REKLAMA

Wola

Kultura

 

W sobotę Noc Muzeów. Świetny program na Woli

  11 maja 2016

alt='W sobotę Noc Muzeów. Świetny program na Woli'
Podczas Nocy Muzeów odbędzie się m.in. oficjalne otwarcie pl. Europejskiego, zbudowanego przez firmę Ghelamco. źródło: Facebook / Plac Europejski

14 maja czeka nas moc atrakcji dla miłośników kultury, sztuki i historii. Jedno jest pewne: nie zdążymy zobaczyć wszystkiego.

REKLAMA

- Gdy 13 lat temu Warszawa rozpoczynała przygodę z Nocą Muzeów, uczestniczyło w niej jedenaście placówek i były to wyłącznie muzea - mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - W 2016 roku w odwiedziny zaprasza ponad 250 instytucji.

W ubiegłym roku najchętniej odwiedzanym miejscem na Woli było Muzeum Powstania Warszawskiego, które zanotowało 6300 osób. Tym razem specjalny program przygotowało aż dziewiętnaście placówek w dzielnicy i trzeba przyznać, że prezentuje się on świetnie.

Jedyna taka okazja

O 19:00 otwarty zostanie pl. Europejski, wybudowany przez firmę Ghelamco przed nowym wieżowcem Warsaw Spire. Wśród atrakcji znajdzie się m.in. wernisaż wystawy Man/Body/Process, prezentacja prac młodych twórców warszawskiej ASP i teatr plenerowy (o 22:00). Prawdopodobnie największą atrakcją będzie jednak 20-minutowy pokaz muzyczno-świetlno-wodny z udziałem fontann i instalacji, odbywający się na placu co pół godziny.

Pomiędzy 18:00 a 0:00 dostępne będzie miejsce, które zazwyczaj jest zamknięte dla warszawiaków: Centrum Bezpieczeństwa przy Młynarskiej 43/45. Będzie można zobaczyć m.in. Zintegrowane Stanowisko Koordynacji i Reagowania, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz salę sztabową, zaś strażnicy miejscy zaprezentują ciekawostki ze swojej pracy. Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub legitymację szkolną. Zwiedzanie w grupach zorganizowanych do 20 osób.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wola muzeami stoi?

"Muzeum Powstania Warszawskiego - to miejsce poznaje się za każdym razem na nowo" zapowiadają organizatorzy. Do największej placówki na Woli nikogo zapraszać nie trzeba. Mało kto pamięta jednak o znacznie mniejszych placówkach, znajdujących się w dzielnicy, takich jak Muzeum Gazownictwa przy Kasprzaka 25. Od 19:00 do 0:00 będzie można zwiedzać jego ekspozycję i oglądać wystawę "Łukasiewicz od nowa" (wejścia w 40-osobowych grupach co pół godziny).

Muzeum Nurkowania przy Grzybowskiej 88 pokaże (od 19:00 do 0:00) wystawę "Okropny sprzęt do nurkowania", na której zostaną zaprezentowane pomysły sprzętu do dziś budzącego grozę lub fascynację, a także wystawę prac młodzieży z Ośrodka Kultury i Edukacji SM Wola H2O.

Natomiast Korczakianum przy Jaktorowskiej 6 zaprasza do historycznego budynku dawnego Domu Sierot na rozmowy o dawnej i współczesnej Warszawie.

REKLAMA

Artystycznie, klubowo, kawiarniano

Noc Muzeów to świetna okazja do obejrzenia niedużych galerii sztuki i innych miejsc związanych ze sztuką, poukrywanych w zakamarkach Woli. W Galerii Supermarket Sztuki przy Grzybowskiej 88 obejrzymy performance Izabeli Chamczyk "Synergia". W pracowni fryzjerskiej Jagi Hupało zaprezentowana zostanie nowa kolekcja, zobaczymy także wystawę rzeźby. W galerii Beta 16 przy Burakowskiej 16 obejrzymy wystawę malarstwa współczesnego, a w Ney Gallery & Prints przy Spokojnej 5 - wystawę fotografii Ryszarda Horowitza, na których zobaczymy m.in. Romana Polańskiego, Daniela Olbrychskiego i Urszulę Dudziak.

Do późna otwarte będą także wolskie klubokawiarnie. Chłodna 25 kilkakrotnie wyświetli film "Na przykład Grzybowska 9", pokazujący Mirów tuż po upadku komunizmu. Pokazowi towarzyszyć będzie wernisaż prac młodych ilustratorów z ASP, zaś o zachodzie Słońca - mapping na witrynie klubu. W Jasiu i Małgosi (al. Jana Pawła II 57) pop-rockowy zespół Whoa wystąpi dwukrotnie (o 20:00 i 21:15).

REKLAMA

A może wielokulturowo?

Po raz kolejny w Noc Muzeów włączą się działające na Woli związki wyznaniowe. W kaplicy mormonów przy Wolskiej 142 będzie można posłuchać o tym, z czego religia ta słynie: o kościelnych bazach genealogicznych i źródłach metrykalnych. W kościele mariawitów przy Wolskiej 186 zaprezentowane zostaną wystawy poświęcone historii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce oraz jego parafiom działającym w przedwojennej Warszawie. Dodatkowo co godzinę od 19:00 wykład o historii mariawityzmu.

W zborze zielonoświątkowców przy Siennej 68/70 o 20:00 zagra poeta Tomasz Żółtko, uznawany za jednego z ojców polskiej piosenki autorskiej, natomiast o 21:00 można będzie porozmawiać z pastorem i zwiedzić siedzibę Kościoła.

A może do Sądów na Lesznie?

Długą listę wolskich punktów na mapie Nocy Muzeów zamyka Sąd Okręgowy w al. "Solidarności" 127. W programie m.in. wystawa z okazji 75-lecia gmachu na dawnym Lesznie, pokazy psów policyjnych i robota do przenoszenia ładunków wybuchowych, inscenizacja eskorty więźnia szczególnie niebezpiecznego, zwiedzanie cel i samochodów do konwojowania. Bardzo ciekawie zapowiadają się inscenizacje procesu praskich kieszonkowców z lat 30. i seryjnego mordercy Bogdana Arnolda, skazanego w 1968 roku na śmierć. Po gmachu oprowadzać będzie przewodnik Janusz Owsiany.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl