Jerzyki pokochały Wolę
27 stycznia 2016
Na Woli w parkach, skwerach i przy budynkach zainstalowano ponad 500 budek lęgowych dla ptaków. Prawie każda z nich ma swojego lokatora. A najszczęśliwsze są rzadko dotąd gniazdujące w budkach jerzyki.
- Skrzynki lęgowe są chętnie wykorzystywane przez występujące tu gatunki dziuplaków. Dotychczas stwierdzono lęgi wróbli domowych, mazurków, sikory bogatki, sikory modrej, szpaka, kawki, pleszki, kowalika, muchołówki żałobnej - mówi Adam Tarłowski, ornitolog współpracujący z urzędem dzielnicy Wola.
Co ciekawe, budki chętnie zajmują też inne zwierzęta.
Ponad 97% budek lęgowych na Woli jest zajętych
źródło: UD Wola
Prawdziwym ewenementem są jednak gniazda zakładane przez jerzyki. Jeszcze kilka lat temu na Woli tylko w jednej budce na Moczydle znajdowało się gniazdo jerzyka. W zeszłym roku były już dwa, w zeszłym aż sześć. Budki zamieszkiwane przez jerzyki znajdują się w pięciu parkach.
Dla ornitologów fakt, że jerzyki tak chętnie wprowadzają się do wolskich budek, jest wielkim zaskoczeniem. Dobrze znany w miastach jerzyk gnieździł się dotychczas najczęściej w wysokich budynkach, w stropach, pod parapetami i rynnami, w szczelinach murów. Dla ornitologów fakt, że jerzyki tak chętnie wprowadzają się do wolskich budek, jest wielkim zaskoczeniem. Dobrze znany w miastach jerzyk gnieździł się dotychczas najczęściej w wysokich budynkach, w stropach, pod parapetami i rynnami, w szczelinach murów. W Polsce gniazdowanie nadrzewne obserwowano tylko w Puszczy Białowieskiej. Masowe remonty budynków w całej Europie doprowadziły do znacznego spadku populacji jerzyków. Także w Polsce prowadzone są akcje wieszania skrzynek lęgowych dla jerzyków na wysokich budynkach i budowy specjalnych wież. W Warszawie jest ich dziewięć.
Wygląda na to, że jerzyki na swój azyl wybrały Wolę i znajdujące się tu budki. Ornitolodzy spodziewają się dalszego wzrostu liczebności nadrzewnych gniazd, gdyż jest to gatunek kolonijny. Być może w parku Moczydło powstanie nadrzewna kolonia tych pożytecznych, owadożernych ptaków.
(wk)