REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

społeczeństwo

 

Kiedy złożyć wniosek o 500+? Wypłaty także dla obcokrajowców

  24 stycznia 2023

Kiedy złożyć wniosek o 500+? Wypłaty także dla obcokrajowców
źródło: Pixabay

Rodzice i opiekunowie pobierający świadczenie z programu Rodzina 500+ nie powinni jeszcze składać wniosków na kolejny okres. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o tegorocznych terminach.

REKLAMA

1 lutego 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Kiedy wniosek o 500+?

- Świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 lutego. Rozlicz PIT w Warszawie, wygraj samochód. Ratusz błaga o pieniądze Rozlicz PIT w Warszawie, wygraj samochód
Słynący z promowania komunikacji miejskiej warszawski samorząd oferuje samochód jako główną nagrodę w loterii dla osób, które rozliczą w mieście podatek dochodowy.
Żeby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, złożyć przez portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Każdy wniosek złożony prawidłowo w terminie między 1 lutego a 30 kwietnia 2023 roku sprawi, że pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca. W przypadku wniosku złożonego w maju ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca.

REKLAMA

Wniosek o 500+ w aplikacji mZUS

Od 1 lutego wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play lub App Store.

- Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować - informuje rzecznik.

500+ dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom krajów Unii Europejskiej, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu, np. kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze (2)

# Polka

24.01.2023 17:23

Poproszem wiencej dla ubogich. 1000+

# Tubylec

24.01.2023 22:47

Fajnie, że Polacy fundują 500+ dla Ukraińców. Jesteśmy bogaci i nas stać. Podwyżek i inflacji się nie boimy, a i pracę chętnie oddamy.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA