Imponujący pomysł dla Kanału Wawerskiego. Czy powstanie skwer Dwa Brzegi?
1 czerwca 2021
Jeden z projektów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zakłada zagospodarowanie pofałdowanego, częściowo zadrzewionego i zaśmiecanego terenu - po obu stronach Kanału Wawerskiego, pomiędzy Traktem Lubelskim, Rabatową i Plażową. Chodzi o stworzenie miejsca aktywności fizycznej, umysłowej i relaksu na łonie przyrody - wśród drzew i przy wodzie.
- To obecnie niezagospodarowany, regularnie zaśmiecany lasek. Dzięki przepływającemu centralnie Kanałowi Wawerskiemu, ciekawemu ukształtowaniu terenu oraz zadrzewieniu miejsce to ma ogromny, niewykorzystywany dotąd potencjał. Możemy tak zagospodarować ten teren, aby chętnie przychodzili tu wszyscy na chwile relaksu, aktywności fizycznej czy intelektualnej w otoczeniu przyrody i przepływającej wody. Miejsce to przyniesie prawdziwą ulgę mieszkańcom i odwiedzającym - nie tylko w skwarne dni. Partia szachów pośród śpiewu ptaków z widokiem ze skarpy na kanał i płynące kaczki, z filozoficzną refleksją "panta rhei", potem przejście przez most linowy i aktywność fizyczna na drugim brzegu - uzasadnia celowość inwestycji oszacowanej na 561 tys. złotych jej autor Łukasz Makowski.
Jak to miałoby wyglądać?
Część północno-wschodnia terenu ma łatwy dostęp od ulicy. Umiejscowienie tutaj stołu do gry w szachy, ławek i budek lęgowych dla ptaków uczyni z tej części skweru odpowiednie miejsce dla spragnionych odpoczynku na łonie przyrody. Seniorzy i osoby niesprawne nie będą pokonywać trudności wynikających z różnic wysokości terenu. Znajdzie się tutaj również stół do ping-ponga.
Część południowo-zachodnia zajmuje większą powierzchnię. Jest to teren nierówny i okresowo podmokły. Tutaj zlokalizowane będą urządzenia wykonane z drewna, służące aktywności fizycznej - równoważnie, dwie huśtawki dwuosobowe, trzy jednoosobowe na sprężynach i elementy siłowni plenerowej. Dla rowerzystów stojaki wykonane z bala.
Domki na palach, zjeżdżalnie, drabinki
W części środkowej powstanie nieformalnie wyodrębniona strefa dla najmłodszych, w której będą domki na palach, zjeżdżalnie, drabinki i siatka pomiędzy drzewami. Ważnym elementem tego projektu będzie zbudowanie pomostu drewnianego o zmiennej szerokości (max do 4 m), posadowionego częściowo na palach (aby zniwelować nachylenie), umożliwiającego także osobom słabiej poruszającym się zejście od przystanku autobusowego w dół, nad kanałek, i dotarcie na drugi brzeg. Po obu stronach ścieżki/pomostu będą usytuowane ławeczki. W pobliżu pomostu znajdzie się mostek linowy, zawieszony pomiędzy solidnymi drzewami, umożliwiający przejście pomiędzy brzegami z odrobiną wysiłku i dawką adrenaliny.
Drewniany żuraw z kołem młyńskim
Na południe od mostka linowego, tuż przy brzegu, zbudowany zostanie drewniany żuraw z zamontowanym na stałe wiaderkiem. Dzieci będą mogły nabierać wodę z kanału, przelewać do drewnianego korytka, którym woda popłynie do dziurawego pojemnika zamontowanego na ramieniu dźwigni będącej elementem konstrukcji koła młyńskiego. Obciążony wodą pojemnik opuści małe koło młyńskie, które zanurzone w kanale zacznie się kręcić. Gdy woda spłynie z pojemnika do kanału, dzięki zamontowanej przeciwwadze, koło uniesie się z powrotem ponad lustro wody i przestanie się kręcić. Zatrzymanie się koła młyńskiego zachęci dzieci do podjęcia działania prowadzącego do ponownego wprowadzenia koła w ruch i do dalszej zabawy.
Na projekt w budżecie obywatelskim będzie można oddać swój głos od 15 do 30 czerwca br. Czy powstanie w przyszłym roku - tego dowiemy się w połowie lipca.
(DB)