REKLAMA

Puls Warszawy

handel »

 

Ogromna kara dla Biedronki. Kontrole w innych sieciach

  29 grudnia 2020

alt='Ogromna kara dla Biedronki. Kontrole w innych sieciach'

Przed świętami na właściciela sieci Biedronka została nałożona gigantyczna kara. Wczoraj prezes UOKiK wszczął postępowanie wobec innych sieci handlowych.

REKLAMA

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zwrócił uwagę na zarabianie przez sieci handlowe kosztem dostawców produktów spożywczych. Uzyskiwane rabaty pozwalają na nabycie towaru w korzystnej cenie. - Do nieuczciwych rabatów należą jednak takie, których dostawca nie udzielił w umowie ustalającej warunki rozpoczęcia współpracy lub jej kontynuacji, lecz których sieć handlowa żąda już po zapoznaniu się z wynikami sprzedaży z określonego okresu - informują przedstawiciele UOKiK. Działania takie mogą doprowadzić do obniżki cen, spadku marż czy wyników firm. Utrudniają również planowanie działalności gospodarczej.

UOKiK: "Biedronka jest nieuczciwa"

Z przeprowadzonej kontroli wynika, że sieć Biedronka narzuciła dostawcom część rabatów. - Spółka Jerónimo Martins Polska stosowała nieuczciwy mechanizm arbitralnego zmniejszania kontrahentom wynagrodzenia za już zrealizowane dostawy. Co istotne, dodatkowe rabaty uzyskiwane od dostawców żywności nie miały wpływu na niższe ceny produktów dla klientów sieci Biedronka. To absolutnie niedopuszczalne wykorzystywanie siły rynkowej przez sieć handlową. Biorąc pod uwagę, że dla wielu firm dostawy do Biedronki to znaczny wolumen produkcji, ponosili oni ogromne koszty. Tego typu praktyki niszczą podstawy uczciwej konkurencji i odpowiedzialności za kontrahentów, są przejawem głębokiej nieuczciwości i braku szacunku dla innych przedsiębiorców. Kara musiała być adekwatna do stopnia naruszenia przepisów prawa, uciążliwości praktyki oraz wysokości nieuczciwie uzyskanych korzyści przez portugalską sieć. Jerónimo Martins Polska, w ciągu trzech zbadanych przez nas lat, pozbawiła w ten sposób kontrahentów - głównie dostawców owoców i warzyw - kilkuset milionów złotych. Za tego typu praktyki, niszczące fundamenty uczciwości i odpowiedzialności w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, sankcja nie mogła być niska. Zdecydowałem o nałożeniu na Jerónimo Martins Polska kary finansowej w wysokości 723 milionów złotych - wyjaśniał przed Bożym Narodzeniem prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Biedronka odwoła się od decyzji UOKiK

- Jerónimo Martins Polska stanowczo sprzeciwia się stronniczej, pozbawionej podstaw prawnych i faktycznych decyzji nałożonej przez UOKiK, a tym samym uważa ją za niesprawiedliwą i niezasłużoną - czytamy w oświadczeniu właściciela Biedronki. - Co więcej, UOKiK podjął tę decyzję, nie przestrzegając należytych procedur prawnych, nawet nie wysłuchując dostawców. Największa liczba podmiotów objętych postępowaniem to dostawcy żywności przetworzonej. Wbrew temu, co ogłosił publicznie prezes UOKiK, dostawcy owoców i warzyw są reprezentowani w tej sprawie w niewielkiej liczbie, a jeśli już - są to głównie importerzy. Decyzja UOKiK świadczy o niezrozumieniu charakteru prowadzenia działalności gospodarczej oraz dynamiki negocjacji. Rabaty, o których mówi publicznie prezes UOKiK, są w rzeczywistości uzgadniane z góry przez obie strony umowy i mają zastosowanie do obrotu osiągniętego w określonym okresie.

- Ta niesprawiedliwa decyzja oraz agresywność formy i treści jej ogłoszenia pojawia się w szczególnie trudnym czasie, kiedy Biedronka znajduje się na pierwszej linii wsparcia klientów we wspólnym wysiłku walki z pandemią, jednocześnie przyczyniając się do wzmocnienia polskiej gospodarki - podsumowuje Jerónimo Martins Polska. - Z całą mocą i zaangażowaniem będziemy dochodzić swoich racji w sądzie. Głęboko wierzymy, że polskie sądy zbadają tę sprawę kompleksowo, obiektywnie i bezstronnie.

REKLAMA

Kontrola w kilku sieciach

Jak się okazało, to nie jedyna sieć, która będzie kontrolowana. Postępowanie wyjaśniające UOKiK wszczął również w spółkach: Kaufland Polska Markety, SCA PR Polska (Intermarche) i Eurocash (organizator takich sieci, jak: Lewiatan, ABC, Groszek, Delikatesy Centrum czy Gama). Weryfikowana jest także polityka rabatowa w innych sieciach handlowych. - Jeżeli podejrzenia co do stosowania przez przedsiębiorców nieuczciwych praktyk potwierdzą się, wówczas prezes UOKiK może postawić zarzuty wykorzystywania przewagi kontraktowej, zagrożonej karą do 3% rocznego obrotu przedsiębiorcy - oznajmił UOKiK.

(mk)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy