REKLAMA

Bemowo

oświata »

 

Kompromis w sprawie likwidacji klas

  25 sierpnia 2011

alt='Kompromis w sprawie likwidacji klas'

Początek wakacji był bardzo stresujący dla dzieci z trzech bemowskich podstawówek, w których zapadła decyzja o połączeniu klas. Po protestach rodziców i kilku spotkaniach z władzami dzielnicy wiadomo już, jakie decyzje zapadły.

REKLAMA

Głównym argumentem dzielnicy, przemawiającym za likwidacją klas w szkole nr 341 na ul. Oławskiej były trudności lokalowe bemowskich podstawówek. Do dzielnicowych szkół od przyszłego roku ma uczęszczać
8 mln złotych brakuje
w budżecie na bemowską edukację.
o około 200 dzieci więcej niż w chwili obecnej. - Zaczyna nam po prostu brakować pomieszczeń, w których maluchy mogłyby się uczyć - mówi Albert Stoma, wiceburmistrz odpowiedzialny za edukację. Jak twierdzi, jest to jedyne wyjście zapobiegające chodzeniu do szkoły w systemie zmianowym.

Klasy do likwidacji?

Koronnym argumentem dzielnicy była także mała liczebność niektórych klas. Obecnie grupy te mają po 21-23 uczniów, niektóre tylko 20. - Trzeba tak je połączyć, by liczyły one po 26-27 uczniów - stwierdził wiceburmistrz.

Rodzice dzieci z klas wyznaczonych do likwidacji postanowili walczyć przeciwko zmianom. - Dlaczego chcecie likwidować grupę, która w nauce i sporcie ma najlepsze wyniki w całej szkole? Nasze dzieci tak ciężko pracowały, by w nagrodę usłyszeć, że ich klasa zostanie zlikwidowana? - pytali zdenerwowani rodzice.

Najbardziej nie podobał się im sposób, w jaki dowiedzieli się o zmianach. - Tuż przed końcem roku szkolnego. Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej? Czyżby władze obawiały się protestów? - pytają.

Wstąp do księgarni

Trudne rozmowy

Rodzice postanowili, że nie dadzą za wygraną i będą walczyć o swoje pociechy. Codziennie bombardowali urząd telefonami, prowadzili rozmowy z dyrektorami szkół, kuratorami i psychologami. Kilkakrotnie spotykali się pod urzędem dzielnicy, gdzie protestowali z transparentami w rękach. Co kilka dni odbywali też rozmowy z wiceburmistrzami, szefową wydziału oświaty i radnymi. Urzędnicy uparcie jednak tkwili przy swoim, twierdząc, że likwidacja klas jest koniecznością.

Naprzeciw problemom rodziców chcieli wyjść dzielnicowi radni zaniepokojeni faktem dziury budżetowej, która tylko w samej edukacji wynosi na Bemowie aż 8 mln zł, oraz burzą wokół likwidacji klas i oddziałów przedszkolnych. Doprowadzili oni do zwołania sesji nadzwyczajnej, na której sprawa miała być omawiana. Dyskusja niestety się nie odbyła, ponieważ nie było kworum. Na sesji nie stawili się radni Platformy Obywatelskiej, czyli partii rządzącej na Bemowie.

REKLAMA

Trudny kompromis

Po wielu rozmowach zarządowi dzielnicy udało się wypracować teoretyczny kompromis. Nie zadowala on wszystkich. - Po protestach rodziców ocalały dwie z pięciu klas wyznaczonych do likwidacji. Jednej z klas ze szkoły 341 na ul. Oławskiej odroczono "wyrok", bo ma być rozwiązana definitywnie w przyszłym roku, gdy dzieci skończą trzecią klasę, czyli etap nauczania początkowego - mówi pan Damian, jeden z protestujących rodziców. - W drugim przypadku, w szkole podstawowej nr 82 przy ul. Górczewksiej odstąpiono od planów połączenia, gdyż dotyczyło to ostatniej, szóstej klasy, a ponadto społeczność szkolna zgodziła się na większą zmianowość, czyli naukę np. na drugą zmianę - mówi Krzysztof Zygrzak, wiceburmistrz Bemowa, który uczestniczył w prawie wszystkich spotkaniach z protestującymi rodzicami. - W trzeciej, ostatniej spornej sytuacji, czyli likwidacji klasy Ie w szkole podstawowej nr 316 przy ul. Szobera podtrzymana została decyzja o reorganizacji - dodaje Krzysztof Zygrzak. W pozostałych dwóch przypadkach nie było protestów.

Maciej Kamiński

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025