REKLAMA

Wawer

Ciekawy Wawer

 

Kolarskie legendy z osiedla Las

  2 kwietnia 2013

alt='Kolarskie legendy z osiedla Las'
źródło: wikipedia.org

Był czas, kiedy polskie kolarstwo święciło światowe sukcesy. Przyczyniło się do nich dwóch wielkich zawodników, którzy urodzili się w osiedlu Las, z czego wielu mieszkańców Wawra, zwłaszcza młodszych, zapewne nawet nie zdaje sobie sprawy.

REKLAMA

Mowa o Stanisławie Królaku i Henryku Łasaku, wielkich sportowcach - kolarzach, którzy już za życia stali się legendą. Starsi i rdzenni mieszkańcy osiedla Las na pewno doskonale ich pamiętają.

Stanisław Królak

Urodził się 26 stycznia 1931 w osiedlu Las. Był wybitnym polskim kolarzem szosowym a następnie trenerem kolarskim. To pierwszy polski zwycięzca Wyścigu Pokoju z 1956 r.

- Po raz pierwszy wsiadłem na rower mając trzynaście lat, a było to w podwarszawskiej miejscowości Las, gdzie moim sąsiadem był późniejszy trener polskich kolarzy Henryk Łasak. Ścigaliśmy się po polnych drogach - wspominał Stanisław Królak w 2008 roku.

Był reprezentantem dwóch stołecznych klubów: Sarmata i Legia. W 1949 pierwszy raz wziął udział w zawodach kolarskich i wygrał wyścig o "Puchar Życia Warszawy". W 1952 wystartował pierwszy raz w Wyścigu Pokoju. W latach 1952-1955 cztery razy zdobył tytuł mistrza Polski w wyścigu szosowym, górskim i przełajowym. Siedem razy ścigał się w Wyścigu Pokoju (1952-1961), trzykrotnie uczestniczył w szosowych mistrzostwach świata.

Królak sprawiał, że podczas wyścigów na polach i w ogrodach zamierała praca, nauka w szkole była przerywana. Kto tylko mógł, pędził do najbliższego miejsca z zainstalowanym radioodbiornikiem. Jego sukcesy sprawiły, że szosy zaroiły się od chłopców na rowerach, z których każdy chciał być Królakiem. Chłopak z osiedla Las stał się jednym z najbardziej popularnych sportowców Polski lat 50. On zapoczątkował późniejsze wspaniałe zwycięstwa w Wyścigu Pokoju takich znakomitych kolarzy jak Ryszard Szurkowski (1970, 1971, 1973 i 1975), Stanisław Szozda (1974), Lech Piasecki (1985) i Piotr Wadecki (2000).

Do historii osiedla Las przeszło spotkanie w 1954 roku z Królakiem, Henrykiem Łasakiem i Eligiuszem Grabowskim. Do miejscowej świetlicy przybyły tłumy mieszkańców, a samo spotkanie urosło do rangi lokalnego wydarzenia.

Po zakończeniu kariery sportowej Stanisław Królak prowadził w Warszawie sklep rowerowy. Zmarł 31 maja 2009 roku w Warszawie, w wieku 78 lat. W Wołominie odbywa się cyklicznie Memoriał Stanisława Królaka - Kolarskie Uliczne Kryterium o Puchar Burmistrza Wołomina.

Kup bilet

Henryk Ryszard Łasak

Urodził się 17 lutego 1932 w osiedlu Las. W młodości uprawiał kolarstwo w klubie Gwardia Warszawa. Pięciokrotnie sięgał po medale mistrzostw Polski. W 1956 zajął trzecie miejsce w wyścigu szosowym ze startu wspólnego oraz mistrzostwach Polski w przełajach. Z Gwardią sięgał dwukrotnie po srebrny (1952, 1953) i dwukrotnie po brązowy medal w drużynowym wyścigu na 100 km. Dwukrotnie, lecz bez sukcesów startował w Wyścigu Pokoju (1954 i 1955). Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako mechanik kolarski w Polskim Związku Kolarskim.

W 1963 roku został asystentem Władysława Wandora, trenera polskiej kadry kolarzy szosowych, a w 1965 zastąpił go na tym stanowisku. Henryk Łasak był dla kolarzy tym, kim Feliks Stamm dla bokserów czy Kazimierz Górski dla piłkarzy. Wspierany przez Wojciecha Walkiewicza i Zbigniewa Rusina, poprowadził polskich kolarzy do bezprecedensowych w historii tej dyscypliny w Polsce sukcesów, m.in. pierwszego medalu kolarzy szosowych na mistrzostwach świata (brąz w wyścigu drużynowym na 100 km w 1971 r.) i pierwszego medalu w kolarstwie szosowym na Igrzyskach Olimpijskich (brąz w wyścigu drużynowym na 100 km w 1971 r.). Jego wychowankiem był Ryszard Szurkowski. Innymi jego zawodnikami byli m.in. Stanisław Szozda, Jan Magiera, Zygmunt Hanusik, Zenon Czechowski, Lucjan Lis, Edward Barcik, Jan Smyrak i Janusz Kowalski.

Henryk Łasak uważany jest za najwybitniejszego polskiego trenera w historii. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym

5 stycznia 1973 w Skomielnej Białej, w województwie małopolskim. Po jego śmierci zawodnicy sięgnęli w 1973 r. po mistrzostwo świata zarówno w wyścigu indywidualnym (Ryszard Szurkowski przed drugim Stanisławem Szozdą), jak i drużynowym na 100 km. Jego pamięci poświęcony jest Memoriał im. Henryka Łasaka. W 1995 roku na ścianie szkoły w Skomielnej odsłonięto tablicę upamiętniającą wielkiego trenera, a tuż przed szkołą postawiono jego pomnik.

sb
na podstawie Wikipedia.org

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy