REKLAMA

Wola

Ekologia

 

Jerzyki pokochały Wolę

  27 stycznia 2016

alt='Jerzyki pokochały Wolę'
Jerzyki w wolskich budkach to ewenement na skalę europejską
źródło: Maciej Szymański

Na Woli w parkach, skwerach i przy budynkach zainstalowano ponad 500 budek lęgowych dla ptaków. Prawie każda z nich ma swojego lokatora. A najszczęśliwsze są rzadko dotąd gniazdujące w budkach jerzyki.

REKLAMA

Profesjonalne budki lęgowe dla ptaków instalowane są od 2001 roku. Efekt - ptaki mają na Woli prawdziwą oazę. Przeprowadzona pod koniec roku kontrola wykazała, że zajętych jest ponad 97 procent budek.

- Skrzynki lęgowe są chętnie wykorzystywane przez występujące tu gatunki dziuplaków. Dotychczas stwierdzono lęgi wróbli domowych, mazurków, sikory bogatki, sikory modrej, szpaka, kawki, pleszki, kowalika, muchołówki żałobnej - mówi Adam Tarłowski, ornitolog współpracujący z urzędem dzielnicy Wola.

Co ciekawe, budki chętnie zajmują też inne zwierzęta.

Ponad 97% budek lęgowych na Woli jest zajętych
źródło: UD Wola

Najczęściej wiewiórki, które zajęły około trzydziestu ptasich domków, ale kontrolerzy spotykali w nich także innych "dzikich lokatorów": kuny, nietoperze, a także osy, szerszenie i pszczoły.

Prawdziwym ewenementem są jednak gniazda zakładane przez jerzyki. Jeszcze kilka lat temu na Woli tylko w jednej budce na Moczydle znajdowało się gniazdo jerzyka. W zeszłym roku były już dwa, w zeszłym aż sześć. Budki zamieszkiwane przez jerzyki znajdują się w pięciu parkach.

Dla ornitologów fakt, że jerzyki tak chętnie wprowadzają się do wolskich budek, jest wielkim zaskoczeniem. Dobrze znany w miastach jerzyk gnieździł się dotychczas najczęściej w wysokich budynkach, w stropach, pod parapetami i rynnami, w szczelinach murów. Dla ornitologów fakt, że jerzyki tak chętnie wprowadzają się do wolskich budek, jest wielkim zaskoczeniem. Dobrze znany w miastach jerzyk gnieździł się dotychczas najczęściej w wysokich budynkach, w stropach, pod parapetami i rynnami, w szczelinach murów. W Polsce gniazdowanie nadrzewne obserwowano tylko w Puszczy Białowieskiej. Masowe remonty budynków w całej Europie doprowadziły do znacznego spadku populacji jerzyków. Także w Polsce prowadzone są akcje wieszania skrzynek lęgowych dla jerzyków na wysokich budynkach i budowy specjalnych wież. W Warszawie jest ich dziewięć.

Wygląda na to, że jerzyki na swój azyl wybrały Wolę i znajdujące się tu budki. Ornitolodzy spodziewają się dalszego wzrostu liczebności nadrzewnych gniazd, gdyż jest to gatunek kolonijny. Być może w parku Moczydło powstanie nadrzewna kolonia tych pożytecznych, owadożernych ptaków.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA