REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Kościelne mury pękają. "To przez metro"

  21 czerwca 2021

alt='Kościelne mury pękają. "To przez metro"'
źródło: UM Warszawa

Parafia św. Włodzimierza od kilkunastu miesięcy graniczy z budową tunelu metra i stacji Bródno. To trudne sąsiedztwo. W kościele zaczęły pękać mury, posadzka, a chodnik wokół świątyni zapada się.

REKLAMA

Kościół św. Włodzimierza u zbiegu Kondratowicza i Rembielińskiej ma ćwierć wieku. Wiosną 2019 roku tuż przy nim zaczęła się budowa końcowej stacji metra Bródno. Budowa najszerszej stacji drugiej linii metra nie przysłużyła się kościołowi. W środku pękają mury oraz posadzka, zapada się też chodnik wokół samej świątyni.

Uszkodzeń zaczęło przybywać

Pęknięcia w posadzce pojawiły się już w lipcu ubiegłego roku, a ówczesny proboszcz próbował od razu wyjaśnić sprawę. Wtedy jednak wykonawca wykluczał, że ma to związek z budową. Uszkodzeń zaczęło jednak przybywać, a o sprawę zaczęli dopytywać dzielnicowi radni oraz parafianie. Poprzedni proboszcz zmarł w marcu tego roku. Teraz to ks. Marek Twarowski walczy o to, by szkody zostały jak najszybciej naprawione. Duchowny nie ma wątpliwości, że uszkodzenia mają związek z prowadzoną obok inwestycją.

- Metro jest bardzo potrzebne, niemniej jednak jego budowa ma wpływ na kościół. Jesteśmy zaniepokojeni - powiedział "Telewizyjnemu Kurierowi Warszawskiemu" proboszcz Twarowski. Co ciekawe, mieszkańcy pobliskich bloków również na Facebooku zgłaszają już szereg poważnych pęknięć w swoich mieszkaniach. Co na to Metro Warszawskie?

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Metro wyjaśnia

- Generalny wykonawca budowy odcinka wschodniego linii M2, zgodnie z podpisaną umową na wykonanie prac, posiada gwarancję ubezpieczeniową. Jednocześnie zapisy umowy nakładają na wykonawcę odpowiedzialność za dobór technologii prowadzenia prac budowlanych, a także za ewentualne szkody powstałe w wyniku prowadzenia prac. Wykonawca jest w kontakcie z proboszczem. W kwestii zgłoszenia uszkodzeń w budynkach należących do kościoła trwa procedura i analiza dokumentacji po stronie ubezpieczyciela oraz ewentualne sprecyzowanie roszczeń po stronie parafii - wyjaśnia rzecznika warszawskiego metra Anna Bartoń.

REKLAMA

"50 urządzeń monitoringowych"

Obecnie towarzystwo ubezpieczeniowe analizuje dane i wykresy systemu monitoringu mierzące osiadanie i przemieszczenia poziome kościoła św. Włodzimierza, a także domu parafialnego od początku prowadzenia monitoringu.

- Mowa o pomiarze danych z bardzo długiego okresu. Na budynkach należących do kościoła jest około 50 urządzeń monitoringowych, a dla całego odcinka budowanej II linii metra na Bródnie i Zaciszu razem ponad 4 tys. urządzeń, które badają zachowanie budynków z dokładnością do 0,1 mm - wyjaśnia rzeczniczka Metra Warszawskiego i dodaje, że choć pierwsze zgłoszenie o pęknięciach wpłynęło z parafii pod koniec września ubiegłego roku, to jednak kontakt z parafią był utrudniony z winy samej parafii, która nie odpowiadała na pisma, telefony, e-maile czy nawet formularz ze strony parafii. - W związku z tym wizyta rzeczoznawcy mogła odbyć się dopiero w terminie wskazanym przez obecnego proboszcza, tj. 30 kwietnia br. Wówczas też została uzupełniona niezbędna dokumentacja po stronie parafii - wyjaśnia Anna Bartoń.

REKLAMA

Jak zgłaszać pęknięcia?

Przedstawiciele metra przekonują, że budynki, które znajdują się w strefie wpływu budowy II linii metra na Bródnie i Zaciszu są objęte stałym monitoringiem geodezyjnym. W lutym 2017 roku na etapie projektu została wykonana ocena stanu technicznego budynków: większość została oceniona na 1 lub 2 (0 do 5 w skali ITB - gdzie 0 oznacza stan bardzo dobry). Łącznie oceniono 258 budynków.

- Generalny wykonawca reaguje na wszystkie zgłoszenia mieszkańców budynków znajdujących się w strefie wpływu budowy. Wszystkie pytania i zgłoszenia można kierować pod numerami: 695-233-065 lub 605-453-969 oraz na e-mail: brodno@budowametra.pl, a także osobiście - w Punkcie Informacyjnym Budowy II Linii Metra przy ul. Bazyliańskiej 7 - informuje rzeczniczka.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Wierny

22.06.2021 07:33

Widocznie Bóg tak chciał

# psw

22.06.2021 08:51

raczej chyba nie - czynnik ludzki,
głębokie wykopy są niecałe 5 m od wejścia głównego, krzyż usytuowany w bezpośredniej bliskości budynku kościoła na szerokość chodnika stoi na wysuniętej "ambonie" otoczonej wykopami, ledwo miejsca na postawienie kwiatów/ zniczy, wewnątrz budynku świątyni widoczne na posadzce liczne pęknięcia i osiadanie posadzki, najbardziej chyba na wejściu pęknięcie na cała szerokość kilku metrów, pęknięcia faktycznie pojawiły się w zeszłym roku.
Zresztą sytuacja dotyczy nie tylko terenu parafii i budynku kościoła, ale również budynku tzw Różopolu (przeciwna strona ul. Kondratowicza) tam też chodniki (a w zasadzie ścieżki) pomiędzy budynkiem i wykopami budowy, chodnik z kostki zapadnięty przy samym budynku przy sklepie (chyba żabka) ok 10-15cm.
Kto odpowie za ewentualną katastrofę budowlaną i ewentualne szkody na zdrowiu i życiu.
Sytuację bezpośredniej bliskości prowadzonych prac i zlokalizowanych budynków doskonale widać w serwisach mapowych (najlepiej z aktualnym zdjęciami lotniczymi) Lokalizacja 52.292996;21.028353

# Piowtier

22.06.2021 20:31

Jak tak blisko wszystko rozkopali to niestety żaden budynek może z tego cało nie wyjść, widziałem to ostatnim razem https://www.scarpehogan-shoes.it/forum/members/paged/10/ powiem szczerze, że nie wygląda to ciekawie. Mam nadzieje, że nic tam się nie wydarzy strasznego w tamtym miejscu...

REKLAMA

# Asfalt

23.06.2021 05:59

Teraz już wiadomo wszystko, gdy ruszy budowa 3 linii M , część Warszawy zapadnie się pod ziemię. Rafał zawalił sprawę Czajki teraz chce zawalić Gocław.

# Gruzy

23.06.2021 18:28

Wybudowano tandetę, to teraz się wali.

# pwpw

24.06.2021 09:37

Na metro jest większe zapotrzebowanie niż na kościół - niech sie wali :)

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni