REKLAMA

Puls Warszawy

handel »

 

Kamery termowizyjne wytropią chorych? Propozycje rządu dla galerii handlowych

  24 kwietnia 2020

alt='Kamery termowizyjne wytropią chorych? Propozycje rządu dla galerii handlowych'

Restrykcje wprowadzone przez rząd mogą być tak poważne, że po otwarciu centrów handlowych handel wcale nie wróci do normalnego działania.

REKLAMA

Przypomnijmy: zgodnie z rządowym rozporządzeniem w stanie epidemii w centrach handlowych mogą działać tylko nieliczne punkty, takie jak sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Pozostałe sklepy są nieczynne od kilku tygodni, co stwarza ryzyko utraty pracy przez wielu sprzedawców. Z drugiej strony rząd postanowił zamrozić umowy najmu między galeriami a ich najemcami. Centra handlowe nie dostają pieniędzy z czynszu, ale muszą spłacać kredyty, płacić za prąd i wodę, wypłacać pensje własnym pracownikom i oczywiście płacić podatki. Sytuacja branży handlowej jest więc fatalna.

Kiedy otworzą centra handlowe?

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, 22 kwietnia Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło konsultacje z właścicielami centrów handlowych, prezentując im swoje propozycje warunków, które musiałyby zostać spełnione po otwarciu obiektów. Galerie mogłyby zostać otwarte w połowie maja, ale klienci mieliby podlegać tym samym zasadom, co osoby przebywające na ulicach, tzn. zakrywać usta i nos oraz trzymać 2-metrowy dystans. Pozostałe propozycje są mocno kontrowersyjne.

Kup bilet

Kamery termowizyjne na tropie

W projekcie wytycznych znajdziemy m.in. obowiązek sprzedaży maseczek w co najmniej jednym sklepie w galerii (co w razie ich braków na rynku?) i obowiązek noszenia przez klientów jednorazowych rękawiczek. W strefie gastronomicznej możliwe byłoby kupowanie tylko na wynos. Dopiero w tzw. IV fazie odmrażania gospodarki rząd dopuściłby możliwość siedzenia przy stolikach po maksymalnie trzy osoby "które przyszły wspólnie" i zachowaniem 2-metrowego odstępu. Przepis ten nie dotyczyłby rodzin, więc galerie musiałyby w jakiś sposób sprawdzać tożsamość klientów. Jak? Nie wiadomo.

Najbardziej kontrowersyjnym pomysłem jest jednak obowiązek montażu kamer termowizyjnych i identyfikowania osób mających gorączkę. Warto przypomnieć, że większość nosicieli wirusa SARS-CoV-2 nie ma żadnych objawów, nawet podwyższonej temperatury. Z drugiej strony gorączka nie musi być objawem choroby zakaźnej.

Wśród rządowych wytycznych znajdziemy także przedłużenie zakazu działalności kin, siłowni i klubów fitness, które z oczywistych powodów nie mogą ratować się sprzedażą online i ponoszą jeszcze większe straty, niż np. sklepy odzieżowe.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# stary_pryk

13.02.2021 15:08

Co do badania kamerą termowizyjną polecam na własną rękę skontaktować się z firmami które się tym zajmują. Jeśli chodzi o termowizję w Warszawie polecam zdecydowanie firmę https://tomabud.waw.pl/termowizja/
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA