REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Koniec użytkowania wieczystego na Tarchominie

  12 września 2018

alt='Koniec użytkowania wieczystego na Tarchominie'

Użytkowanie wieczyste i związane z tym opłaty są bolączką mieszkańców tarchomińskich spółdzielni mieszkaniowych. Ten problem dotyczy m.in. osiedli wybudowanych przez RSM Praga czy MSM Budowlani.

REKLAMA

Osiedla powstawały na gruntach, które były przekazywane pod zabudowę w formie użytkowania wieczystego. Skutkiem tego jest obciążanie lokatorów opłatami za użytkowanie wieczyste. Zazwyczaj pod koniec roku tysiące użytkowników wieczystych było zaskakiwanych przez urząd miasta powiadomieniem o podwyżce opłaty rocznej.

Od 1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste przechodzi do historii. Sejm przyjął ustawę rozwiązującą ten problem. Z mocy ustawy nastąpi przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia (1 stycznia 2019 r.). Skończy się tym samym drastyczne podnoszenie opłat w kolejnych latach.

Dotychczasowi właściciele gruntów, tacy jak Skarb Państwa oraz samorządy, będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo "z góry". W takim przypadku w odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60%, w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych pięciu latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem. Na gruntach należących do miasta, bonifikaty udziela się na mocy uchwały Rady Warszawy, która w związku z nową ustawą musi być podjęta na nowo przez radnych. Dlatego dla wszystkich spółdzielców i innych użytkowników wieczystych ważne jest, aby nowa Rada Warszawy składała się z radnych znających ten temat i jego wagę dla mieszkańców.

W tej chwili obowiązuje uchwała Rady Warszawy, która daje burmistrzom dzielnic możliwość przekształcania użytkowania wieczystego i udzielania bonifikat za przekształcenia. Jest to proces złożony, rozbudowany biurokratycznie i długotrwały. Mieszkańcy tarchomińskich osiedli razem ze swoimi spółdzielniami od kilku miesięcy próbują dokonać przekształceń użytkowania wieczystego i uzyskać stosowne bonifikaty. Złożono w tym celu odpowiednie wnioski. Niestety do tej pory udało się dokonać przekształceń tylko dwóch nieruchomości. Były to bloki przy Pancera 5 i 7, posiadające wspólny grunt, które przekształcono we wrześniu 2017 r. oraz Śreniawitów 6 (przekształcone w styczniu 2018 r.). Nie wiem, czy wpływ na to pierwsze przekształcenie miał interes prywatny jednego z dzielnicowych radnych z koalicji rządzącej, czy to tylko zbieg okoliczności. Pozostali mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość i mieć nadzieję na korzystną inicjatywę Rady Warszawy.

Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA