REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Kiedy mogę zwrócić?

  28 grudnia 2006

Planuję na prezent świąteczny kupić żonie buty narciarskie! Chciałbym, żeby to była niespodzianka, bo moja żona twierdzi, że wierzy w świętego Mikołaja... Jednak buty narciarskie muszą być doskonale dopasowane do nogi! Czy w razie potrzeby będę miał możliwość dokonania wymiany lub też zwrotu do sklepu zakupionych butów?

REKLAMA


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"
Możliwość zwrotu towaru, bez podawania przyczyny, różnie wygląda w zależności od tego, w jaki sposób i gdzie dokonaliśmy zakupu.

W przypadku towaru zakupionego w sklepie, to trzeba jednoznacznie powiedzieć, że żaden przepis nie daje prawa zwrotu towaru tylko dlatego, że już nam się nie podoba! Tak więc przed wcieleniem się w rolę Mikołaja trzeba się dobrze zastanowić, czy aby na pewno planowany zakup będzie odpowiadał obdarowanemu! Może lepiej przed zakupem drogich prezentów, takich jak buty narciarskie, które muszą dokładanie pasować do nogi, lepiej ustalić to z żoną, nawet kosztem jej wiary w świętego Mikołaja... Innym sposobem jest też ustalenie ze sprzedawcą jego zgody na zwrot towaru w określonym terminie. Jednak taką zgodę należy uzyskać na piśmie, tak by sprzedawca później nie mógł się wyprzeć zawarcia umowy ustnej. Niektóre sklepy standardowo dopuszczają zwrot towaru w ciągu kilku dni, ale jest to dobra wola tych sklepów.

Inaczej rzecz ma się, gdy zakupów dokonamy poza lokalem przedsiębiorstwa, np. w sytuacji, gdy kupimy coś od domokrążcy, który odwiedzi nas w domu czy w pracy lub też na kiermaszu przedświątecznym zorganizowanym pod gołym niebem! Przy zakupach poza lokalem przedsiębiorcy mamy 10 dni na rezygnację z towaru. W terminie 10 dni trzeba wysłać na piśmie, najlepiej listem poleconym, stosowne oświadczenie o rezygnacji z zakupu. Jeżeli przy zakupie poza lokalem dokonaliśmy jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Podobnie są uregulowane zakupy dokonywane na odległość tj. przez internet czy w domach wysyłkowych! W takiej sytuacji można zwrócić zakupiony towar, bez podawania jakiejkolwiek przyczyny zwrotu, w terminie 10 dni. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie (listem poleconym) stosownego oświadczenia o odstą-pieniu od umowy. Zwrócić towar należy niezwłocznie, ale nie później niż w terminie czternastu dni. Terminy te liczą się od dnia "wydania rzeczy", czyli od dnia, w którym przesyłka z zakupionym towarem dotarła do nas. Jeżeli przy zakupie na odległość dokonaliśmy jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki usta-wowe od daty dokonania przedpłaty.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przepisy przewidują możliwość odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, ale tylko w przypadku zakupów dokonanych od przedsiębiorcy. Jeżeli więc zakupu dokonamy np. na portalu Allegro od osoby prywatnej, która wystawiła jedną rzecz na sprzedaż, to nie możemy zwrócić towaru.

Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe