Kolonia Wawelberga: Nowy mural i święto w rytmie jazzu
10 maja 2017
Coroczne imprezy na najstarszym istniejącym osiedlu w Warszawie to już nowa, wolska tradycja. Świętujemy już w niedzielę 21 maja.
Mural dla Wawelberga
Podczas III Święta Kolonii Wawelberga na podwórku przy Górczewskiej 15A odsłonięty zostanie mural, upamiętniający założycieli. Grafikę zaprojektowali i wykonają artyści Dariusz Paczkowski, Anna Koźbiel-Walas, Adam Walas i Andrzej Chybowski. Projekt współtworzy Fundacja Klamra, działająca na rzecz równości i tolerancji. Na wykonanych dzięki niej upamiętniono już m.in. Marka Edelmana i Irenę Sendlerową. Członkowie fundacji tłumaczą, że ważne są dla nich autorytety, które warto stawiać za wzór dla młodych Polaków.
Pod znakiem książki...
W tym roku organizatorzy chcą przypomnieć warszawiakom, że Wawelberg był wielkim miłośnikiem polskiej literatury i przyjacielem m.in. Marii Konopnickiej i Henryka Sienkiewicza, któremu ufundował stypendium i spłacił długi. Był także wydawcą najważniejszych polskich dzieł, które wprowadzał na rynek w najniższych możliwych cenach - tak, by kupowali je także najbiedniejsi. Podczas święta będzie można posłuchać fragmentów wydanych przez Wawelberga książek i jego listów z zaprzyjaźnionymi pisarzami w wykonaniu aktorów warszawskich teatrów. Premierowo wystawione zostaną fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Bene nati" w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Na dzieci czekają konkursy i warsztaty literackie.
...jazzu...
Nie zabraknie oczywiście muzyki. Na scenie wystąpią specjaliści od tanecznego jazzu rodem z amerykańskiego Południa - Wisła Hot, młodzi warszawscy muzycy z Kwartetu Jazzowego i Wheeling Quartety oraz laureatka festiwali piosenki Małgorzata Wojciechowska. Na finał argentyńskie tango zatańczą Anna Iberszer (tancerka i aktorka, znana m.in. z serialu " Ranczo" i Piotr Woźniak (tancerz i choreograf). Święto zakończy wspólna milonga.
Na terenie podwórek zaplanowano konkursy i atrakcje dla dzieci i młodzieży. Będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach street artowych i gwary warszawskiej, obejrzeć pokaz szermierki, skorzystać z darmowego serwisu rowerowego i zrobić sobie zdjęcie z zabytkowym Saabem 95. Historię Kolonii przybliżą przewodnicy (oprowadzanie także w języku angielskim) a Dom Spotkań z Historią przygotuje wystawę zdjęć "Odbudowa Warszawy".
...i pączków
Tradycyjnie już z okazji święta otwarta będzie Pracownia Cukiernicza Zagoździńskich, gdzie każdy będzie mógł spróbować najlepszych w Warszawie pączków, wypiekanych od 1925 roku według tej samej receptury.
(red)