Kolonia Wawelberga świętuje w rytmie samby
12 maja 2016
W niedzielę 15 maja najstarsze istniejące osiedle Warszawy po raz drugi zaprasza na swoje święto.
Nie sposób świętować stulecia dzielnicy, które obchodzimy w tym roku, nie odwiedzając zielonych podwórek kamienic, przy ul. Górczewskiej, na których w tym roku zagoszczą brazylijskie rytmy i motywy.
Mieszkańcy chcą w ten sposób uhonorować drugą ojczyznę rodziny Wawelbergów - potomków Ludwiki i Hipolita, którzy ufundowali Kolonię. Wawelberg, finansista i wizjoner był zdania, że nie sposób znaleźć bezpieczeństwa i spokoju bez dachu nad głową. W trzech kamienicach z czerwonej cegły tanie mieszkanie znalazło kilkaset rodzin różnych stanów i wyznań. Kolonia stała się wzorem współczesnych osiedli mieszkaniowych także dlatego, że oprócz mieszkań oferowała bogaty program społeczny. Działały tu m.in. szkoły, ochronka, świetlica z czytelnią i łaźnia. Była wzorem dla twórców Towarzystwa Osiedli Robotniczych na Kole i Żoliborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny. Będzie można poruszać się w brazylijskich rytmach z tancerką Aziliz Katell. Wystąpi m.in. Robson Soares da Silva, Brazylijczyk, który zaraża miłością do samby i bossa novy oraz grupa bębniarska Viva el Cajon. Będzie można usłyszeć muzyków grupy Moribayassa i projektu Makagigi, których muzyka jest jak połączenie kultur; afryki, orientu z latynoską energią i eleganckim jazzem.
Na terenie podwórek zaplanowano liczne konkursy i atrakcje dla dzieci i młodzieży. Będzie można wybrać się w wirtualną podróż do Brazylii dzięki okularom VR, obejrzeć pokaz judo, skorzystać z darmowego serwisu rowerowego. W bramach kamienic będzie można obejrzeć wystawę historycznych zdjęć. Historię Kolonii przybliży przewodnik. Po raz drugi, wyjątkowo w niedzielę, otwarta będzie Pracownia Cukiernicza Zagoździńskich; każdy będzie mógł spróbować najlepszych w Warszawie pączków (wypiekanych od 1925 r. według tej samej receptury).
Program:
Atrakcje towarzyszące:
(red)