święconą wodę. Jeszcze inni są zdania, że Kościół powinien się zająć wyłącznie sferą duchową wierzących i od wszelkiej innej działalności ma się trzymać z daleka.
- Zadaniem samorządu jest sprawna budowa funkcjonalnych obiektów oświatowych. Urząd dzielnicy odpowiada za proces inwestycyjny. Po wybudowaniu obiektów przekazuje je do użytkowania dyrekcjom, a te zgodnie z przepisami powołują rady rodziców. To szkolne wspólnoty, które użytkują placówki, decydują o tym, czy budynki powinny zostać poświęcone - tłumaczy Marzena Gawkowska, rzeczniczka urzędu dzielnicy. Zatem jak przekonuje rzeczniczka białołęckiego ratusza - nie ma żadnego przykazu "z góry" odnośnie niezapraszania księży na uroczystości związane z otwarciem obiektów oświatowych.
Obecność nieobowiązkowa
- W 2014 roku oddaliśmy do użytku trzy podstawówki - kontynuuje rzeczniczka białołęckiego ratusza. - Szkoła przy ul. Głębockiej została poświęcona podczas oficjalnego otwarcia, placówka przy Topolowej - w kilka miesięcy po uruchomieniu, a szkoła przy Ceramicznej dotychczas nie została poświęcona - wynika z informacji z tych placówek. To dowód na to, że władze dzielnicy w tej sprawie nie narzucały i nie narzucają jednego, gotowego rozwiązania. Jeśli chodzi natomiast o szkoły otwarte we wrześniu 2019 roku - wiemy od dyrektorów placówek, że SP przy ul. Hemara (Warzelnicza) planuje poświęcenie w późniejszym terminie, a SP przy ul. Myśliborskiej ma już wyznaczoną datę tej uroczystość - 7 października. W uroczystości wezmą udział wyłączenie dzieci, których rodzice pisemnie potwierdzili wolę obecności swoich pociech w tym wydarzeniu - informuje Marzena Gawkowska.
(DB)