REKLAMA

Wawer

samorząd »

 

Krajobraz po tragedii. Monitoring i strefy wyciszenia w szkołach

  5 września 2019

alt='Krajobraz po tragedii. Monitoring i strefy wyciszenia w szkołach'
Przestrzeń szkolna wykonana w ramach Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego "Neonowa 140" ze Szkoły Podstawowej nr 140 przy ul. Wilgi 19

Po dramatycznych wydarzeniach w podstawówce, w wyniku których życie stracił 15-letni Kuba, urząd dzielnicy wprowadza program na rzecz poprawy bezpieczeństwa w szkołach.

REKLAMA

- Bezpieczeństwo uczniów to dla nas priorytet. Program "Widzę, reaguję, działam" to kompleksowy "kontrakt społeczny" na rzecz poprawy bezpieczeństwa w wawerskich placówkach - mówi burmistrz Norbert Szczepański. Urzędnicy chcą przekonać uczniów do zwracania uwagi na wszelkie nieprawidłowości i skutecznego reagowania. Żadna obserwacja czy uwaga nie pozostanie bez echa - sprawą zajmą się odpowiedni ludzie i instytucje.

Szkoła nie może działać w pojedynkę

W skład powołanego zespołu do spraw bezpieczeństwa weszli dyrektorzy wawerskich placówek oświatowych i pedagodzy, przedstawiciele rodziców, policji i straży miejskiej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, Centrum Wspierania Rodziny, radni oraz pracownicy wydziału oświaty i wychowania. Opracowane zasady są owocem spotkań tego grona. Ideą programu jest zasada, że szkoła nie może działać w pojedynkę, powinna współpracować z instytucjami mającymi w zakresie swojego działania zarówno profilaktykę, jak i środki służące przeciwdziałaniu zagrożeniom lub ich skutkom. I odwrotnie. Ważne jest stworzenie sieci komunikacji między nimi.

Wstąp do księgarni

Monitoring w szkołach i strefy przyjazne uczniom

By poprawić bezpieczeństwo w dzielnicowych placówkach, do końca roku zostanie zamontowany monitoring we wszystkich wawerskich szkołach. Planowane jest także stworzenie w nich stref przyjaznych uczniom, gdzie mogliby się wyciszyć podczas przerw i "okienek" między lekcjami, odpocząć. - Pomysł ten wpisuje się w oczekiwania nie tylko dyrektorów, nauczycieli, ale również uczniów. Przykładem może być zagospodarowanie przez młodzież - w ramach szkolnego budżetu partycypacyjnego - przestrzeni w Szkole Podstawowej nr 140 przy ul. Wilgi - mówi naczelniczka wydziału oświaty Renata Potrzebowska. - Chcemy dążyć do tworzenia szkół przyjaznych, pobudzających kreatywność i chęć do nauki.

REKLAMA

Będą też liczne szkolenia

Personel szkolny, nie tylko pedagogiczny, ale także administracyjny i pomocniczy, będzie zobligowany do natychmiastowego reagowania na niepokojące sytuacje i zachowania uczniów. Zwiększona zostanie liczba programów profilaktycznych, takich jak "Przyjazna szkoła", "Szkoła dla rodziców", "Trening zastępowania agresji", "Trening umiejętności społecznych", kierowanych do uczniów, pracowników szkolnych i rodziców. Większa niż dotychczas ma być współpraca z rodzinami - już od przedszkola poczynając. Pedagodzy i nauczyciele będą szerzej uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez OPS, policję, straż miejską i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Pierwsze szkolenia - z udziałem prawnika, policji, straży miejskiej - już się odbywają. Do placówek oświatowych trafi więcej materiałów informacyjnych z zakresu profilaktyki i bezpieczeństwa.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni