REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Kolejny mural ozdobi Legionowo

  12 lipca 2017

alt='Kolejny mural ozdobi Legionowo'
źródło: UM Legionowo

Naszymi okolicami zawładnęła moda na malowanie po murach. I to dosłownie wszędzie i w każdej skali. Modę zapoczątkował Serock. To tam powstały pierwsze murale. Jednak swoje zaległości szybko nadrabia Legionowo, które po najdłuższym patriotycznym muralu w Europie oraz graffiti w przejściu podziemnym PKP, teraz ma ochotę na malunek w iście królewskim stylu.

REKLAMA

W Serocku artystyczne murale ozdobiły ściany szarych blokowisk. Mariusz Libel wraz z Krzysztofem Sidorkiem na jednym z bloków przy ulicy Pułtuskiej stworzyli pierwszy w powiecie mural - "Zalew informacji". Potem przyszedł czas na mural historyczny przy ul. św. Wojciecha obok siedziby Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. Dzieło, ponownie autorstwa Mariusza Libeli, nawiązuje w artystyczny sposób do obchodów 600-lecia nadania praw miejskich miastu Serock, które przypadają w tym roku. Jest symboliczną wizją historii Serocka, którego początki sięgają średniowiecza.

Najdłuższy mural w Europie i... Lokomotywa

Moda z północnej części naszego powiatu przeniosła się do jego stolicy, czyli Legionowa. A zapoczątkował ją 750-metrowy mural "1050 lat chwały oręża polskiego". Dzieło powstałe na murze otaczającym Narodowe Centrum Kryptologii jest ponoć najdłuższym muralem w Europie, a przedstawia blisko sto najważniejszych bitew w historii Polski. Przy jego tworzeniu pracowało 10 artystów, w tym autor projektu Rafał Roskowiński wywodzący się z Gdańskiej Szkoły Muralu. Kolejny, dużo mniejszy mural powstał w przejściu podziemnym na stacji PKP Legionowo. Jego tematyka nawiązuje do wiersza Juliana Tuwima pt. "Lokomotywa". Autorem jest Rafał Roskowiński.

Kup bilet

Murale przyozdobią szkołę

Legionowo nie mówi muralowego ostatniego słowa. Na początku czerwca rozstrzygnięto konkurs na projekty malowideł, które mają powstać na murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Królowej Jadwigi w Legionowie. Pierwsze spotkanie młodzieży z muralami odbyło się 25 kwietnia. Uczniowie klas pierwszych i trzecich gimnazjum i liceum mieli okazję zapoznać się z dorobkiem kuratora festiwalu Fundacji RoskoArt podczas wykładu "Sztuka nowoczesna - mural" prowadzonego przez Rafała Roskowińskiego. Podczas wykładu został ogłoszony konkurs plastyczny "Portret na Króla Jana III Sobieskiego - patrona szkoły". Jury wyłoniło już zwycięzców konkursu, w którym pierwsze miejsce zajęli gimnazjaliści Anna Pawłowska i Mikołaj Roszczyk. Tuż za nimi uplasowali się Emilia Stosio i Natalia Karpińska. Trzecie miejsce przypadło Magdalenie Sobiech.

REKLAMA

Król Jan III Sobieski to wdzięczny temat

Zwycięzcy konkursu w drugiej połowie września wezmą udział w Graffiti Jam i pod okiem profesjonalistów zaprezentują swoje projekty na ścianie patio szkolnego. Wyróżnieni uczniowie będą przyozdabiali teren szkoły logo "Królewskiej Dwójki". Powstanie też główny mural na jednej ze ścian okalających budynek szkoły. Już wkrótce w ramach I Street Art Festivalu mają rozpocząć się prace nad wykonaniem tego muralu wedle projektu Radu Dumbrava - artysty malarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Kiszyniowie (Mołdawia). - Jeżeli młodzież chce się w cokolwiek zaangażować, odejść od komputerów i coś wspólnie robić, to jestem jak najbardziej za. Król Jan III Sobieski to wdzięczny temat. Myślę, że będzie to ciekawy mural - mówi radna a zarazem wieloletnia pedagog szkoły Małgorzata Luzak.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy