Kleszcze znów atakują
13 maja 2008
Łagodna zima zbiera pierwsze żniwa. Kleszcze atakują ze zdwojoną siłą.
Pamiętaj! Aby wyciągnąć kleszcza nale-ży go ująć pensetą jak najbliżej głowy i wyciągnąć prosto, bez kręcenia. Nie na-leży zgnieść stawonoga, ponieważ moż-na spowodować wyciśnięcie jego zawar-tości do ciała. Nie wolno smarować kleszcza masłem lub innymi środkami! Zmusza to kleszcza do wymiotów i jesz-cze bardziej naraża nas na niebezpie-czeństwo zarażenia chorobą! |
Pod koniec kwietnia wystartowała ogól-nopolska kampania "Wygraj z kleszczem - aktywne bezpieczeństwo", która ma przest-rzec przed zagrożeniami, jakie niesie klesz-czowe zapalenie mózgu. Podczas kampanii można będzie zasięgnąć fachowej porady i po zapisaniu się na szczepienia dostać bez-płatnie dwie pierwsze dawki (ich liczba jest ograniczona). Numer infolinii kampanii to: 0801-88-98-90 (we wtorki w godz. 15-18). Więcej informacji na www.kleszczeinfo.pl.
Kleszczowe zapalenie mózgu. Co to jest?
Kleszczowe Zapalenie Mózgu to ostra, wiru-sowa choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Wirus KZM atakuje mózg lub rdzeń kręgowy wywołując zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych. U części osób choroba może przebiegać łagodnie i tylko badanie krwi potwierdza zakażenie. W innych przypadkach przebieg jest dwu-fazowy. Pierwsza faza choroby pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem i przebiega z gorączką oraz objawami podobnymi do grypy. Objawy te utrzymują się około tygodnia. Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby z bólami głowy, gorączką, wymiotami, nudnościami, a nawet utratą przy-tomności.Nie ma leczenia przyczynowego kleszczowego zapalenia mózgu. Leczy się tylko objawy wywołane wirusem. Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach i pacjent zdrowieje. Choroba może przebiegać ciężko, gdy wystąpią objawy mózgowe, móż-dżkowe lub rdzeniowe, rzadko ma przebieg śmiertelny, czasem stwierdza się nas-tępstwa pochorobowe pod postacią niedowładów, depresji, zaniku mięśni lub sta-łych bólów głowy.
Jak zapobiegać?
Jedynym sposobem uniknięcia przykrych skutków choroby jest zapobieganie. Nale-ży:- nosić odpowiednią odzież w lesie, zakrywającą jak najwięcej części ciała,
- jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry,
- stosować środki odstraszające kleszcze,
- gotować mleko pochodzące od krów, kóz i owiec,
- unikać pobytu w rejonach zakażonych kleszczy,
- po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeżeli zauważysz ukąszenie, natychmiast delikatnie usuń kleszcza - uchwyć pensetą za główkę i pociągnij. Miejsce ukłucia zdezynfekuj.
Szczepienia
Szczepionka zabezpiecza organizm przed rozwojem choroby. Obecnie szczepienie uznawane jest za jedyne skuteczne zabezpieczenie przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepionkę można podać także dzieciom po ukończeniu roku życia. Aby uzyskać ochronę na najbliższy rok, należy przyjąć jej dwie kolejne dawki w od-stępie jednego do trzech miesięcy. Szczepienie można rozpocząć w dowolnym cza-sie, najlepiej jednak zimą i wiosną. Długotrwałą ochronę zapewnia trzecia dawka szczepionki przyjęta po 5-12 miesiącach po dawce drugiej.Dawka przypominająca powinna być podana po trzech latach, kolejna po pię-ciu. Osobom po 60 roku życia zalecane są dawki przypominające co trzy lata.
stroja
foto: www.kleszczeinfo.pl