Pasyjnie na staropolską nutę. Wyjątkowy koncert poświęcony wyjątkowej osobie
10 marca 2023
Wyjątkowy koncert "Ach, nam grzesznym..." odbędzie się w niedzielę 12 marca w kościele św. Aleksandra przy placu Trzech Krzyży w Warszawie. O godzinie 14:00 znakomici muzycy Filharmonii Narodowej i Polskiej Opery Królewskiej, trio Con Passione oraz chór Ave wykonają unikatowe, mało znane staropolskie pieśni pasyjne w autorskich aranżacjach Jerzego Cembrzyńskiego, laureata Grammy.
Będzie można usłyszeć rzadko wykonywane, a niezwykle sugestywne utwory XIV-, XV-, XVI- i XVII-wieczne, zarówno z tradycji katolickiej, jak i autorstwa protestanckiego pastora Szymona Korfeya. Szereg z nich pochodzi ze zbioru rękopisów klarysek gnieźnieńskich, ale nie zabraknie perełki pasyjnej liryki: pieśni "Żołtarz Jezusów" autorstwa bł. Ładysława z Gielniowa, patrona Warszawy, który zasłynął jako znakomity kaznodzieja.
Powstała Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab
"Nowa przestrzeń dla muzyki na Woli" - tak urząd miasta zatytułował rozesłaną do mediów informację o otwarciu Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab, która powstała... na Ochocie. Podczas dwudniowego wydarzenia z okazji otwarcia instytucji przy Barskiej 29 na odwiedzających czekać będą instalacje dźwiękowe, koncerty i opowieści.
Homilie wzbogacał o naukę ułożonych samodzielnie śpiewów, które przybliżały ówczesnym prawdy wiary. Zmarł w Warszawie w 1505 roku, gdy pełnił funkcję przełożonego klasztoru przy kościele św. Anny.
Pasyjna "Bogurodzica"
Tradycja pasyjnych śpiewów, które często towarzyszyły przejmującym misteriom, wpisującym się w nurt Biblia pauperum, ma bardzo bogatą tradycję w Polsce. To właśnie ten gatunek był najobficiej reprezentowany w twórczości staropolskiej. Mało kto wie, że również "Bogurodzica" zawiera część pasyjną. Są to mało znane zwrotki od siódmej do piętnastej. Uczestnicy koncertu usłyszą też najstarszy polski utwór z tego nurtu "Jezus Chrystus, Bóg Człowiek, mądrość Ojca swego", będący tłumaczeniem łacińskich godzinek o Męce Pańskiej.
Soliści, chór, skrzypce, gitara i kontrabas
Utwory wykonają znakomici artyści - soliści: Justyna Reczeniedi (sopran) i Tomasz Warmijak (tenor) oraz wielokrotnie nagradzany mieszany chór Ave przy wtórze trio instrumentalnego "Con Passione" w składzie: Michał Szałach (skrzypce), Michał Pindakiewicz (gitara) oraz Jerzy Cembrzyński (kontrabas).
Autor aranżacji ma na swoim koncie wiele uznanych kompozycji, m.in. duże formy oratoryjne - "Sprawiedliwe", poświęcone Matyldzie Getter, która w czasie II wojny światowej uratowała dwa tysiące dzieci żydowskich oraz "Mówiono o Nim, że przegrał..." o św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim, arcybiskupie Warszawy, będącym jedną z pierwszych ofiar carskich represji po wybuchu powstania styczniowego.
Dla Matki od najbardziej cierpiących
Marcowy koncert dedykowany jest Matce Kazimierze Gruszczyńskiej, założycielce bezhabitowego Zgromadzenia Franciszkanek od Cierpiących, które od lat 80. XIX wieku przy ulicy Wilczej w Warszawie prowadzi dzieło pomocy najuboższym i najbardziej cierpiącym.
- Dzieło Matki Gruszczyńskiej jest absolutnie wyjątkowe - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. - Ponad 140 lat temu zajęła się ona nieuleczalnie chorymi bezdomnymi, o których nikt nie pamiętał. A wszystko zaczęło się od spotkania żebrzącego chłopca na schodach kościoła przy placu Trzech Krzyży. Zaprowadził ją do swojego "domu", czyli piwnicznej nory, gdzie na niewielkiej powierzchni, w fatalnych warunkach mieszkało kilka osób, w tym umierający w strasznych cierpieniach dziadek dziecka. Wówczas Kazimiera postanowiła poświęcić się pracy dla ludzi, którym nikt nie pomagał i którzy znikąd nie mieli wsparcia.
Fundacja Ave chce w bieżącym roku przybliżyć tę wyjątkową dla Warszawy postać. Oprócz koncertu z gawędą, odbędą się wycieczki zabytkowym autobusem szlakiem miejsc, związanych z Matką Gruszczyńską.
Projekt współfinansuje Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy. Wstęp na koncert 12 marca jest bezpłatny; organizatorzy zachęcają do rezerwacji miejsc poprzez stronę internetową fundacjaave.pl
(red)
.