REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Święty Stanisław dalej w remoncie. Parafia dostała kolejne 200 tys. zł

  21 marca 2022

alt='Święty Stanisław dalej w remoncie. Parafia dostała kolejne 200 tys. zł'
źródło: BSKZ

Katolicka parafia św. Wojciecha otrzymała od warszawskiego samorządu dotację na renowację prezbiterium, zakrystii i zachodniej kaplicy świątyni przy ul. Wolskiej.

REKLAMA

Kościół św. Stanisława Biskupa to jeden z wolskich zabytków, które zmieniają się w ostatnich latach najbardziej. Będąca jego właścicielem katolicka parafia św. Wojciecha prowadzi ogromny remont, mający na celu przywrócenie budynkowi dobrej kondycji i urody.

Kolejny zastrzyk finansowy

W czwartek 17 marca Rada Warszawy przyznała parafii 200 tys. zł dotacji na trzeci etap remontu. W tym roku prace będą prowadzone na elewacji prezbiterium, zakrystii i zachodniej kaplicy.

W ubiegłym roku - również z dofinansowaniem od samorządu - konserwatorzy pracowali na elewacji transeptu, czyli poprzecznej nawy. Prace polegały na dezynfekcji całych partii muru zaatakowanych przez grzyby, mchy i glony. Pracownicy usunęli wszystkie cementowe uzupełnienia, które zastąpili specjalistycznym kitem. Najbardziej zniszczone cegły wymienione zostały na nowe, a cały mur został oczyszczony, wzmocniony i zaimpregnowany.

Kup bilet

Historia kościoła przy Wolskiej

Świątynię zaprojektował w stylu neogotycko-nadwiślańskim Józef Pius Dziekoński, autor m.in. katedry św. Michała na Starówce i św. Floriana na Pradze oraz kościoła św. Karola Boromeusza na Powązkach oraz współautor kościoła na pl. Zbawiciela. Wzniesiono ją w latach 1898-1903 z myślą o mieszkańcach robotniczej Woli.

Świątynia została uszkodzona podczas obrony Warszawy w 1939 roku. W czasie powstania warszawskiego teren kościoła stał się obozem przejściowym dla ewakuowanych mieszkańców stolicy, a następnie miejscem masowych egzekucji. W 1997 roku w świątyni złożono sprowadzone z Gniezna relikwie patrona parafii: Świętego Wojciecha, czyli Vojtěcha Slavníkovca (ok. 956-997). Od 2006 roku w Kaplicy Pamięci Narodowej w lewej nawie kościoła znajduje się symboliczny grób papieża Jana Pawła II, zbudowany według pomysłu księdza Mariusza Brzostka. W płycie umieszczony jest fragment pasa od papieskiej sutanny, podarowany parafii przez kardynała Stanisława Dziwisza.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# *&%

22.03.2022 22:39

Z czasów Powstania były napisy na murach wewnątrz kościoła przy wyjściu. Zostały zlikwidowane albo tylko przykryte tynkiem podczas któregoś remontu. Może dałoby się je odsłonić i uratować
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl