Kolejna szkoła-gigant na Bemowie. Umowa podpisana
3 listopada 2020
Miały się mnożyć, ale pączkują. Ewolucja podstawówek na Bemowie poszła w niespodziewanym kierunku.
"Kiedy rozpocznie się budowa obiecanej podstawówki przy Szeligowskiej?" - to jedno z pytań, które rodzice z Bemowa zadają nam najczęściej. Inwestycja na Chrzanowie wciąż jest w powijakach, choć pod koniec ubiegłego miesiąca ratuszowi wreszcie udało się zawrzeć jedną z pierwszych umów. 28 października burmistrz Urszula Kierzkowska podpisała z firmą Ekobud kontrakt na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla podstawówki oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla towarzyszącego jej przedszkola. Oba dokumenty mają być gotowe dopiero w grudniu przyszłego roku. Później czeka nas jeszcze poszukiwanie projektanta i wykonawcy.
Rozbudowa szkoły przy Szobera
Sądząc z tempa prac nad szkołą przy Szeligowskiej nie ma żadnych wątpliwości, że znacznie wcześniej dojdzie do skutku plan B: rozbudowa podstawówek przy Szobera i Oławskiej. Nowe skrzydło Szkoły Podstawowej nr 316 im. Astrid Lindgren będzie kosztować 18,8 mln zł i ma być gotowe w lipcu 2022 roku. Jak pisaliśmy we wrześniu, w nowym budynku powstanie 10 sal świetlicowych, dwie sale komputerowe, dwa pokoje pracy cichej, dwie sale do zajęć ZKK oraz sale do zajęć integracji sensorycznej, rytmiki, rekreacyjna, do gimnastyki korekcyjnej, biblioteka z czytelnią, stołówka z zapleczem kuchennym i szatnia dla ok. 700 dzieci.
Podpisanie umowy na rozbudowę podstawówki przy Szobera nie spodobało się wielu mieszkańcom Jelonek, obawiających się obniżenia poziomu edukacji w murach "molocha", ale też zakorkowania okolicznych ulic. Bemowski ratusz ma jednak związane ręce. Jeśli chce zapewnić nowe miejsca w podstawówkach, musi rozbudowywać istniejące szkoły.
Rozbudowa szkoły przy Oławskiej
Rozbudowa czeka w najbliższych latach nie tylko podstawówkę na Jelonkach, ale także Szkołę Podstawową nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej przy Oławskiej. Za 28,6 mln zł powstanie nowe skrzydło, w którym znajdzie się 16 oddziałów szkolnych dla klas I-III oraz cztery przedszkolne. W części szkolnej powstanie osiem sal świetlicowych, pokój pracy cichej, dwie sale do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, dwie sale rekreacyjne po 100 m2, biblioteka, czytelnia, stołówka, szatnie i cztery gabinety specjalistyczne. W części przedszkolnej znajdą się m.in. sala rekreacyjna, sala zajęć integracji sensorycznej i trzy gabinety specjalistyczne.
- Opracowaniem kompleksowej dokumentacji projektowej i budową na jej podstawie nowego budynku oświatowego wraz z zewnętrznymi terenami sportowymi i placami zabaw zajmie się Grupa Ekoenergia - pisze bemowski ratusz. - Termin realizacji to 530 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. W związku z powyższym wykonawca ma czas na wykonanie prac do 11 kwietnia 2022 roku.
(dg)