Krajobraz po tragedii. Monitoring i strefy wyciszenia w szkołach
5 września 2019
Po dramatycznych wydarzeniach w podstawówce, w wyniku których życie stracił 15-letni Kuba, urząd dzielnicy wprowadza program na rzecz poprawy bezpieczeństwa w szkołach.
- Bezpieczeństwo uczniów to dla nas priorytet. Program "Widzę, reaguję, działam" to kompleksowy "kontrakt społeczny" na rzecz poprawy bezpieczeństwa w wawerskich placówkach - mówi burmistrz Norbert Szczepański. Urzędnicy chcą przekonać uczniów do zwracania uwagi na wszelkie nieprawidłowości i skutecznego reagowania. Żadna obserwacja czy uwaga nie pozostanie bez echa - sprawą zajmą się odpowiedni ludzie i instytucje.
Szkoła nie może działać w pojedynkę
W skład powołanego zespołu do spraw bezpieczeństwa weszli dyrektorzy wawerskich placówek oświatowych i pedagodzy, przedstawiciele rodziców, policji i straży miejskiej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, Centrum Wspierania Rodziny, radni oraz pracownicy wydziału oświaty i wychowania. Opracowane zasady są owocem spotkań tego grona. Ideą programu jest zasada, że szkoła nie może działać w pojedynkę, powinna współpracować z instytucjami mającymi w zakresie swojego działania zarówno profilaktykę, jak i środki służące przeciwdziałaniu zagrożeniom lub ich skutkom. I odwrotnie. Ważne jest stworzenie sieci komunikacji między nimi.
Monitoring w szkołach i strefy przyjazne uczniom
By poprawić bezpieczeństwo w dzielnicowych placówkach, do końca roku zostanie zamontowany monitoring we wszystkich wawerskich szkołach. Planowane jest także stworzenie w nich stref przyjaznych uczniom, gdzie mogliby się wyciszyć podczas przerw i "okienek" między lekcjami, odpocząć. - Pomysł ten wpisuje się w oczekiwania nie tylko dyrektorów, nauczycieli, ale również uczniów. Przykładem może być zagospodarowanie przez młodzież - w ramach szkolnego budżetu partycypacyjnego - przestrzeni w Szkole Podstawowej nr 140 przy ul. Wilgi - mówi naczelniczka wydziału oświaty Renata Potrzebowska. - Chcemy dążyć do tworzenia szkół przyjaznych, pobudzających kreatywność i chęć do nauki.
Będą też liczne szkolenia
Personel szkolny, nie tylko pedagogiczny, ale także administracyjny i pomocniczy, będzie zobligowany do natychmiastowego reagowania na niepokojące sytuacje i zachowania uczniów. Zwiększona zostanie liczba programów profilaktycznych, takich jak "Przyjazna szkoła", "Szkoła dla rodziców", "Trening zastępowania agresji", "Trening umiejętności społecznych", kierowanych do uczniów, pracowników szkolnych i rodziców. Większa niż dotychczas ma być współpraca z rodzinami - już od przedszkola poczynając. Pedagodzy i nauczyciele będą szerzej uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez OPS, policję, straż miejską i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Pierwsze szkolenia - z udziałem prawnika, policji, straży miejskiej - już się odbywają. Do placówek oświatowych trafi więcej materiałów informacyjnych z zakresu profilaktyki i bezpieczeństwa.
(DB)