REKLAMA

Bemowo

społeczeństwo »

 

Kobiety z WAT. "Zero taryfy ulgowej"

  24 czerwca 2016

alt='Kobiety z WAT. "Zero taryfy ulgowej"'

O przyjęcie do Wojskowej Akademii Technicznej ubiega się w tym roku 299 kobiet. Najbardziej oblegane przez panie kierunki to kartografia, cyberbezpieczeństwo, logistyka, lotnictwo czy kosmonautyka. Dlaczego zdominowana niegdyś przez mężczyzn uczelnia cieszy się coraz większym powodzeniem płci pięknej?

REKLAMA

Równouprawnienie na najlepszej wojskowej uczelni w kraju nie ma długiej historii. Kiedy w 1951 r. WAT rozpoczynała działalność, ze zrozumiałych względów profil Akademii opierał się na wzorcach radzieckich akademii wojskowych. Pierwszy rok funkcjonowania uczelni był pierwszym rokiem studiów 631 podchorążych w dwunastu specjalnościach. Oczywiście - nie było wśród nich kobiet.

Akademia została przekształcona w uczelnię wojskowo-cywilną dopiero na przełomie tysiącleci, co zapoczątkowało falę zmian - pół wieku po rozpoczęciu działalności otworzyła swoje podwoje dla kobiet. W 1999 roku 60 kandydatek ubiegało się o miejsce na uczelni. Na pierwszy rok, po raz pierwszy w historii Akademii, przyjęto czternaście dziewcząt.

Rzeczniczka prasowa WAT Grażyna Palczak doskonale pamięta tamten szczególny czas. - Dziennikarze nie odstępowali dziewczyn ani na krok. Dzisiaj na szczęście nikt już nie zadaje pytań o długość spódnicy, o obcasy w butach, kostiumy na basen, długość włosów, możliwość noszenia kolczyków, makijaż - opowiada. - Na pewno męska część studentów-podchorążych WAT musiała "przywyknąć", że są wśród nich kobiety-żołnierze. Musieliśmy też zadbać o całą logistykę, czyli mundury, buty, akademiki. Niektóre dziewczęta były "gwiazdami" na okładkach pism. A na co dzień zwykłymi żołnierzami, wykonującymi rozkazy, uczącymi się wojskowej musztry, biegającymi rano na porannej zaprawie, ćwiczącymi na poligonie w maskach gazowych, z często ubrudzonymi błotem twarzami po zajęciach taktycznych. Zero taryfy ulgowej. Ale przede wszystkim, tak jak i obecne, były niezwykle ambitne i wytrwałe w dążeniu do opanowania żołnierskiego rzemiosła. Ich celem było zostać absolwentką Wojskowej Akademii Technicznej w stopniu oficerskim i tym samym rozpocząć karierę w zawodowej służbie wojskowej - mówi Palczak.

Według rzeczniczki, kobiety bardzo dobrze sprawdzają się w służbie wojskowej, dlatego władze uczelni cieszy fakt, że liczba kandydatek na studia wciąż rośnie. - W 2016 roku na studiach wojskowych mamy 146 kobiet. Absolwentki uczelni zasilają szeregi wojska w agendach NATO. Wiele, kontynuując służbę, rozwija się naukowo a także prowadzi zajęcia dydaktyczne - dodaje Grażyna Palczak.

Odsetek kobiet w siłach zbrojnych NATO waha się od 0,5% (Polska), 17% (Węgry) do 20% (Łotwa). W Stanach Zjednoczonych, gdzie prawie wszystkie stanowiska w wojsku są otwarte dla kobiet od 1993 roku, obecnie ponad 40 kobiet otrzymało stopień generała lub admirała. Być może niebawem po stopnie generalskie sięgną także absolwentki WAT.

Agata Mościcka

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Pothoronrzy

24.06.2016 14:52

W życiu nie pójdę na zawodowego żołnierza, jeśli cywilnym szefem armii jest coś takiego jak macierewicz.

# gość

27.06.2016 15:28

widząc Twój brak szacunku do ludzi pisząc "coś takiego jak macierewicz" świadczy o braku elementarnych podstaw kultury i dobrze, ze się nie wybierasz. Nie będę się musiał wstydzić za takiego "żołnierza"

# Patriota

13.01.2018 20:43

#Pothoronrzy MA RACJĘ , na szczęście już antka nie ma
Przypominam że Żołnierz ślubuje też stanie na straży Konstytucji

REKLAMA

# Trader

26.07.2021 23:56

Wystawa zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet / marzec 2016 Wystawa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej https://feniksx.pl/
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA