REKLAMA

REKLAMA

Targówek

kultura

 

Kolejna nagroda dla chóru Zacisze

  22 października 2013

Kolejna nagroda dla chóru Zacisze

Zdobyli właśnie dwudziestą nagrodę w swojej historii: drugie miejsce (pierwszego nie przyznano) na VI Żoliborskim Festiwalu Śpiewających Seniorów, w którym wzięło udział kilkanaście warszawskich zespołów artystycznych, skupiających osoby w jesieni życia. Mowa o chórze "Zacisze", działającym od kilkunastu lat w Domu Kultury przy ul. Blokowej 1.

REKLAMA

- Cieszę, że jury złożone z profesorów i doktorantów UMFC doceniło nasz występ, ponieważ zaprezentowaliśmy kabaretową piosenkę z lat 60. XX w. "Za trzydzieści parę lat", do której słowa napisał Jan Pietrzak. Dla naszego chóru zmierzenie się z repertuarem rozrywkowym to zupełnie nowe doświadczenie, zwłaszcza że oprócz opanowania faktury muzycznej sporą rolę przy tego rodzaju piosenkach odgrywa gra sceniczna i interpretacja - wyjaśnia dyrygent Bartłomiej Włodkowski.

Wiele osób kojarzy "Zacisze" wyłącznie z wielogłosową muzyką klasyczną lub sakralną. Tymczasem obecnie przygotowują koncert z okazji jubileuszu 75-lecia kompozytora Adama Skorupki, autora największych polskich przebojów muzyki rozrywkowej, m.in. "Kapitańskiego Tanga", "Do Ciebie, Mamo", czy właśnie nagrodzonego ostatnio "Za trzydzieści parę lat". - Spotkanie z twórczością Skorupki to dla nas bardzo odkrywcza przygoda - mówi dyrygent.

Znajomość chóru z Adamem Skorupką to pochodna formuły zespołu, który tworzą amatorzy - osoby różnych profesji i zawodów. Jest tutaj i emerytowana nauczycielka, i sklepowa, i dziennikarka, i urzędniczka, i lekarka, która serwuje kolegom nie tylko porady medyczne, ale również swoją poezję... Słowem - tygiel ludzki, połączony w muzycznej pasji. Ze Skorupką i jego rodziną od lat przyjaźni się śpiewająca w altach Taisa Katner.

- Pomyślałam, że taka propozycja to dobra odmiana dla moich kolegów i ciekawe doświadczenie - mówi inicjatorka - a jednocześnie znakomity sposób na przypomnienie wspaniałych, wartościowych utworów, które towarzyszyły naszej młodości.

Sukces na Żoliborzu potwierdza słuszność koncepcji i bardzo cieszy zaciszańskich chórzystów. - Każde takie wydarzenie daje mi mnóstwo dobrej energii i ochoty do życia - mówi Mirosława Izdebska, która na próby dojeżdża z Marek. - Poza tym chór to także przyjaźnie. Zawsze mogę liczyć na pomoc moich koleżanek. Niedawno byłam poważnie chora i bardzo doświadczyłam wsparcia z ich strony.

Elżbieta Leszczyńska, babcia dwojga wnucząt: - Dyrygent jest bardzo wymagający, wciąż nas "musztruje" i podnosi poprzeczkę, ale dzięki temu odkrywamy nowe przestrzenie w muzyce, uczymy się warsztatu. I choć jest to mozolne, to efekt daje nam ogromne poczucie spełnienia.

A chór ma czym się pochwalić. Występował w różnych domach kultury, muzeach i kościołach w całej Polsce, śpiewał za życia ks. Jana Twardowskiego na jego wieczorach poezji, stanął też na deskach Filharmonii Narodowej, gdzie dał koncert z japońskim chórem, nagrał płytę CD, miał zaszczyt towarzyszyć w chórkach podczas "Juwenaliów III Wieku" artystom tej miary co Irena Santor, Zbigniew Wodecki czy Jerzy Połomski.

- Chór to nie tylko pomysł na samotność, która dotyka emerytów - mówi Teresa Witanowska, solistka zespołu, która do Zacisza przyszła 10 lat temu, kilka tygodni po przejściu na emeryturę. - Ale przede wszystkim szansa na realizację marzeń. Zawsze chciałam występować, ale nigdy nie miałam ku temu sposobności. Teraz dosłownie przeżywam drugą młodość - dodaje. Teresa Witanowska dotychczas zdobyła kilkadziesiąt głównych nagród na różnych konkursach i festiwalach. 9 grudnia o godz. 11 w Domu Kultury Zacisze wykona swój jubileuszowy recital.

Dyrygent zachęca wszystkich seniorów do wspólnego śpiewania. Próby odbywają się we wtorki w godz. 10-13 w galerii DK Zacisze. - Nie trzeba znać nut, ani być śpiewakiem operowym - deklaruje Włodkowski. - Wystarczą dobry słuch i dobre chęci. A tych, którzy chcieliby posłuchać chóru "Zacisze" na żywo zapraszamy w niedzielę 27 października o godz. 17 do kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Odbędzie się tam koncert patriotyczny, w którym obok chóru zaśpiewają również pozostałe zespoły seniora z Domu Kultury przy Blokowej: "Zaciszańska Nuta" oraz "Żurawie".

(red)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA