REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Klamka zapadła. S7 w tunelach pod Bemowem i Bielanami
REKLAMA

źródło: Wikimedia Commons / Cezary Piwowarski


Klamka zapadła. S7 w tunelach pod Bemowem i Bielanami

Trasa szybkiego ruchu łącząca Gdańsk i Kraków przebiegnie pod ziemią obok bloków Nowego Bemowa i Chomiczówki. Jedna z największych inwestycji drogowych w Warszawie wchodzi na kolejny etap.

REKLAMA

Mimo protestów dużej części mieszkańców Bemowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zmienia swoich zamiarów dotyczących warszawskiego odcinka drogi szybkiego ruchu S7.

- Ogłoszony został przetarg na opracowanie koncepcji programowej dla budowy S7 Kiełpin - Trasa Obrońców Grodna - poinformowała GDDKiA 4 września. - Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej, jak na przykład szerokość terenu potrzebnego pod przyszłą drogę ekspresową. Projektant przeprowadzi również szczegółowe badania warunków geologicznych.

W praktyce oznacza to kolejny etap w pracach nad trasą w takim wariancie, jaki GDDKiA uznała za najlepszy. Jak mówił wiosną burmistrz Bemowa Michał Grodzki, S7 przejdzie przez środek osiedli mieszkaniowych, w bliskim sąsiedztwie szkół, przy okazji wymuszając częściową likwidację lotniska oraz zburzenie dawnej wieży kontroli lotów przy Wolfkego.


REKLAMA

Dwa tunele

Planowany odcinek będzie mieć prawie 13 km długości i w początkowej części przebiegać po istniejącym śladzie Kolejowej w Łomiankach. Następnie, za węzłem "Kolejowa" droga odbije na południe, w kierunku Kanału Młocińskiego, gdzie pobiegnie po nasypie. Dalej samochody pojadą między Kampinoskim Parkiem Narodowym a Cmentarzem Północnym. W pobliżu południowego skraju cmentarza powstanie tzw. węzeł zespolony "Wólka Węglowa / Janickiego". Przez gęsto zaludnione tereny Chomiczówki i Bemowa trasa poprowadzona zostanie dwoma tunelami, podobnymi do tego pod Centrum Nauki Kopernik. Bielański będzie mieć długość kilometra, natomiast bemowski ma być od niego dłuższy o ponad 100 metrów.

Pomiędzy tunelami powstanie węzeł drogowy, łączący S7 z przedłużonymi ulicami Żołnierzy Wyklętych i Maczka. Planowany aktualnie odcinek zakończy się wielkim węzłem z trasą S8 (Obrońców Grodna). Wzdłuż całej długości trasy zbudowane zostaną oczywiście również wiadukty, przejścia podziemne, kładki pieszo-rowerowe, ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i ogrodzenie, uniemożliwiające wejście na jezdnię np. dzikom i łosiom.


REKLAMA

Cel: 2024

W kwietniu dla trasy S7 wydana została tzw. decyzja środowiskowa, uznawana za najtrudniejszy do zdobycia dokument przy inwestycjach drogowych. Póki co jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, jak będzie wyglądać zagospodarowanie terenu nad tunelami. Według zapowiedzi GDDKiA będzie to zieleń, ale konkrety poznamy dopiero na etapie prac nad projektem.

Aktualny harmonogram zakłada podpisanie umowy na projekt i budowę najpóźniej w czerwcu 2020 roku. Prace budowlane mogłyby rozpocząć się dwa lata później, a z gotowej trasy kierowcy skorzystaliby w roku 2024. Szacunkowy koszt inwestycji to 1,7 mld zł.

(dg)


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij

Klamka zapadła. S7 w tunelach pod Bemowem i Bielanami

Klamka zapadła. S7 w tunelach pod Bemowem i Bielanami04.09.2018 21:52 #BeMózg
No i dobrze. Budować, nie marudzić!!!
04.09.2018 23:06 #Ehhh
Głupie marudy.. Będą narzekać, że obwodnice się buduje. Zaglądać do planów..
05.09.2018 00:07 #rex
Sęk w tym, że 14 lat temu zaglądałem. Były 4 warianty i wszyscy pracownicy urzędu dali mi do zrozumienia, że ten właśnie wariant nie przejdzie na 100% bo jest najdroższy i bezsensowny, bo przecież szkoły i osiedla... Dlatego uspokojony kupiłem niedaleko mieszkanie. Nie pomyślałem że procent od najdroższej opcji da największą kwotę...

Narzekam że się kłamie wszystkim i wszędzie.
05.09.2018 08:21 #WolaZaS7
Czas najwyższy. Obwodnice tego typu są potrzebne i chociaż czasami są one nie na rękę kilku osobom, to równocześnie są niezbędne dla rozwoju całego miasta.
05.09.2018 10:50 Taltos2
Wreszcie, wylotówka na Gdańsk już dawno powinna powstać.
PS. Do rex, skoro była jednym z wariantów, to trzeba było brać pod uwagę, że może powstać.
05.09.2018 11:01 #Maciej
Czegoś tu nie rozumiem.
Wg map które załączyliście;
Trasa S7 będzie wpadała na węzeł kolejowy obok Wola Parku, gdzie trochę bardziej na północ, przy lasku na Kole, krajowa 7 łączy się z S8? Gdzie tu sens, gdzie logika?
05.09.2018 11:28 #Chris
Abstrahując od kwestii lokalizacji na dużych osiedlach i pewnie bez odpowiedniej ochrony, to należy zwrócić uwagę na braki z logice planowania. Jeśli rząd planuje budowę Centralnego lotniska w Baranowie, to wylotówka na Gdańsk powinna być inaczej zaplanowana, po co zbierać ruch w wąskie gardło S8 i S2 ? Druga kwestia planują na tym węzły (Wólka i Janickiego) - a czy samorząd na zabezpieczone środki na drogi dojazdowe ? Po co te węzły jak i tak Izabelin i reszta będzie stać w korku na Arkuszowej ? Ta wylotówka ma kosztować 1,7 mld a i tak zapewne ruch z północy utknie na S2 czy trasie AK bo nie będzie w łącznika z S2 koło Mordoru. Parada absurdu!!!!
05.09.2018 11:48 #arbi
Trasa w tym kształcie powstać powinna i to jak najszybciej. Osoby, które będą ją miały "pod nosem" powinny zastanowić się do kogo kierują pretensje. Bo albo nie wykazały się należytą ostrożnością, nie sprawdzając planów dotyczących wylotówki na Gdańsk, więc mogą winić siebie albo developera, który obiecał złote gruszki na wierzbie.
Kupno mieszkania to często inwestycja na całe życie a na pewno na kilka lat więc bazowanie na ładnych broszurach to trochę mało.
Kierowanie się opinią urzędników w rzeczywistości, gdy zmieniają się oni co cztery lata też wydaje mi się mało rozsądne
Ta droga ma znaczenie wojewódzkie a nie dzielnicowe i uważam, że nawet 5 000 ludzików nie może przeważyć interesu osób mieszkających w Warszawie oraz okolicach.
05.09.2018 12:42 #bemo666
#rex napisał(a) 05.09.2018 00:07

Sęk w tym, że 14 lat temu zaglądałem. Były 4 warianty i wszyscy pracownicy urzędu dali mi do zrozumienia, że ten właśnie wariant nie przejdzie na 100% bo jest najdroższy i bezsensowny, bo przecież szkoły i osiedla... Dlatego uspokojony kupiłem niedaleko mieszkanie. Nie pomyślałem że procent od najdroższej opcji da największą kwotę...

Narzekam że się kłamie wszystkim i wszędzie.
Jak pamietasz nazwisko tego urzędnika, to możesz wystąpić na drodze cywilnej o odszkodowanie za straty moralne. Powodzenia. A trasa i tak będzie. Czy się to marudom podoba czy nie.
05.09.2018 12:46 #bemowiak
Nareszcie! Wszyscy wiedzę, że tędy będzie szła wylotówka, więc nikt nie ma prawa narzekać. Panowie, budujcie!
REKLAMA
05.09.2018 14:54 #Adamb
Pożyjemy, zobaczymy....fakt, że dużego wyboru nie było, ten wariant i tak jest chyba najlepszy z możliwych choć kiedyś był dużo lepszy wariant tzw. III za górą śmieciową na Radiowie i przez Las Bemowski ale cóż...znowu motylek bździnek wygrał ze zdrowiem mieszkańca Bemowa i Chomiczówki...takie czasy przyszły że zdrowie przeciętnego obywatela ma najmniejszą wartość..znaczenie mają ptaszki mieszkające nad Wisłą w mieście, o to jest wartość! ;)
05.09.2018 17:37 #Joanna
Wreszcie dobry powód by wynieść się z Bielan. już wszystko tu robi się tragiczne.
05.09.2018 18:42 #WARIA
Ja mieszkam na Bemowie i pod nosem ma mi przechodzić owa nieszczesna trasa. Przed środek osiedla!!! To tylko w Polsce takie absurdy. Plany na trasę powstały w latach 60 tych. W połowie lat 80 powstało osiedle. Budowali aż miło. Mimo, że plany na trasę juz były !!!!! Nie mówiąc o tym, że zostało wydane pozwolenie na budowę kościoła na trasie tej obwodnicy. Pozwolili budować szkoły i nowe osiedla a teraz przez sam środek trasę puszczą. No genialnie to sobie wymyślili. Po prostu ręce opadają do samych podłogi.
05.09.2018 21:31 #Lara Z.
Trasa powinna powstać jak najprędzej na obrzeżach Warszawy tak jak to jest w innych cywilizowanych miejscach a nie przez środek osiedla !@@!!! I proszę mi tu nie wciskać, że plany były w latach 60. Pierwsze osiedla na nowym Bemowie były budowane w latach 80 - tych!!! Plany metra tez powstały wcześniej i zostały zmienione bo infrastruktura się zmieniła. Pomyślcie !!!! z budową czekali 60 lat!!!!
06.09.2018 09:01 #Adamb
Najwiekszy problem bedzie tam gdzie beda wezly czyli na srodku lotniska bo bedzie oddzialywac halasem i spalinami na Bemowo i Chomiczowke oraz przy wezle z S8....kiedys walczylismy na Chomiczowce o ten stary wariant III za wysypiskiem ale Bemowo milczalo :(
07.09.2018 17:31 #leon
To nie jest żadna obwodnica. Obwodnica umożliwia przejechanie wokół miasta o te trasy zmuszają do przejechania przez miasto. Tysiące tirów już jadą tymi 'obwodnicami' i mostami przez Warszawę.
To zniszczenie miasta i jego mieszkańców - na wiele pokoleń. Trasy ekspresowe tną Bemowo i Warszawę.
Oto 'obwodnica' po polsku. Ale co tam - przecież im gorzej dla Warszawy, tym lepiej dla całej Polski ...
07.09.2018 19:05 #odco
A teraz Bielany milczą jak zaklęte, bo Bielanom i ich włodarzom taka opcja się podoba i już!
09.09.2018 18:36 #pZz
Od 100 lat wiadomo, ze powstanie ta trasa, a teraz wielki lament. Mozna wyprowadzic sie jak komus cos nie pasuje.
09.09.2018 20:00 #Warkot
Trasa jak trasa, ale wreszcie to lotnisko zlikwidują.
Nawet jeśli jedynym efektem obecnych działań ma być zaoranie lotniska, a potem wstrzymanie prac na kolejne 20 lat "bo sie kukiz odwoła" to i tak warto.
10.09.2018 15:16 #devil
#Warkot napisał(a) 09.09.2018 20:00

Trasa jak trasa, ale wreszcie to lotnisko zlikwidują.
Nawet jeśli jedynym efektem obecnych działań ma być zaoranie lotniska, a potem wstrzymanie prac na kolejne 20 lat "bo sie kukiz odwoła" to i tak warto.
A kto powiedział, że zlikwidują? I po co? Trasa będzie biegła pod lotniskiem
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA