Kość słoniowa w kolczykach po babci
13 grudnia 2007
Czytałam w prasie, że nabywając pewne zwierzęta i rośliny popełniamy przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich gatunków.
Adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Dzikie zwierzęta i rośliny, którym grozi wyginięcie są poddane szczególnej ochronie. Najważniejsze zasady tej ochrony zostały ustalone w konwencji o między-narodowej kontroli handlu dzikimi gatunkami roślin i zwierząt, która weszła w życie 1 lipca 1975 roku pod nazwą Konwencji Waszyngtońskiej, czyli CITES (skrót od angielskiej nazwy konwencji). Polska ostatecznie przystąpiła do tej konwencji w roku 1990. Nasze przepisy wewnętrzne są obecnie dostosowane do reguł określonych w tej konwencji.
Co to jest Konwencja CITES?
Handel zwierzętami lub ich pochodnymi (np. kością słoniową) jest całkowicie zakazany. Żeby legalnie sprzedać wyrób z kości słoniowej należy uzyskać specjalne zezwolenie od zakazu handlu. W Polsce zezwolenie takie może wydać wyłącznie Minister Środowiska. Jednak nawet minister może je wydać tylko w ściśle określonych, bardzo wyjątkowych przypadkach.
Co ważne - całkowity zakaz handlu wyrobami z dzikich zwierząt dotyczy tych wykonanych po 1 czerwca 1947 r. Jest to data graniczna określona w Konwencji CITES. Jeżeli wyrób np. wisiorki z kości słoniowej, został wykonany przed dniem 1 czerwca 1947 r., to można nim handlować bez konieczności uzyskiwania specjalnego zezwolenia. Trzeba jednak udokumentować to, że wyrób pochodzi sprzed tej daty. Jeżeli nie mamy na to dokumentów (np. dowodu zakupu, czy jakiegokolwiek innego dowodu) to w praktyce legalna sprzedaż takiego wyrobu jest niemożliwa. Jeżeli wystawimy na sprzedaż np. w internecie wisiorki z kości słoniowej, bez posiadania dowodów na to, że zostały wykonane przed 1 czerwca 1947 r. to policja ma obowiązek zatrzymać taki przedmiot, a my narażamy się na odpowiedzialność karną. Przepisy nie określają, w jaki sposób należy udokumentować to, że wyrób jest sprzed 1 czerwca 1947 r. Jeżeli nie mamy żadnego urzędowego dokumentu na pochodzenie wyrobu z kości słoniowej, to rozwiązaniem może być uzyskanie potwierdzenia daty wykonania wyrobu przez odpowiedniego rzeczoznawcę. Jeżeli policja nie uzna przedstawianych przez nas dowodów, to pozostanie nam udowodnić przed sądem fakt, iż wisiorki zostały wykonane przed 1 czerwca 1947 r.
O zakazie handlu wyrobami z dzikich zwierząt trzeba szczególnie pamiętać podczas egzotycznych wakacji. Czasami nawet niewinnie wyglądająca pamiątka, kupiona gdzieś na targu w Afryce czy Azji, może być przyczyną poważnych kłopotów. Prosto z lotniska można trafić do aresztu. Pół biedy, gdy trafimy do aresztu już w Polsce, znacznie gorzej, gdy stanie się to w kraju afrykańskim.
Adw. Robert Smoktunowicz
Kolczyki i inną biżuterię kupuj bezpiecznie i bez obaw: silveris.pl/kolczyki-srebrne-z-cyrkoniami-60
Pewien internauta ma kłopoty z policją,
ponieważ na aukcji chciał sprzedać gitarę, która była ozdobiona elementami z kości słoniowej.