REKLAMA

Bielany

sport »

 

Kontrole w Całej Warszawie. Sztuczne boiska pod lupą

  18 marca 2020

alt='Kontrole w Całej Warszawie. Sztuczne boiska pod lupą'
źródło: CRS Bielany

- Zbadamy szkodliwość granulatu na polskich boiskach - deklaruje Ministerstwo Sportu. Rodzice boją się o zdrowie swoich dzieci, a głosy niepokoju płyną z całej Polski. Co się stało?

REKLAMA

W lutym Onet opublikował wyniki badań wykonanych na trzech sztucznych boiskach w Polsce. Na wszystkich stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych limitów trujących substancji - w tym rakotwórczych, mutagennych, źle wpływających na rozrodczość oraz układy krwiotwórczy i nerwowy. Wszystko zaczęło się w Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie. To właśnie tam rodzice zgłosili problemy zdrowotne dzieci (podrażniona skóra, pieczenie oczu, katar, kaszel, swędzenie). Po grze na boisku schodziły z niego całe pobrudzone, jakby sadzą. Boisko przy SP nr 343 zostało oddane do użytku w 2013 r. Jest zbudowane ze sztucznej, plastikowej trawy podsypanej gumowym granulatem z recyklingu. Robi się go m.in. ze zużytych opon, uszczelek, kołnierzy z pralek czy dywaników samochodowych. Władze dzielnicy za namową rodziców postanowiły wykonać ekspertyzę nawierzchni boiska. Fatalny wynik raportu

Raport Instytutu Techniki Górniczej "Komag" z Gliwic poraża. Eksperci w nawierzchni boiska wykryli przekroczenie norm m.in. rakotwórczych "wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) należących do organicznych związków chemicznych szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci". W opinii czytamy: "Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy". Ponadto eksperci odkryli rakotwórcze pierwiastki: ołów, kadm, nikiel i rtęć. Eksperci dodają: "Zależnie od wchłanianej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe o ostrym lub przewlekłym przebiegu".

W lutym Onet opublikował wyniki badań wykonanych na trzech sztucznych boiskach w Polsce. Na wszystkich stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych limitów trujących substancji - w tym rakotwórczych, mutagennych, źle wpływających na rozrodczość oraz układy krwiotwórczy i nerwowy. W szkole nr 343 ciężko zachorował 9-letni Julek, zapalony piłkarz, który całe dnie spędzał na przyszkolnym boisku. Zaczęło się od problemów ze złapaniem oddechu po treningach. Potem pojawiły się kłopoty ze wzrokiem. W grudniu 2019 r. lekarze postawili diagnozę: nieoperacyjny guz mózgu. Nikt nie ma pewności, czy substancje toksyczne z nawierzchni boiska przyczyniły się do choroby chłopca, ale choroba jednego dziecka spotęgowała strach rodziców. Boisko zostało zamknięte.

Do kontroli ponad sto obiektów

Władze miasta wydały komunikat: "Boiska, które wykonano w technologii wykorzystującej granulat gumowy są w całej Polsce. Granulat gumowy jest powszechnie stosowany jako wypełnienie dla boisk ze sztuczną nawierzchnią. Granulaty te pochodzą od różnych producentów. Wszystkie boiska szkolne i inne, zarządzane przez miasto bądź jego jednostki, były wykonane z materiałów, które posiadają atesty Narodowego Instytutu Zdrowia i Państwowego Zakładu Higieny. Z ostrożności i z troski o bezpieczeństwo dzieci Urząd m.st. Warszawy poprosił Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o przeprowadzenie kontroli boisk, które zostały zbudowane przed grudniem 2015 roku. Zastosujemy się do zaleceń Sanepidu".

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Bielańskie boiska pod kontrolą?

- Sztuczną trawę i granulat SBR mamy na pięciu boiskach na terenie dzielnicy. Trzy obiekty to boiska oddane do użytku po 2015 r. (przy Szkole Podstawowej nr 209, Liceum Jose Marti i Liceum Kusocińskiego), a dwa boiska (Syrenka w parku Olszyna i Orlik przy Rudzkiej 6) są z 2008 i 2010 roku. Orlik przy Rudzkiej 6 przechodzi modernizację - przetarg został już ogłoszony, a termin realizacji to koniec sierpnia tego roku. W przetargu podano warunek, że nowa trawa syntetyczna musi być zasypana piaskiem kwarcowym i granulatem EPDM. Na boisku Syrenka dzielnica zamierza wymienić granulat na kauczukowy - uspokaja Magdalena Borek, rzeczniczka bielańskiego ratusza.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break